Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Aktywne metody poszukiwania pracy gwarancją sukcesu

W dzisiejszych czasach znalezienie satysfakcjonującej pracy nie jest rzeczą łatwą. Wybierając kierunek kształcenia powinniśmy uwzględnić rynek pracy i preferować te specjalności, które zwiększą w przyszłości możliwości otrzymania zatrudnienia. Dlatego też im więcej różnych sposobów aktywnego poszukiwania pracy wykorzystasz, tym większe prawdopodobieństwo jej znalezienia. Pamiętaj przy tym, że szukanie pracy to też praca.

Rozpoczynając poszukiwanie pracy powinniśmy ustalić plan działania, który obejmowałby m.in. określenie pracy jaką bylibyśmy zainteresowani, umiejętności i wiedzy jaką dysponujemy, potrzeby rynku pracy, a przede wszystkim musimy zastanowić się nad tym w jaki sposób będziemy jej poszukiwać. Wśród form poszukiwania pracy wyróżniamy metody aktywne i pasywne.

Aktywne metody poszukiwania pracy to takie, w których docieramy bezpośrednio do pracodawcy i przedstawiamy mu swoją ofertę poprzez bezpośredni z nim kontakt lub korzystamy z siatki kontaktów, składamy aplikacje w firmach i instytucjach, zamieszczamy własną ofertę pracy np. w gazetach regionalnych. Do aktywnych metod poszukiwania pracy zaliczamy też udział a targach i giełdach pracy, które często organizowane są przez instytucje związane z rynkiem pracy. Podczas tego typu imprez możemy spotkać się bezpośrednio z potencjalnym pracodawcą i zasięgnąć informacji oraz zadać nurtujące nas pytania dotyczące ewentualnego zatrudnienia. Częstą metodą poszukiwania pracy jest też siatka kontaktów, którą stanowią osoby z naszego najbliższego otoczenia np. rodzina, znajomi, przyjaciele członków rodziny, którzy mogą wiedzieć o konkretnej ofercie pracy, bądź osoba pracująca w danej firmie wie, że w najbliższym czasie będzie rekrutacja na nowo powstałe stanowisko pracy.

Pasywne metody poszukiwania pracy to odpowiadanie na ogłoszenia o wolnych stanowiskach pracy zamieszczane w mediach takich jak prasa internet oraz Urzędach Pracy. Chcąc znaleźć zatrudnienie możemy się też udać do instytucji zajmujących się pośrednictwem pracy np. do Punktu Pośrednictwa Pracy OHP bądź agencji pracy tymczasowej. W tym celu należy się zarejestrować i co jakiś czas „przeglądać" oferty pracy, bądź czekać na telefon od pośrednika.

Poszukiwanie pracy nie jest rzeczą łatwą, dlatego też powinniśmy się do tego jak najlepiej przygotować. Pomóc nam w tym mogą doradcy zawodowi, których wiedza i doświadczenie mogą nas przygotować do wejścia na rynek pracy z niezbędną wiedzą, dzięki której znalezienie pracy nie będzie aż tak trudne.

Autor: Anna Zielińska doradca zawodowy MCK Rawa Mazowiecka


Widok zawartości stron Widok zawartości stron