Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Decydujące starcie. Rozmowa kwalifikacyjna w pytaniach i odpowiedziach.

Na temat rozmowy kwalifikacyjnej napisano już wiele. Dzisiaj przedstawiamy Wam odpowiedzi na pytania, które najczęściej nurtują kandydatów do pracy, zwłaszcza tych początkujących.

Czy rozmowa kwalifikacyjna jest koniecznym etapem rekrutacji?

Tak, i do tego najważniejszym. Sytuacje, w których pracodawca decyduje się na zatrudnienie kandydata bez osobistego spotkania są niezmiernie rzadkie, jeżeli w ogóle możliwe. Zdarza się, że nabór na wolne stanowisko przeprowadzany jest przez firmę rekrutacyjną, wówczas można spodziewać się najpierw spotkania ze specjalistą HR, dopiero później z przedstawicielem firmy.

Zostałem zaproszony na rozmowę, czy muszę się do niej przygotowywać?

Tak. Po pierwsze przyjrzyj się bliżej firmie, do której aplikujesz, najprostszym sposobem jest odwiedzenie firmowej strony www. Brak orientacji w działaniach firmy, z którą chcesz się związać może okazać się dyskwalifikujący. Po drugie pomyśl o tym, jak chcesz się zaprezentować, które z dotychczasowych doświadczeń będą przydatne w nowej pracy, jakie umiejętności będziesz mógł wykorzystać na stanowisku, o które się ubiegasz. Możliwe, że zostaniesz zapytany o dotychczasowe sukcesy i o to, jak widzisz swoją rolę w nowej firmie. Na te pytanie musisz umieć odpowiedzieć.

Napisałem wszystko w CV i liście motywacyjnym, po co jeszcze rozmowa kwalifikacyjna?

Osoby przeprowadzające rekrutacje otrzymują często po kilkadziesiąt a nawet kilkaset aplikacji. Pierwszym etapem selekcji jest analiza przysłanych dokumentów, ale jak spośród wielu spełniających wymaganiach kandydatów wybrać tego jednego? Rozmowy kwalifikacyjne przeprowadza się po to, by lepiej poznać potencjalnych pracowników, sprawdzić, czy dane zawarte w CV są prawdziwe, ale także, czy kandydat pasuje do specyfiki pracy w danej firmie. Rekruter będzie chciał nie tylko poznać Twoje kwalifikacje i doświadczenie zawodowe, ale także motywację do pracy i umiejętności interpersonalne, takie jak komunikatywność, zdolność współpracy z innymi, czy odporność na stres.

O co mogą mnie zapytać na rozmowie?

O wszystko co wiąże się z doświadczeniem zawodowym, wykształceniem, umiejętnościami i kwalifikacjami, ale także o nasze zawodowe plany na przyszłość, zainteresowania, powody dla których ubiegamy się o dane stanowisko. Mogą się też pojawić pytania lub zadania, które maja na celu sprawdzenie konkretnych umiejętności. Do często pojawiających się pytań należą:

  • Dlaczego powinniśmy Pana/Panią zatrudnić?
  • Co zamierza Pan/Pani robić za pięć lat?
  • Jakie są Pana/Pani mocne i słabe strony?
  • Jak Pan/Pani wyobraża sobie pracę na tym stanowisku?
  • Co uważa Pan/Pani za swój największy sukces?
  • Czego nie lubił(a) Pan/Pani w poprzedniej pracy?

Zostałem zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną, z kim będę rozmawiał?

To zależy. Jeżeli pracodawca samodzielnie przeprowadza rekrutację, z przedstawicielem formy, może to być zarówno właściciel (tak bywa w mniejszych, np. rodzinnych firmach), dyrektor, kierownik konkretnego działu lub specjalista HR, jeżeli firma posiada dział human resources, czyli zarządzania zasobami ludzkimi. Może się również zdarzyć, że będziesz rozmawiał z kilkoma osobami na raz. Jeżeli rekrutacja przeprowadzana jest przez firmę zewnętrzną, Twoim rozmówcą będzie specjalista HR, jego zadaniem jest wyłonienie najlepszych kandydatów i przedstawienie ich swojemu klientowi, czyli pracodawcy, który dokonuje ostatecznego wyboru.

Ile czasu będzie trwała rozmowa?

