Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Czy wybór kierunku studiów to decyzja na całe życie? Targi Edukacji i Pracy w Kolnie

Maturzyści często nie wiedzą, co dokładnie chcą robić po egzaminie dojrzałości. Zadają sobie pytanie: Kim chcą być w przyszłości? Czym zajmować się zawodowo? Przyczyną tych wątpliwości może być: niewystarczająca znajomość własnych mocnych stron, brak umiejętności odniesienia swoich atutów do potrzeb rynku lub brak pewności siebie. Nieprzemyślane decyzje mogą negatywnie wpływać na przyszłą karierę. Rynek edukacyjny daje różne możliwości kształcenia, a wiele uczelni oferuje podobne specjalizacje. Często mnogość propozycji utrudnia podjęcie decyzji.

Maturzyści z kolneńskich szkół stoją przed wyborem dalszej ścieżki kariery. Mogą korzystać z pomocy doradcy zawodowego i pośrednika pracy Młodzieżowego Centrum Kariery w Kolnie. Korzystają z informacji internetowych, folderów i materiałów promocyjnych przesyłanych przez uczelnie, a  także biorą pod uwagę to, co mówią najbliżsi oraz znajomi na temat szkolnictwa wyższego.  Przede wszystkim jednak, kolneńska  młodzież  chce samodzielnie zdobyć wiedzę na temat kierunków studiów i uczelni. Taką możliwość daje Młodzieżowe Centrum Kariery, które jest organizatorem VI Kolneńskich Targów Edukacji i Pracy w Kolnie. Celem Targów jest umożliwienie młodym ludziom osobistego kontaktu z przedstawicielami uczelni wyższych.

Decydując się na konkretny kierunek studiów, warto wziąć pod uwagę nie tylko własne zainteresowania, ale także umiejętności. Należy spojrzeć na siebie nieco krytycznym okiem i odpowiedzieć sobie na następujące pytania - co lubię, a czego nie? W czym jestem dobry, a co sprawia mi trudności? Uczenie czego sprawia mi przyjemność? Jakie informacje łatwiej "wchodzą" mi do głowy? Jestem umysłem ścisłym czy typowym humanistą? Targi Edukacji i Pracy to jeden z elementów działań Public Relations (PR), które prowadzą jednostki OHP w Kolnie. Są to świadome, planowane i ciągłe działania, mające na celu budowanie i utrzymywanie wzajemnych i korzystnych relacji między organizacją i jej otoczeniem. Dzięki współpracy Młodzieżowego Centrum Kariery w Kolnie i lokalnych szkół jest możliwa organizacja tego typu przedsięwzięć. Kolneńskie Targi Edukacji i Pracy cieszą się z roku na rok większym poparciem uczniów, nauczycieli, władz samorządowych oraz zainteresowaniem uczelni wyższych naszego regionu i nie tylko.

- Kolneńskie Targi Edukacji i Pracy to fajna forma prezentacji uczelni wyższych – mówi jeden z maturzystów I Liceum Ogólnokształcącego  w Kolnie  – będę mógł podpytać i dowiedzieć  się o szczegóły rekrutacji, limit przyjęć na konkretne kierunki studiów, także o wybór przedmiotu maturalnego, który zwiększy moje szanse dostania się na wymarzony kierunek studiów.

Dla uczelni wyższych udział w takim przedsięwzięciu niesie także korzyści, o czym mówią przedstawiciele:

Bezpośredni kontakt z maturzystami jest dla nas niezwykle ważny. Uważamy, że spotkania dotyczące oferty edukacyjnej i zasad rekrutacji na naszą uczelnię, przynoszą obustronne korzyści: młodzi ludzie zdobywają cenne wskazówki związane z wyborem dalszej drogi kształcenia, a uczelnia zyskuje kandydata, który wie, jak pomyślnie przejść przez proces rekrutacyjny"- powiedział przedstawiciel uczelni białostockiej.

Wielu ludzi jest niezadowolonych z wykonywanej pracy, uważają, że źle pokierowali swoją karierą, że nikt im w tym nie pomagał lub też, że zdecydowanie nie mieli wpływu na podjętą decyzję. Sytuacja młodych ludzi z naszej miejscowości jest inna - Oni mogą się przygotować do podjęcia tej decyzji. Coraz więcej młodych osób chce mieć wpływ na swoją przyszłość. Dlatego też, Młodzieżowe Centrum Kariery wychodzi naprzeciw wyzwaniom i oczekiwaniom młodych ludzi, którzy stawiają sobie pytania i szukają odpowiedzi ułatwiających im  wybranie właściwego kierunku kształcenia w przyszłości i wykonywanie pracy, która dostarczy im dużo satysfakcji. Dlatego tez organizacja Kolneńskich Targów Edukacji i Pracy ma głęboki sens i niesie rozwiązanie wielu wątpliwości.

Wszystkie osoby zainteresowane szkolnictwem wyższym zapraszamy do udziału w VI Kolneńskich Targach Edukacji i Pracy w dniu 26.02.2015 r. od godz. 11:00 w Ośrodku Kultury i Sportu przy ul. Konopnickiej 4.

Autor: Agnieszka Samul

Źródło: Jim Blythe „Komunikacja marketingowa"


Widok zawartości stron Widok zawartości stron