Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Jakie wybrać studia? Czyli zawody z przyszłością

Dla maturzystów najtrudniejszą decyzją obecnie jest wybór kierunku studiów. To od tej decyzji będzie zależało to, czy będą w przyszłości zadowoleni z możliwości jakie da im wybrany zawód na rynku pracy, czy też będą tej decyzji żałowali.

Prognozowanie profesji, na które będzie popyt na rynku jest dosyć trudne, zważywszy na to, że rynek pracy w Polsce jest dosyć płynny. Gdy pojawił się kryzys gospodarczy, który rozregulował rynek pracy, prognozy stały się jeszcze trudniejsze. Gospodarka przeżywa dziś dynamiczne zmiany, stąd kłopot – i dla instytucji rządowych, i dla doradców zawodowych, i dla młodych ludzi, którzy z ich pomocy chcieliby skorzystać. Planując zatem swoją karierę zawodową, młodzi ludzie powinni wziąć pod uwagę, to że co kilka miesięcy pojawiają się nowe specjalizacje. Popyt na niektóre z nich rośnie, na inne spada. W przyszłości pojawią się z pewnością nowe profesje, także osoby pracujące będą musiały liczyć się z koniecznością zmiany zawodu nawet kilka razy w swoim życiu.

Poszukiwani technicy...

Wszystko wskazuje na to, że tendencja do zatrudniania osób z wykształceniem technicznym będzie się nasilała, bo bez rozwoju nowych technologii polska gospodarka będzie postrzegana jako mało innowacyjna i konkurencyjna. Niemal pewne jest więc, że osoby rozpoczynające teraz studia na politechnikach nie będą miały problemów ze znalezieniem pracy. Jednym z ciekawszych zawodów jest mechatronik. W wielu prognozach zawód ten jest uważany za jeden z najbardziej przyszłościowych. Łączy w sobie wiedzę z zakresu mechaniki, elektroniki oraz informatyki, wymaga od pracownika dużej elastyczności i wszechstronności. Osoby, które zajmują się urządzeniami sterowniczymi mogą liczyć na zatrudnienie w warsztatach samochodowych, na halach produkcyjnych, w laboratoriach czy nawet serwisach zabawek. Wzrost ilości urządzeń z pogranicza elektroniki, mechaniki oraz informatyki sprawia, że coraz więcej osób z kwalifikacjami w tym zakresie znajduje dobrze płatną pracę.

Branża IT

Wciąż poszukiwani są specjaliści od telekomunikacji i informatyki. Programiści, analitycy, specjaliści od e-commerce, osoby projektujące oraz wdrażające programy i aplikacje to również zawody deficytowe, nie tylko w Polsce, ale na całym świecie. Stanowiska te są też wysoko opłacane, co dla osób, dla których motywacją są pieniądze jest ważne przy wyborze ścieżki zawodowej.

Kierunek rozwoju - biotechnologia

Zawód biotechnologa uważany jest za przyszłościowy głównie ze względu na swój związek z rozwojem medycyny. Osoby kończące kierunek biotechnologia mogą zajmować się tworzeniem nowych szczepionek, badają działalnie leków, związek czynników genetycznych z podatnością na różne choroby. Swoją pracę wiążą także z kontrolą żywności, zwłaszcza tej nowej czy mniej znanej. W związku z rozwojem biotechnologii na rynku pracy pojawiły się również takie zawody jak nanotechnik czy biotechnolog farmaceutyczny.

Zmiana stylu życia generuje popyt na...

Zmiana stylu życia bogatszego i inwestującego w siebie społeczeństwa wiąże się z popytem na usługi dietetyków, technologów żywności, pracowników gastronomii, hoteli i biur podróży, doradców inwestycyjnych, agentów ubezpieczeniowych, masażystów i trenerów fitness, a także – jak wskazują prognozy – pomocy domowych.

Jak wynika z analizy ofert pracy, nadal sporo zajęcia powinni mieć sprzedawcy i handlowcy. Warto też wiedzieć, że w branży związanej z obsługą klienta i handlem jest spora rotacja pracowników.

Społeczeństwo starzejące się

Dla wielu osób szansą może być obsługa osób starszych i chorych, co wprost pokazują prognozy demograficzne. Za kilka, kilkanaście lat, w związku z wydłużeniem życia i starzeniem się społeczeństwa okaże się, jak bardzo poszukiwani są rehabilitanci, opiekunki, pielęgniarze i fizykoterapeuci. Z tego samego powodu na brak pracy nie powinni narzekać absolwenci akademii medycznych. Jest to również szansa, dla osób planujących swój rozwój zawodowy za granicą.
Brakuje specjalistów

Podobnie jak za granicą, również  w Polsce, mimo bezrobocia okazuje się, że pracodawcy mają problem z zatrudnieniem specjalistów na kluczowe stanowiska. Najbardziej poszukiwani są wykwalifikowani pracownicy fizyczni – m.in. elektrycy, cieśle, stolarze, murarze, hydraulicy czy spawacze.

Podsumowując to co ważne...

W wyborze zawodu należy kierować się tym, jak kształtują się trendy na rynku pracy i jakie zawody są przyszłościowe. Ważne jednak jest również to, by nie zapomnieć o własnych predyspozycjach i upodobaniach. Poszukującym swojej drogi zawodowej pomocą służą doradcy zawodowi, których odnaleźć można w Centrach Edukacji i Pracy Młodzieży OHP w całej Polsce, a także w urzędach pracy na terenie kraju.

Autor:  Katarzyna Nowosad
Źródło:  wykonana na zlecenie PARP analiza „Foresight kadr nowoczesnej gospodarki Polska 2020”, portal kariera.com.pl


Widok zawartości stron Widok zawartości stron