Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Jak się uczyć, żeby się nauczyć? Krótki poradnik

Coś dla tych, którzy czują się przytłoczeni nadmiarem informacji i którym pamięć zaczyna odmawiać posłuszeństwa. Podpowiadamy, jak przełamać zniechęcenie, usprawnić pamięć i czerpać satysfakcję z nauki.

Uczenie się jest pracą i to wcale nie lekką. Jednym przyswajanie wiedzy przychodzi łatwo, innym trudniej, wszyscy czasem cierpią na zniechęcenie i brak motywacji. Jak sobie z tym radzić i jak się uczyć, żeby jak najwięcej zostało w głowie? Warto korzystać z metod ułatwiających zapamiętywanie i przypominanie sobie informacji, znanych pod nazwą mnemotechniki – od greckiego słowa mneme, czyli pamięć. Poniżej kilka pomocnych przy zapamiętywaniu technik.

1. Wiersze, rymowanki, wszystko co wpada w ucho

To, co się rymuje łatwiej zapamiętujemy, dlatego w procesie uczenia się od wieków wykorzystywane są wszelkiego rodzaju rymowanki. Oto kilka przykładów, niektóre pamiętacie być może ze szkoły podstawowej:
• Wierszyk, który przypomina wzór na pole i obwód koła:
  Jak to ładnie, pięknie brzmi: obwód koła "dwa er pi",
  pole zaś "er kwadrat pi", niech w pamięci zawsze tkwi.
• Zasada łączenia kwasów z wodą: Pamiętaj chemiku młody, wlewaj zawsze kwas do wody.
• Popularna reguła ortograficzna: Uje się nie kreskuje.
• Data odkrycia Ameryki przez Krzysztofa Kolumba (1492): Jeden, cztery, dziewięć, dwa, Kolumb w długą drogę gna.

2. Metoda pierwszych liter

Z pierwszych liter wyrazów, które chcemy zapamiętać, tworzymy zdanie, na przykład:
• symbole kierunków stron świata (North, East, South, West), czytane zgodnie z ruchem wskazówek zegara): Na Ekranie Siedzi Wrona;
• nazwy i kolejność przypadków gramatycznych w języku polskim: Mama Dała Córce Bułkę Nasmarowaną Masłem Wiejskim lub Mały Domek Czerwonych Biedronek Nadepnął Małżonek Wawrzonek;
• nazwy planet Układu Słonecznego: Moja Wiecznie Zapracowana Mama Jutro Sama Upiecze Nam Placek (Merkury, Wenus, Ziemia, Mars, Jowisz, Saturn, Uran, Neptun, Pluton).

3. Skojarzenia

O wiele łatwiej zapamiętujemy nawet większą ilość  informacji, jeżeli uda nam się skojarzyć je z czymś znanym lub łatwo zapadającym w pamięć. Metoda przydaje się zwłaszcza do zapamiętywania liczb, np. dat albo wzorów.
Np. Na siedmiu wzgórzach piętrzy się Rzym (753 r. założenia Rzymu).

Bardziej złożoną metodą, bazującą na skojarzeniach jest łańcuch skojarzeń, możemy go zastosować , mając do zapamiętania większą ilość niepowiązanych ze sobą faktów. Łańcuch skojarzeń polega na łączeniu elementów, które chcemy zapamiętać w wymyśloną historyjkę. Metoda wymaga chwili namysłu, ale pomaga skutecznie przyswoić wiedzę. Im skojarzenia będą zabawniejsze i bardziej niecodzienne, tym większa szansa, że zapamiętamy je na długo.

4. Obrazy zamiast słów

Człowiek myśli  głównie obrazami, a to co zobaczymy łatwiej zapada w pamięć, niż to, co usłyszymy lub przeczytamy. Ucząc się warto korzystać z pamięci wzrokowej. Pomocne są rysunki, zwłaszcza te sporządzone samodzielnie. O wiele szybciej w pamięć zapadają nam też rzeczy, przy których odbiorze używamy kilku zmysłów: filmy, przekazy multimedialne i to, co wykonujemy samodzielnie, np. doświadczenia.  Świetnym sprawdzianem własnej wiedzy jest przekazywanie jej innych, dlatego warto uczyć się wspólnie.

5. Mnemotechnika w nauce języków obcych

Nauka języka obcego wymaga zapamiętania wielu nowych słów. Łatwiej jest je przyswoić , jeżeli zastosujemy metodę słów zastępczych : znajdź znane słowo brzmiące podobnie do tego, którego chcesz się nauczyć i stwórz krótką historyjkę z jego użyciem albo wyobraź sobie kojarzącą się z nim sytuację. Na przykład: hug (ang. przytulać) – brzmi podobnie jak polskie „hak” – wyobraź sobie jak kapitan Hak z Piotrusia Pana biegnie w Twoją stronę, by Cię przytulić. Łatwe, prawda? Wszelkie skojarzenia dozwolone.

Z pamięcią warto eksperymentować. Każda metoda, która pomaga nam zapamiętywać  jest warta stosowania, nawet jeżeli wydawałby się śmieszna lub dziwna. Przecież liczy się efekt!

Emilia Witkowska
Elektroniczne Centrum Aktywizacji Młodzieży
Źródła:
www.mnemotechnika.com
http://szybkanauka.mkbe.pl


Widok zawartości stron Widok zawartości stron