Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Czy warto inwestować w siebie?

Każdego dnia pracujemy, uczymy się nowych rzeczy, bawimy, odpoczywamy, spotykamy się z ludźmi. Wykorzystujemy czas mniej lub bardziej efektywnie. Najczęściej w ogóle nie myślimy o przyszłości. Dotyczy to zwłaszcza ludzi młodych, którzy spędzają czas beztrosko, ponieważ na razie nie muszą się o nic martwić, gdyż robią to za nich rodzice. Warto jednak zatrzymać się na chwilę i pomyśleć o inwestowaniu w swój potencjał, który pomoże nam osiągnąć sukces w życiu.

Inwestowanie większości z nas kojarzy się z pomnażaniem swojego kapitału finansowego poprzez udział w różnego rodzaju przedsięwzięciach. Mając wolne środki lokujemy je w różnego rodzaju depozytach, aby same na siebie zarabiały. Być może warto zastanowić się też nad innym rodzajem inwestowania, czyli powiększania własnego potencjału poprzez nabywanie nowych umiejętności, kwalifikacji i wiedzy. Zastanówmy się: czy warto inwestować w swoje samodoskonalenie? w jaki sposób to robić, aby było dla nas opłacalne i przyniosło zamierzone korzyści?

Inwestowanie w siebie powinniśmy zacząć od określenia działań i aktywności, które zamierzamy podjąć i które w perspektywie czasu przyczynią się do zdobycia przez nas nowej wiedzy, umiejętności, kwalifikacji i kompetencji, a co za tym idzie wpłyną na nasze samopoczucie, podniosą naszą samoocenę, a także atrakcyjność na rynku pracy. Przy inwestowaniu w siebie należy wziąć pod uwagę nasze słabe i mocne strony, w czym jesteśmy dobrzy, co lubimy robić. Inwestycja w siebie jest bardzo ważnym procesem i powinna być gruntownie przemyślana. Przy podejmowaniu prób rozwinięcia swojego potencjału nie możemy do końca być pewni rezultatów, ale na pewno warto podejmować taki trud, szczególnie ludzie młodzi poszukują swojego miejsca w świecie, także w kwestiach zawodowych. Podejmowanie nowych działań, i wyzwań, rozwijanie swoich zainteresowań, a także odkrywanie nowych pasji jest bardzo ważne dla młodego człowieka.

Być może podejmując się jakiegoś zadania, działania, z którym do tej pory nie mieliśmy do czynienia, uświadomimy sobie, że tym właśnie chcemy zajmować się w życiu, że jest to nasze zawodowe powołanie i w tym na pewno będziemy mogli się realizować. Warto uczestniczyć w różnego rodzaju kursach w tym: kursach językowych, szkoleniach, warsztatach, które pozwolą nam rozwijać swoje pasje i uzyskiwać konkretne kwalifikacje. Warto zastanowić się, w co chcemy zainwestować nasz czas, energię i czasem środki finansowe, aby to z czasem przyniosło dla nas korzyści. Nie chodzi, aby zdobyć kolejny certyfikat, ale aby zrobić to świadomie, realnie rozwinąć swoje umiejętności i wzbogacić swoje życie o cenne doświadczenia i nowe znajomości, które być może zaprocentują i przydadzą się w przyszłości.

Młodzi ludzie powinni inwestować w swój potencjał, ponieważ daje to dużo satysfakcji i otwiera drzwi do sukcesu w dalszej karierze zawodowej. Wymaga to na pewno dużo wytrwałości i pracowitości, ale na pewno wzbogaci młodego człowieka. Nie bójmy się podejmować nowych wyzwań w życiu, a nawet jeśli coś się nam nie uda, pójdzie nie po naszej myśli, pamiętajmy, że nie warto się poddawać. Trzeba szukać innych możliwości i rozwiązań. Warto zastanowić się, co chcemy robić w życiu i to w tym kierunku inwestować w siebie.

Autor: Justyna Misiorek, OSZ w Tomaszowie Lubelskim
Źródło: Opracowanie własne


Widok zawartości stron Widok zawartości stron