Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Gdzie i jak szukać pracy?

Szukający pracy spotyka się często ze skrajnymi opiniami. Jedni powiedzą: „Nie ma pracy. Tylu ludzi szuka i nic.” Inni zaś twierdzą: „Pracy jest dużo. Jak ktoś chce, to pracę znajdzie.” Kto ma rację? Znaleźć pracę, która będzie odpowiadała szukającemu nie zawsze jest łatwo, ale jest to jak najbardziej możliwe. Skoro codziennie kilkaset osób znajduje pracę, więc musi ona gdzieś być. W artykule tym przedstawiamy sposoby szukania pracy.

 

Twoje szanse tym bardziej wzrosną im więcej energii poświęcisz na odpowiednie przygotowanie do poszukiwania pracy. Powinieneś rozpocząć przygotowania do wejścia na rynek pracy jeszcze przed skończeniem szkoły czy uczelni. Istotne jest zadbanie o posiadanie wiedzy, umiejętności, pierwszych doświadczeń zawodowych (chociażby w formie praktyk zawodowych, staży czy wolontariatu) i w końcu przygotowanie solidnej aplikacji. Jest wiele metod szukania pracy. Można je podzielić na formy aktywne i pasywne. Aktywne to takie, gdy to Ty wyszukujesz pracodawców i sam przedstawiasz im swoją ofertę. Pasywne zaś, kiedy odpowiadasz na przedstawioną przez pracodawcę ofertę pracy

Formy pasywne poszukiwania pracy.

Szukanie pracy poprzez ogłoszenia prasowe jest najczęściej stosowaną metodą. Zwróć uwagę, że nie szata graficzna, lecz treść decyduje o wartości danego ogłoszenia. Jeżeli w ogłoszeniu jako forma kontaktu podany jest numer telefonu, przygotowujemy się solidnie do korzystnej autoprezentacji przez telefon, jeżeli adres reprezentować Cię będą wysłane dokumenty. Dla wielu pracodawców ważna jest też szybkość odpowiedzi na ogłoszenie. 

Szukanie ofert pracy w Internecie można rozpocząć od serwisów poświęconych tematowi pracy. Udostępniają one łatwe opcje wyszukiwania interesujących nas ofert, katalogowane wg różnych kryteriów (branż, regionów, wymagań), informacje o pracodawcach oraz formularze, których wypełnienie umożliwia otrzymywanie powiadomień o nowych ofertach oraz możliwość umieszczenia swojego CV w bazie przeznaczonej dla pracodawców. Można dotrzeć do ogłoszeń publikowanych we własnych witrynach firm szukających pracowników. Niektóre firmy wychodzą z założenia, że publikacja ogłoszeń tą drogą zastępuje czasami etap wstępnej selekcji (kandydat odpowiadając na ogłoszenie internetowe świadomie odwiedził tę stronę internetową, co może świadczyć o tym, że zna branże czy wręcz samą firmę).

Kolejną formą poszukiwania pracy jest skorzystanie z pośrednictwa pracy. Pośrednicy pracy poszukują pracy dla swoich klientów i kontaktują ich z pracodawcami poszukującymi pracowników. Szukają konkretnej pracy dla konkretnej osoby, dlatego ważne jest, aby osoba korzystająca z ich pomocy wiedziała, czego oczekuje. Miejscami gdzie można skorzystać z pośrednictwa pracy są: Młodzieżowe Biura Pracy OHP, Punkty Pośrednictwa Pracy OHP, Powiatowe Urzędy Pracy, Biura Karier Szkół Wyższych, prywatne agencje doradztwa personalnego, agencje pracy tymczasowej, centra wolontariatu, agencje pośrednictwa pracy.Najgorsze efekty przynosi szukanie „jakiejkolwiek pracy”. Informacja, że „każda praca mnie interesuje” udzielona pośrednikowi może spowodować, że poszukujący  zyska opinię człowieka, który sam nie wie, czego chce, a takiej osoby polecać pracodawcy nie należy.

Poszukiwanie pracy przy skorzystaniu z form aktywnych.

Kontakty osobiste, to jeden z bardziej skutecznych sposobów poszukiwania pracy. Wielu pracodawców nie zgłasza wolnych miejsc pracy do prasy i urzędów pracy. Poszukują pracowników korzystając z nieformalnych procedur. Często firma informuje o wolnym miejscu pracy swoich pracowników. Uzyskując od znajomych informację o wolnym miejscu pracy możemy dowiedzieć się czegoś więcej na temat charakteru danej pracy, a co za tym idzie porównać nasze umiejętności z wymaganiami na to stanowisko. Znając specyfikę pracy łatwiej przygotować się do rozmowy z pracodawcą.

Kolejną aktywną metodą poszukiwania pracy jest zamieszczenie własnego ogłoszenia. Powinno być ono zwięzłe, komunikatywne, wzbudzające zaufanie. Istotne jest określenie, jakimi cechami charakteryzuje się osoba poszukująca pracy, jakiego rodzaju pracy szuka i w jaki sposób można się z nią skontaktować. Skorzystanie z własnej oferty celowej także należy do aktywnych form poszukiwania pracy. Oferta może występować w formie pisemnej (kiedy ją przesyłamy) bądź bezpośredniej (kiedy przedstawimy ją na spotkaniu). Musisz wiedzieć, dlaczego i do kogo chcesz skierować swoją ofertę - przygotować listy firm, które mogą mieć wolne etaty dla naszego zawodu lub których profil działalności odpowiada naszym kwalifikacjom, umiejętnościom i zainteresowaniom.  Informację o firmach można znaleźć m.in. w Internecie, panoramach firm, prasie, oraz przez kontakty osobiste. Twoja oferta musi trafić bezpośrednio do pracownika zajmującego się naborem kadr. Dowiedz się, kto zajmuje się rekrutacją i dane tej osoby umieść jako adresata. Drugą bardzo istotną sprawą w tej metodzie jest prawidłowe przygotowanie swojej oferty tak, aby miała ona indywidualny charakter, świadczący o poważnym traktowaniu potencjalnego pracodawcy. Metoda ta przypomina wędkowanie, „zarzucamy haczyk i czekamy, aż ryba chwyci”. Nie wolno się zrażać, kiedy nie otrzymujemy natychmiastowych i licznych odpowiedzi.

Wiesz już w jaki sposób pracodawcy poszukują pracowników. Nie istnieje jeden, uniwersalny sposób poszukiwania pracy. Bądź więc aktywny, planuj i działaj! Nic nie zastąpi bezpośredniego kontaktu. Idź osobiście do znajomych, pracodawcy, urzędu pracy i porozmawiaj o tym, że szukasz pracy. Poszukiwanie pracy rozpocznij odpowiednio wcześnie, bądź wytrwały i cierpliwy.

Powodzenia!


Autorzy: Dorota Sorbian-Przybysz, Agata Szaniawska-Trochonowicz, CEiPM OHP w Białej Podlaskiej


Widok zawartości stron Widok zawartości stron