Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Komputer – złodziej czasu?

Czy komputer jest zagrożeniem? Zamiast wychodzić na spotkania z kolegami, koleżankami, przyjaciółmi całymi godzinami przebywamy przed monitorem komputera stukając w klawiaturę. Takie postępowanie prowadzi do uzależnienia, które powoduje zaniedbywanie życia osobistego, obowiązków rodzinnych i szkolnych.

„Ponad 500”, „376”, „żadnego, bo nie mam Facebooka”- tak niekiedy polska młodzież odpowiada na pytanie ilu ma przyjaciół. Ale czy można przyjaźnić się z tłumem, który trudno policzyć? Co w ogóle znaczy dzisiaj dla młodego człowieka słowo „przyjaźń”? Młodym ludziom łatwiej komunikować się przez Internet, za pomocą komputera lub telefonu, niż spotkać się oko w oko, bo wtedy nie ma ucieczki od prawdziwych emocji. Często Ci, którzy twierdzą, że mają wielu przyjaciół na Facebooku są bardzo samotni, ale nie chcą się do tego przyznać nawet sami przed sobą.

Długie przesiadywanie przed komputerem prowadzi do uzależnienia, z którego przeważnie nie zdajemy sobie sprawy. Do objawów świadczących o uzależnieniu możemy zaliczyć: spędzanie przy komputerze coraz większej ilości czasu kosztem innych dotychczasowych zainteresowań, obsesyjne myślenie o tym, co może zdarzyć się w sieci, odczuwanie irytacji, gdy ktoś nam przeszkadza w sesji z komputerem lub gdy trzeba ją zakończyć, doświadczenie niepokoju, bezsenności, frustracji, zmian nastroju bądź przygnębienia w przypadku, gdy nie jest możliwe użycie komputera zgodnie z wcześniejszym planem oraz wykonywanie nieświadomych ruchów palcami, imitujących naciskanie klawiszy bądź przycisków myszy w sytuacjach nie związanych z komputerem.

Zamiast spotkać się z przyjaciółmi młodzież całymi godzinami stuka w klawiaturę. Aby nawiązać kontakt przez Internet wystarczy odpowiedzieć „tak” na pytanie, czy chcesz dołączyć do przyjaciół. Portal społecznościowy to przyjaciel wręcz doskonały. A co najważniejsze wywołuje wrażenie, że jest się obiektem zainteresowania wielu osób. Wiele „spotkań” towarzyskich a nawet randek, bo przecież za pośrednictwem komputera można się nawet zakochać, kończy się kliknięciem w Internecie. To jest łatwiejsze niż rozmowa w realnym życiu.

Komputer to urządzenie, którego zalet nie sposób wyliczyć, pewnych rzeczy nie zrobi jednak nigdy. Jeśli zachorujesz nie poda Ci do łóżka szklanki herbaty, a kiedy zapragniesz czułości, pocieszenia, miłości, nie przytuli. Lepiej o tym nie zapominać. Komputer jest pożyteczny. Musimy jednak pamiętać, aby nie spędzać przy nim zbyt dużo czasu i pamiętać o życiu codziennym. Na pytanie, czy komputer jest złodziejem czasu każdy powinien odpowiedzieć sobie sam.

Autor: Karolina Dyda


Widok zawartości stron Widok zawartości stron