Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Jak i gdzie szukać pracy?

Aby znaleźć pracę, trzeba jej szukać – niby oczywiste, ale wiele osób myśli, że praca sama ich znajdzie. Gdzie szukać pracy i jak robić to skutecznie?


Oferty pracy można znaleźć w wielu miejscach, poczynając od mediów, kończąc na miejskich tablicach ogłoszeń. Do najpopularniejszych należą jednak poniższe.

Internet
Serwisy tematyczne, bazy pracodawców i poszukujących pracy, lokalne portale, strony internetowe punktów pośrednictwa pracy oraz poszczególnych firm, portale społecznościowe, fora, grupy dyskusyjne – Internet to kopalnia ofert, najczęściej aktualizowane i najbardziej dostępne źródło. Od razu można wysłać CV, zarejestrować się w bazie, zaprezentować się potencjalnemu pracodawcy.

Prasa
Firmy lubią poszukiwać pracowników poprzez lokalne gazety, warto zatem przeglądać strony z ogłoszeniami. Najwięcej ofert znaleźć można w prasie codziennej, pojawiają się one również w tygodnikach. Prasa jest łatwo dostępna.

Punkty pośrednictwa pracy
W miastach powiatowych oferty pracy gromadzone są w Urzędach Pracy. W wielu miastach działają Młodzieżowe Biura Pracy i Punkty Pośrednictwa Pracy OHP, np. w województwie kujawsko-pomorskim jest ich łącznie szesnaście. Przy uczelniach funkcjonują biura karier,  na rynku dostępne są także prywatne firmy oferujące pomoc w szukaniu pracy, np. agencje pośrednictwa pracy.

Znajomi
Choć tzw. „praca po znajomości” może się źle kojarzyć, warto rozpuścić w otoczeniu wieści, że szukamy pracy. Zwłaszcza w niewielkich społecznościach daje to dobre efekty, informacje szybko się roznoszą. Pracodawcy preferują taki sposób poszukiwania pracowników, gdyż osoby z polecenia wydają się bardziej wiarygodne.

Aktywne poszukiwanie pracy
Według specjalistów na poszukiwanie pracy powinniśmy poświęcać tyle czasu, co na pracę – czyli codziennie osiem godzin. Nie wystarczy przeglądanie ofert w Internecie czy w gazetach, trzeba to robić aktywnie. Co to znaczy?
Po pierwsze nie można cały dzień snuć się po domu w pidżamach. Trzeba spotykać się z ludźmi, nawet, jeśli miałyby to być tylko spotkania wirtualne. Aktywne szukanie pracy nie pozwala na stagnację, na wpadanie w przygnębienie. Wyjście z domu, chociażby do PUP czy MBP, motywuje do działania, daje wsparcie w postaci rozmów z fachowcami oraz siłę i motywację do działania.
Buduj sieć kontaktów. Szukaj wśród rodziny, kolegów, znajomych ze studiów, sąsiadów, byłych współpracowników – słowem wszędzie, gdzie to możliwe. Im więcej osób znasz, tym większe prawdopodobieństwo, że usłyszysz o wolnym miejscu pracy lub ktoś zaproponuje ci zajęcie. Warto zapisać się na branżowe fora i grupy dyskusyjne.

Sporządzenie listy firm, w których chce się pracować, to dobry pomysł, nie warto tracić czasu na przeglądanie ofert, którymi nie jesteś zainteresowany. Należy dowiedzieć się jak najwięcej o danych firmach, znaleźć nazwisko osoby odpowiedzialnej za rekrutację, wysłać e-mailem, pocztą tradycyjną lub zanieść osobiście dokumenty aplikacyjne.

Coraz popularniejsze staje się korzystanie z punktów pośrednictwa pracy i doradztwa zawodowego, warto więc znaleźć takie w swojej miejscowości. Można tam nie tylko uzyskać informację na temat aktualnych ofert, ale także uzupełnić swoje kwalifikacje, zdobyć nowe umiejętności, wpisać się do bazy osób poszukujących pracy.

Szukając pracy nie zapomnij o targach pracy, na których promują się firmy. Przedsięwzięcia takie organizowane są także przez jednostki OHP. Można znaleźć na nich informacje o firmach, branżach, możliwości doszkalania się, często jest możliwość zostawienia na stoisku dokumentów aplikacyjnych.

Autor: Joanna Traczykowska – pośrednik pracy MBP Brodnica
Źródło: własne doświadczenia z pracy zawodowej oraz materiały informacyjne OHP

 


Widok zawartości stron Widok zawartości stron