Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Doradztwo zawodowe – po co mi to?

Dlaczego warto spotkać się z doradcą zawodowym? Pytanie, niby oczywiste, ale wiele osób nie wie, czego może spodziewać się po takiej wizycie. A przecież nie będziemy wiedzieli dopóki nie skorzystamy z usług poradnictwa zawodowego i nie przekonamy się na własnej skórze.

Większość młodych osób uważa, że przychodząc do doradcy zawodowego dostanie gotowe wytyczne, dotyczące ich przyszłości zawodowej.  Nic bardziej mylnego, ponieważ praca doradcy  jest ukierunkowana na współpracę z klientem, a jej efekty zależą od zaangażowania obu stron. Samo doradztwo zawodowe zawiera w sobie wiele elementów i form pracy, począwszy od pracy grupowej, gdzie młoda osoba ma okazję aktywizować się społecznie, sprawdzić jak radzi sobie w kontaktach z innymi, skończywszy na poradach indywidualnych, gdzie klient przy pomocy doradcy zawodowego oraz różnych ciekawych form pracy, dogłębnie analizuje swój potencjał zawodowy.

Młodzieżowe Centra Kariery - jednostki OHP powstałe w ramach współfinansowanego ze środków europejskich projektu „OHP jako realizator usług rynku pracy”, oferujące usługi z zakresu doradztwa zawodowego wyposażone są w różnorodne narzędzia pracy takie jak: filmy i multimedialne programy edukacyjne, gry strategiczne, czy testy,  przygotowane w nowoczesnej, atrakcyjnej dla młodzieży formie. Odwiedzając MCK można również skorzystać z aktualnych informatorów edukacyjnych szkół ponadgimnazjalnych i wyższych oraz zapoznać się z lokalną ofertą szkoleń i kursów zawodowych.

„Wygraj z czasem”, to jedna z ciekawych zabaw, w której ma okazję uczestniczyć młodzież zgłaszająca się na warsztaty doradcze. Jej fenomen polega na tym, że sama prowadzi młodych ludzi do wniosku, iż świadome planowanie przyszłości zawodowej, pomoże im uniknąć wielu błędów oraz skróci czas poświęcony do osiągniecia sukcesu zawodowego. Taka postawa klienta, wobec przyszłych wyzwań jest punktem wyjściowym w pracy z doradcą zawodowym i gwarantuje satysfakcję obu stron. Cała reszta zależy od potrzeb młodego człowieka i jego podejścia do własnej osoby. Niejednokrotnie, podczas takich spotkań, poznajemy siebie na nowo, odkrywamy swój potencjał zawodowy, pasje i zamiłowania,  swoje mocne strony a także te słabe, które są równie ważne, ponieważ młodzież uczy się walczyć ze swoimi trudnościami.

Osoby korzystające z usług poradnictwa zawodowego, są bardziej pewne siebie, mają większą świadomość tego, jak wygląda współczesny rynek pracy, czego mogą spodziewać się po ukończeniu danego kierunku kształcenia. Jednak najważniejszym aspektem takich spotkań jest fakt, że młodzi ludzie poznają samych siebie i odkrywają w sobie nieznane dotąd talenty, umiejętności i zdolności, zwiększając tym samym swoje poczucie wartości. Budzi się w nich motywacja oraz chęć osiągania w życiu sukcesów, nie tylko zawodowych ale również osobistych. Warto spotkać się z doradcą zawodowym, aby skorzystać z możliwości jakie są stworzone właśnie z myślą o młodym człowieku i o tym, by wzmocnić jego przekonanie na temat tego, że sam jest „kowalem swojego losu”.

Autor: Monika Maciejewska


Widok zawartości stron Widok zawartości stron