Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Biblioteka to skarbnica lekarstw duszy…

W Ośrodku Szkolenia i Wychowania w Mielenku Drawskim od marca 2014 roku istnieje biblioteka. Naszym celem jest promowanie czytelnictwa i rozwinięcie zainteresowań literackich, rozbudzenie wyobraźni oraz sprawienie możliwości współprzeżywania refleksji razem z autorem.
Czytanie książek ma ogromne znaczenie ponieważ, jak to stwierdziła Wisława Szymborska ,"…jest to najpiękniejsza zabawa jaką sobie wymyśliła ludzkość’’. Naszym wychowankom staramy się przybliżyć różne dzieła literackie, aby mogli rozwinąć swoją wyobraźnię. Nasi uczniowie lubią czytać książki - szczególnie kryminały, powieści przygodowe i historie o miłości.

W maju odbył się Dzień Bibliotek i Bibliotekarzy. Z okazji tego dnia zorganizowaliśmy konkurs wiedzy bibliotecznej. Celem konkursu było promowanie działalności bibliotek i korzystanie z ich zasobów przez młodych ludzi oraz sprawdzenie wiedzy ze znajomości literatury i terminów bibliotecznych. W konkursie wzięli udział wychowankowie z naszego ośrodka. Dla uczestników został przygotowany test z wiedzy o bibliotece i z literatury. Uczniowie udzielili wielu poprawnych odpowiedzi, co świadczy o dużej znajomości terminów literackich i bibliotecznych.

Staramy się sukcesywnie zwiększać stan czytelnictwa wśród naszej młodzieży. W świecie, w którym młody człowiek coraz rzadziej sięga po jakąkolwiek literaturę promowanie czytelnictwa wydaje nam się sprawą prestiżową. Dlatego też zorganizowaliśmy dla naszej młodzieży wspólne czytanie książek. Najczęściej czytane są książki o tematyce kryminalnej oraz o sprawach i problemach istotnych w dzisiejszych czasach – uzależnienia od narkotyków czy przemocy w rodzinie. Wychowawcy z naszego ośrodka czytają młodzieży fragmenty książek. Takie głośne czytanie pozwala na wejście do świata fantazji oraz przeżywanie przygód bohaterów. Mogą przez tą jedną chwilę stać się groźnym gangsterem, sprawiedliwym detektywem czy poszukiwaczem przygód. Mogą przeżywać zmartwienia i radości wykreowanych postaci.

Dużym dla nas zaskoczeniem i radością było to, że młodzież z chęcią przychodzi do naszej biblioteki i wypożycza książki. Nie spodziewaliśmy się tego, iż biblioteka i czytelnia będą cieszyły się tak dużym zainteresowaniem. Dobrze wiemy, że dzisiejsza młodzież nie chce czytać książek ponieważ uważa, że jest to nudne zajęcie. Wolą pograć na komputerze w różne gry lub pooglądać telewizję. Niestety, dzieci nie zawsze dostają takie informacje, na których nam zależy w procesie wychowania i kształcenia. Nie namawiam do wyeliminowania telewizji z ich życia, ale czy nie zapominamy o korzyściach płynących z czytania, zwłaszcza w młodym wieku? W momencie gdy dziecko zaczyna czytać zwiększa się jego zasób słów, rozwija swoją wyobraźnię i wkracza w świat fantazji. Od nowego roku szkolnego postaramy się także aby nasza młodzież uczestniczyła w akcji „Czytamy dzieciom  i odczytywała fragmenty książek maluchom z naszej miejscowości.

Biblioteka to skarbnica lekarstw duszy? Z całym przekonaniem mogę powiedzieć , że nie ma lepszego lekarstwa jak książka. Dlatego bardzo się cieszymy, że nasza młodzież z tak wielkim zapałem stara się rozszerzyć swoją wiedzę, otwiera umysł i prowadzi do samorozwoju, a także nie wstydzi się tego, że jest poszukiwaczem przygód w świecie literackim.

Autor: wychowawca OSiW 16-26 Mielenko Drawskie Anna Kobylarz
Źródło: opracowanie własne

 


Widok zawartości stron Widok zawartości stron