Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Ja w sieci, czyli jak zachować twarz w necie?

Podobno, jeżeli czegoś nie ma w internecie, to znaczy, że nie istnieje. Ułatwia dostęp do informacji, skraca dystans, usprawnia komunikację, pozwala zaistnieć, ale i stwarza nowe zagrożenia. Aktywnie korzystasz z internetu ? Uważaj, inni Cię widzą.

Nasze życie w coraz większym stopniu przenosi się do sieci. Wirtualne znajomości, rozmowy na czacie, zakupy online, dyskusje na forach. Coraz częściej pracy również szukamy w internecie. I słusznie. Właśnie tam większość pracodawców umieszcza informacje o wolnych stanowiskach. Mało tego, dzięki  internetowi możemy szybko zdobyć informacje o firmach, do których zamierzamy aplikować. Wszystko jest na wyciągnięcie ręki, wystarczy użyć wyszukiwarki. To duże ułatwienie, ale i ryzyko. To co sami umieszczamy w sieci, też jest jawne  i buduje nasz wizerunek. Pracodawcy, szukając informacji o kandydatach, bardzo często używają do tego po prostu internetowej  wyszukiwarki. Nasze profile, zdjęcia, komentarze mogą wówczas działać na naszą korzyść, ale mogą też przekreślić nasze szanse na zatrudnienie. Co nam pomaga, a co nam szkodzi?

Portale społecznościowe

Profil w portalach społecznościowych to doskonała metoda, żeby zaprezentować siebie i zainteresować innych swoją osobą. Żeby jednak nasze działania przyniosły pożądany efekt i zamiast pomóc nie zaszkodziły, trzeba trzymać się pewnych zasad. Jakich? Po pierwsze, publikujmy tylko to, co z czystym sumieniem możemy zaprezentować publicznie. Nie łudźmy się, nawet ograniczenie dostępu nie zawsze uchroni nas przed upowszechnieniem zamieszczonych w internecie treści. Jeżeli koniecznie chcemy podzielić się ze znajomymi wrażeniami z hucznej imprezy, z której na dodatek niewiele pamiętamy, lepiej ograniczyć się do prywatnej korespondencji. Umieszczanie tego typu relacji na portalu społecznościowym może mocno nadszarpnąć nasz wizerunek.

Portale społecznościowe o profilu zawodowym i biznesowym

Portale typu GoldenLine czy LinkedIn służą do nawiązywania kontaktów zawodowych, pozwalają zaprezentować swoje osiągnięcia i zainteresowania. Jeżeli szukamy pracy, to zdecydowanie najlepszy sposób na przedstawienie swojej osoby.  Prezentujemy tam informacje na temat swojego doświadczenia, wykształcenia i  pozazawodowych pasji.  Możemy brać udział w dyskusjach i nawiązywać kontakty z osobami o podobnych zainteresowaniach. Ważne, żeby informacje które publikujemy na swój temat były aktualne i prawdziwe. Dobrze widziane jest również zdjęcie, ale takie, które pokazuje nas jako osoby poważne.

Komentarze na forach

Fora internetowe to obecnie popularny sposób wymiany poglądów i wyrażania własnego zdania na najróżniejsze tematy. Internet daje złudne poczucie anonimowości , często bywa  więc tak, że na forach internetowych ludzie pozwalają sobie na znacznie więcej niż w tradycyjnej komunikacji.  Nie zapominajmy jednak, że żaden wpis nie jest do końca anonimowy i lepie powstrzymać się od wypowiedzi, pod którymi wolelibyśmy się nie podpisywać. Szczególnie złe wrażenie zrobimy publikując wypowiedzi agresywne, wulgarne lub obrażające innych użytkowników internetu. Fora internetowe to jednak także sposób na to, żeby aby pokazać się z dobrej strony – rzeczowe wypowiedzi, udział w ciekawych dyskusjach – wszystko to buduje nasz pozytywny obraz w sieci.

Zdjęcia

Zdarza się, że umieszczamy w internecie swoje zdjęcia. Nie ma  w tym nic złego, ale przed każdym tego typu działaniem, lepiej trzy razy się zastanowić. Wybierajmy tylko te fotografie, które naprawdę warto pokazać światu. Jeżeli zastanawiasz się nad publikacja zdjęcia, którego wstydziłbyś się przed przyszłym pracodawcą, zachowaj je lepiej dla siebie. Usuniecie raz zamieszczonych w sieci materiałów bywa kłopotliwe

Internet jest częścią naszego życia i o swój wizerunek w sieci powinniśmy dbać tak samo jak o ten „w realu”. Zasady zachowania, wbrew pozorom, są całkiem podobne. Szanujmy innych i siebie, pamiętając, że to co piszemy i publikujemy nie trafia w próżnię, ale do konkretnych osób. Wyszukiwarka prawdę Ci powie – wpisz swoje imię i nazwisko,  i sprawdź, czego na swój temat się dowiesz. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że właśnie na tej podstawie potencjalny pracodawca, a także przyszli koledzy z pracy, wyrobią sobie zdanie na Twój temat.  Lepiej nie mieć się czego wstydzić, prawda?

Emilia Witkowska
Elektroniczne Centrum Aktywizacji Młodzieży


Widok zawartości stron Widok zawartości stron