Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

MCK OHP Ełk z Fundacją DKMS wspólnie na rzecz chorych

16 października br. w Młodzieżowym Centrum Kariery OHP w Ełku odbyło się spotkanie robocze dotyczące organizacji „Dnia Dawcy Szpiku dedykowanemu Jerzemu i Innym!".

Na spotkaniu obecni byli specjaliści z MCK OHP w Ełku, wolontariusze oraz przedstawiciel Fundacji DKMS Polska. Celem było omówienie bieżących działań strategicznych związanych z organizacją akcji, podziału zadań między wolontariuszami i ustalenie kampanii promocyjnej. Finałem rozmów związanych z akcją była konferencja prasowa, która odbyła się w Urzędzie Miasta Ełku.

Zaproszonych gości i przedstawicieli lokalnych mediów przywitał Marek Makowski, Koordynator ds. Rekrutacji Dawców z DKMS Polska. „W Polsce, co godzinę stawiana jest komuś diagnoza: nowotwór krwi, czyli białaczka. Dla pacjentów jedyną szansą na wyzdrowienie jest przeszczepienie szpiku od dawcy niespokrewnionego. Cały czas w Polsce są pacjenci, dla których nie znaleziono dawcy. By zwiększyć szansę na znalezienie dawcy dla pacjentów organizujemy Dzień Dawcy Szpiku dla Jerzego i Innych" - mówił doświadczony organizator wielu podobnych akcji. W Ełku rejestracja potencjalnych dawców odbędzie się w dniach 8- 9 listopada br.

Zarejestrować się może każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg. Zajmuje to tylko chwilę, polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego i wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka.

W dalszej kolejności głos zabrał Prezydent Miasta Ełku, który objął honorowym patronatem to przedsięwzięcie. Zachęcał wszystkich do uczestnictwa w akcji i całkowicie bezbolesnej rejestracji. Przykładem odważnej decyzji była historia młodej ełczanki, która ponad dwa lata temu zarejestrowała się w bazie potencjalnych dawców szpiku i niedawno podzieliła się swoimi komórkami macierzystymi z jej genetycznym bliźniakiem.  

Młodzieżowe Centrum Kariery OHP w Ełku zaangażowało się w organizację przedsięwzięcia, aby pokazać młodym, że pomagając innym, można zyskać też coś dla siebie, np. doświadczenie w planowaniu i organizacji  iventów, poznanie nowych osób oraz bezinteresowną pomoc potrzebującym.

Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży OHP w Olsztynie
Autor tekstu:  Beata Różańska, doradca zawodowy, Beata Warsiewicz, pośrednik pracy

Nr 1. Konferencja w Urzędzie Miasta Ełku, autor Beata Warsiewicz

 


Widok zawartości stron Widok zawartości stron