Tu nie ma jednej zasady. Wiele zależy od stanowiska, o które się ubiegasz i od samego pracodawcy. Zdarzają się rozmowy krótkie, kilkunastominutowe, ale bywa też, że spotkanie rekrutacyjne trwa kilka godzin. Ten drugi przypadek może mieć miejsce, jeżeli oprócz, albo zamiast typowej rozmowy, stosuje się takie narzędzia rekrutacyjne, jak testy, czy tzw. assessment center, polegające na przydzieleniu różnorodnych zadań, których ocena ma dać pełny obraz umiejętności i kompetencji kandydata.

Czy idąc na rozmowę, muszę mieć ze sobą jakieś dokumenty?

Tak. Wprawdzie pracodawca otrzymał już Twoje dokumenty aplikacyjne, ale dobrze mieć je ze sobą. Weź również dokumenty potwierdzające kwalifikacje: świadectwa i dyplomy, a także, jeżeli posiadasz, referencje od poprzednich pracodawców.

Czy to jak się ubiorę na rozmowę ma znaczenie? W mojej pracy wygląd nie jest ważny.

Nawet jeżeli w codziennej pracy strój nie odgrywa większego znaczenia, na rozmowę należy przyjść ubranym odpowiednio, tzn. w stroju formalnym. Bezpiecznym zestawem są zawsze: garnitur i krawat dla panów oraz kostium ze spódnicą lub spodniami dla pań. Fasony powinny być proste i eleganckie a kolory stonowane. Strój świadczy o tym, czy poważnie traktujesz swojego rozmówcę, nonszalancja nie jest mile widziana. Dżinsy i t-shirt to nie jest strój na rozmowę kwalifikacyjną, niewskazany jest też ostry makijaż, nadmiar biżuterii i zbyt krótka spódnica.

Byłem już na rozmowie w tej firmie i otrzymałem zaproszenie na kolejne spotkanie rekrutacyjne, co o tym myśleć?

To normalna, choć niezbyt częsta praktyka. Bywa, że rekrutacja przebiega kilku etapowo, dotyczy to zwłaszcza bardziej odpowiedzialnych stanowisk. Widocznie znalazłeś się w gronie kilku najlepszych kandydatów, spośród których pracodawca chce ostatecznie wybrać najlepszą osobę.

Czy podczas rozmowy kwalifikacyjnej powinienem zadawać pytania?

Tak. Jest to nawet wskazane, bo świadczy o zaangażowaniu i o tym, że zastanowiłeś się nad swoim miejscem w firmie. Umiejętnie zadane pytana mogą także świadczyć o kompetencji i znajomości branży. O co warto zapytać? O zakres obowiązków. O możliwość podnoszenia kwalifikacji, czyli np. udziału w szkoleniach. O to jakie perspektywy rozwoju i ewentualnego awansu będzie miała zatrudniona osoba. Czy pytać o zarobki? Tak, ale tę kwestę najlepiej poruszać pod koniec rozmowy. Twoje pierwsze pytanie nie powinno brzmieć: ile będę zarabiać.

Napisałem w CV, że znam angielski. Czy ktoś to sprawdzi?

Bardzo możliwe. Jeżeli znajomość języka obcego na stanowisku, o które się ubiegasz jest istotna, możesz się również spodziewać, że osoba rekrutująca będzie chciała z Tobą porozmawiać w tym języku.

Czy są jakieś pytania, których rekruter nie powinien mi zadawać?

Zgodnie z Kodeksem pracy, pracownicy nie mogą być dyskryminowaniu ze względu na wiek, płeć, wyznanie, poglądy polityczne, pochodzenie etniczne, czy orientację seksualną. Niedopuszczalne jest pytanie kandydata podczas rozmowy kwalifikacyjnej np. o jego sytuację rodzinną, plany związane z małżeństwem i posiadaniem dzieci, przynależność do partii politycznych albo związków zawodowych. Jeżeli tego typu pytania się pojawią, masz prawo nie udzielać na nie odpowiedzi.

Kiedy się dowiem, czy zostałem wybrany?

Mało która rozmowa kwalifikacyjna kończy się jasną informacją o jej rezultacie. Najprawdopodobniej na decyzję o tym, czy zostałeś przyjęty będziesz musiał poczekać kilka dni. Kandydat, któremu przedstawiona zostanie oferta pracy jest informowany o pozytywnym wyniku rekrutacji telefonicznie lub mailowo. Dobry obyczaj nakazuje poinformować też pozostałe osoby, że ich kandydatury zostały odrzucone, w praktyce jednak nie zawsze się tak dzieje, czasami odpowiedzią jest brak odpowiedzi.

Emilia Witkowska

Elektroniczne Centrum Aktywizacji Młodzieży


Widok zawartości stron Widok zawartości stron