Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Dlaczego warto uczyć się przez całe życie?

Mając naście czy dwadzieścia lat nie zastanawiasz się za bardzo nad tym co będzie za kilkanaście kolejnych lat. Chcesz przede wszystkim mieć stabilną i dobrze wynagradzaną pracę. Czy zastanawiasz się nad uczeniem się w wieku 40 lat? Nie? To błąd!

Pewnie uważasz, że uczenie się to „obowiązek” ludzi młodych w wieku do 25 lat. Obowiązek, który trzeba spełnić, żeby otrzymać dobrze płatną pracę i zapewnić sobie oraz swojej przyszłej rodzinie spokojne życie. Tak również myśli większość Twoich rówieśników. Więcej, tak myśli większość Polaków. To jest jednak duży błąd!

Im szybciej zdasz sobie sprawę, że trzeba uczyć się przez całe życie, tym lepiej. Im wcześniej przyzwyczaisz się do myśli, że będziesz uczył się w wieku 30, 40 i 50 lat, tym będziesz miał lepszą sytuację na rynku pracy. Uczenie się przez całe życie w obecnej Europie to zwykła konieczność. Uczenie powinno stać się dla Ciebie nawykiem a nie obowiązkiem.

Dostęp do wiedzy obecnie jest bardzo ułatwiony. Jeśli nie masz czasu uczyć się stacjonarnie, w szkołach, na szkoleniach czy kursach, zastanów się nad uczeniem się „na odległość” czyli coraz bardziej popularnym e-learningiem. Twój rozwój osobisty będzie postępował jeśli regularnie będziesz odwiedzał portale edukacyjne, czytał artykuły bądź korzystał
z bezpłatnych kursów „na odległość”.

Dużo szkół, organizacji i instytucji szkoleniowych organizuje bezpłatne kursy i szkolenia, które pozwolą Ci podnieść wiedzę i umiejętności zawodowe. Skorzystaj z nich! Są one w większości dofinansowane ze środków europejskiego programu „Uczenie się przez całe życie”.
Nie wymagają one od Ciebie żadnego wkładu finansowego, jedynie zaangażowania
i znalezienia czasu. Szkolenia te w większości są tak pomyślane abyś mógł pogodzić naukę z pracą.

Wiedzę można porównać do lokaty na koncie, która z czasem zacznie procentować. Nieustanne poszerzanie swojej wiedzy wpisuje się w aktualną sytuację na rynku pracy. Pracodawcy szukają osób kreatywnych, pewnych siebie, odważnych, elastycznych, radzących sobie w sytuacjach kryzysowych. Na rynku pracy rządzi bowiem zasada, im więcej wiedzy, umiejętności tym większa szansa na znalezienie pracy. Otwierają się wtedy przed Tobą nowe możliwości zatrudnienia.

To najważniejszy powód dlaczego warto uczyć się przez całe życie. Ale nie jedyny. Jakie
są inne? Twoje życie stanie się ciekawsze. Poznasz nowych ciekawych ludzi. Wymienisz z nimi poglądy i doświadczenia. Często inaczej spojrzysz na codzienne sprawy. Jeśli wiesz więcej, czujesz się bardziej pewny siebie i niezależny. Będziesz stawiał przed sobą nowe cele, które będziesz starał się osiągnąć niezależnie ile lat będziesz miał. Będziesz łatwiej przechodził wszelkie zmiany, czy to w swoim życiu czy też takie, które będę zachodziły w Polsce i Europie.

Rzeczywistość wokół nas ciągle się zmienia. Im szybciej uczenie się przestanie być dla Ciebie przykrym obowiązkiem, a będzie przyjemnym nawykiem, tym lepiej. Warto uczyć się języków obcych, obsługi programów komputerowych, szybkiej nauki, rozwijać swoje pasje, gdyż
to przynosi w bliższej lub dalszej przyszłości znaczące korzyści. Po prostu ucz się!

Beata Boska-Adamczyk
Elektroniczne Centrum Aktywizacji Młodzieży
Źródło:
www.llp.org.pl ,www.eacea.ec.europa.eu/lIp  


Widok zawartości stron Widok zawartości stron