Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Kosmetolog, czyli kto…?

Dbałość o własny wizerunek to presja dzisiejszych czasów. Każdy z nas chce wyglądać dobrze, satysfakcjonujący wygląd ma istotny wpływ zarówno na nasze życie prywatne, jak i zawodowe.

W wielu profesjach odpowiednia prezencja to jeden z podstawowych wymogów stawianych przez pracodawców. Jeżeli ktoś nie radzi sobie z tym zagadnieniem powinien skorzystać z pomocy specjalisty. Do grona zawodów zajmujących się kreowaniem i poprawą wizerunku zalicza się m.in. kosmetologa, potocznie mylonego z kosmetyczką. O ile jednak kosmetyczkę zaliczyć możemy do zawodów usługowych z dziedziny estetyki, o tyle kosmetolog (gr. kosmetikόs – sprawny w zdobieniu, lόgos – nauka), z uwagi na rzetelne przygotowanie teoretyczne z zakresu m.in. anatomii i fizjologii człowieka oraz biochemii, postrzegany jest jako specjalista dermatolog, zajmujący się poprawą lub przywracaniem urody. Jest to w rzeczywistości zawód paramedyczny.

Dla kogo ten zawód?

Jeżeli interesujesz się tematyką związaną z dbaniem o urodę, jeśli masz wrodzone poczucie piękna i estetyka w wyglądzie jest dla ciebie ważna; jeżeli śledzisz wszelkie nowinki  z dziedziny kosmetyki, jesteś na bieżąco z najnowszymi trendami w zakresie pielęgnacji ciała… i chcesz profesjonalnie pomagać w tym innym ludziom, zawód kosmetologa może okazać się dla ciebie trafionym wyborem. Po uzyskaniu pełnych kwalifikacji możesz zatrudnić się w gabinecie kosmetycznym (a z czasem nawet samodzielnie taki prowadzić) i pracować bezpośrednio z klientem. Możliwa jest także praca w firmie farmaceutycznej lub laboratorium kosmetycznym w charakterze konsultanta, a nawet jako specjalista ds. urody w prasie branżowej i tzw. „kobiecej” przy ocenie jakość kosmetyków w imieniu konsumentów (ale to zapewne praca dla nielicznych i raczej dodatkowy zarobek).

Jak zostać kosmetologiem?

Do tego zawodu przygotowuje w Polsce wiele uczelni wyższych. Na poziomie studiów zawodowych (3-letnich licencjackich) można zostać kosmetologiem wybierając jedną z państwowych wyższych szkół zawodowych, uczelnie medyczne oferują ponadto uzupełniające 2-letnie studia magisterskie. Kształcić można się zarówno w trybie studiów stacjonarnych, jak i niestacjonarnych. W toku studiów zdobywa się obszerną wiedzę z przedmiotu wiodącego, czyli kosmetologii, ale również z dziedzin medycznych (anatomia, fizjologia, patofizjologia, biologia, chemia, dermatologia, immunologia, alergologia, anestezjologia) i receptury kosmetyku. Znaczną część zajęć stanowi kształcenie praktyczne w całym okresie nauki, realizowane w formie ćwiczeń i laboratoriów oraz kilkunastotygodniowa praktyka zawodowa w zakładach kosmetycznych. W przygotowaniu do wykonywania zawodu kosmetologa duży nacisk kładzie się także na etykę zawodową, umiejętność fachowego doradztwa oraz odróżniania defektów skóry od choroby, wymagającej interwencji lekarskiej. Najpopularniejsze specjalności na polskich uczelniach to kosmetologia stosowana i produkty kosmetyczne.

Praca i kariera

Kosmetolog to zawód prestiżowy, w naszym kraju wciąż walczący o właściwą mu rangę, niemniej jednak można stwierdzić, że jego pozycja wśród zawodów estetycznych wzrasta  i można zaliczyć go do zawodów przyszłości, dobrze opłacanych, zwłaszcza jeśli osoba  go wykonująca jest jednocześnie właścicielem studium kosmetycznego. Osoby o dużym doświadczeniu i renomie mogą cieszyć się zaufaniem klientów i autorytetem w branży. Ważne są jednak w tej profesji, oprócz wiedzy fachowej, poczucia piękna, zdolności manualnych, spostrzegawczości i dobrego stanu zdrowia – nieprzeciętne zdolności interpersonalne, wyczucie i dar przekonywania, które w dużym stopniu świadczą o profesjonalizmie kosmetologa, wszakże kwestie piękna i niedoskonałości ciała wiążą się z dużymi emocjami i oczekiwaniami jego klientów.

Jeśli zatem masz zainteresowania medyczne, świat urody i mody jest ci bardzo bliski, chcesz się sprawdzić w roli doradcy, mieć satysfakcję z pomagania innym w rozwiązywaniu ich problemów estetyczno-zdrowotnych, a przy tym nie zraża cię konieczność ciągłego doskonalenia zawodowego i inwestowania w miejsce pracy – zostań kosmetologiem.

Autor: Justyna Sandelewska, MCIZ Częstochowa

Źródło:

Hebda P., Madejski J., Kosmetolog w: Zawód z pasją. Nauka – praca - kariera, Wydawnictwo Park Sp. z o.o., Bielsko-Biała, 2004
Informator o szkołach wyższych i policealnych na rok 2013/2014, Edycja XIX, Wydawnictwo Telbit, Warszawa, 2012
Usługi i turystyka, w: Kalejdoskop zawodów, Wytwórnia Filmów Szkoleniowych Synergia, Gdańsk
Film o zawodzie kosmetyczka, www.ohp.pl


Widok zawartości stron Widok zawartości stron