Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Dlaczego pracodawcy milczą? Jak napisać skuteczne CV?

Dlaczego pracodawcy milczą? To pytanie należy sobie zadać przed wysłaniem kolejnego CV. Czy na pewno dobrze napisałam życiorys? Czy popełniam błąd, skoro nikt nie odpowiada na moje zgłoszenia?

Na powyższe pytania należy sobie jak najszybciej odpowiedzieć, żeby być w końcu zauważonym na rynku pracy. CV to nasza zawodowa wizytówka, forma kontaktu z potencjalnym pracodawcą. Jest elementem wpływającym na to, czy zostaniemy zaproszeni do dalszych etapów procesu rekrutacji. CV musi wyróżniać się profesjonalizmem formy i treści.

Wygląd CV od razu zwraca na siebie uwagę, często zanim osoba rekrutująca skupi się na jego zawartości merytorycznej. Dobrego wrażenia na pewno nie pozostawi po sobie życiorys pognieciony, napisany odręcznie czy wydrukowany na brudnym papierze. CV niesformatowane, napisane kilkoma stylami  i wielkościami czcionek również nie otrzyma wysokiej oceny.

Należy zwrócić uwagę na selekcjonowanie i wartościowanie informacji, które mogą zainteresować potencjalnego pracodawcę.

Oczywiste jest, że w dokumentach aplikacyjnych należy unikać wszelkiego rodzaju błędów min. interpunkcyjnych, ortograficznych, stylistycznych, literówek itp. Niezależnie od rodzaju, błędy budzą u osoby czytającej CV wrażenie, że kandydat nie jest osobą dokładną, a właśnie takiej szuka pracodawca. Ważne jest również to, aby poprawnie wpisać nazwę firmy, do której aplikujemy - pomyłki w nazwie pracodawcy zdarzają się wyjątkowo często, a przecież wystarczy dosłownie minuta, aby sprawdzić tę informację i nie narazić się na złą opinię.

Bardzo ważna dla pracodawcy jest objętość CV. Informacje powinny zmieścić się na jednej lub dwóch stronach formatu A4. Życiorys zajmujący pół strony wygląda źle, ale taki, który liczy aż cztery - też nie wygląda dobrze. Przy opisywaniu swoich kwalifikacji i przebiegu kariery należy wykazać się umiarem i zdrowym rozsądkiem. Jeśli brak nam doświadczeń zawodowych, warto wzbogacić CV o inne informacje. Możemy pochwalić się na przykład wolontariatem i cechami osobowymi. Jeśli natomiast nasze doświadczenie zawodowe jest bogate i różnorodne, warto wybrać i opisać tylko te miejsca pracy i stanowiska, które mogą mieć znaczenie w kontekście pracy, o którą się ubiegamy. O pozostałych można tylko wspomnieć.

Dobrze napisane CV musi być uporządkowane. Obecne standardy mówią o grupowaniu informacji w CV w kategorie takie jak: dane personalne, wykształcenie, doświadczenie, umiejętności, zainteresowania. Takiego podziału warto jest przestrzegać, żeby życiorys był przejrzysty i czytelny.

Pamiętać należy o pisaniu prawdy na temat swoich umiejętności i zainteresowań, ponieważ informacje zawarte w CV weryfikowane są podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Każda rozbieżność między stanem faktycznym a opisanym może mieć przykre skutki dla kandydata. Dlatego zawsze warto dbać, aby to, co piszemy w CV nie rozmijało się z prawdą.

Następnym błędem, który często popełniają piszący CV jest pominięcie swoich danych kontaktowych takich jak np. numer telefonu, co uniemożliwia kontakt pracodawcy z osobą aplikującą na dane stanowisko.  Należy również pamiętać, że CV to formalny dokument. Często zdarza się, że zamieszczony w nim adres e–mail dalece odbiega od przyjętych standardów. Zamiast imienia i nazwiska piszemy przezwiska, zdrobnienia, imiona bohaterów filmowych itp. Na potrzeby rekrutacyjne warto utworzyć nowy adres e-mail, złożony z imienia i nazwiska. Przed wysłaniem CV trzeba dwa razy upewnić się, że zawiera ono wszystkie dane potrzebne pracodawcy do kontaktu z nami.

Ponadto należy unikać ogólnych i mało precyzyjnych informacji. Opisywanie znajomości języka obcego - bez podania poziomu, obsługę komputera -  bez wymienienia konkretnych programów, których ona dotyczy i w jakim stopniu.

Należy pamiętać również o odwróconej chronologii przy opisywaniu kariery edukacyjnej i zawodowej. Należy zacząć od informacji najbardziej aktualnych.

Nieodłącznym elementem każdego CV powinna być zgoda na przetwarzanie danych osobowych, oczywiście podpisana własnoręcznie. Brak takiej zgody już na starcie eliminuje każdego kandydata.

Jeżeli zdecydujemy się na dołączenie naszej fotografii, to musi to być zdjęcie legitymacyjne. Nie należy dołączać zdjęć z imprez, wakacji. Pamiętajmy, że odpowiednie zdjęcie pomaga nam w kreowaniu odpowiedniego wizerunku swojej osoby.

Podsumowując powyższe informacje, nasuwa się jedna myśl: aby pisząc CV poświęcić mu wystarczającą ilość czasu, by ten jednorazowy wysiłek  zaprocentował w przyszłości.

Autor: Barbara Rybska


Widok zawartości stron Widok zawartości stron