Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Networking a poszukiwanie pracy

Networking działa – tak po prostu. Bez względu na to, czy szukasz pracy, próbujesz rozwinąć swoją karierę zawodową, czy tworzysz firmę, nawiązanie i pielęgnowanie kontaktów z innymi jest najlepszym sposobem na osiągnięcie twoich celów.

Aby zdefiniować networking, dobrze jest zacząć od określenia tego, czym tworzenie sieci kontaktów NIE jest. W tworzeniu sieci kontaktów nie chodzi o dręczenie czy wykorzystywanie innych. Nie chodzi tu o narzucanie się innym. Nie jest to także konkurs na to, kto zbierze więcej wizytówek albo uściśnie więcej dłoni. Nie jest to krótkie egoistyczne działanie na krótką metę. Networking nie polega na proszeniu innych o pracę. Prawdziwy networking opiera się na poznawaniu ludzi, którzy mogą pomóc Ci w rozwoju Twojej kariery. Skuteczny networking oparty jest na relacjach, gdzie następuje dwustronna wymiana informacji i rad, by można się wzajemnie rekomendować i wspierać. Jak jednak zacząć? Najlepiej - krok po kroku. Zacznij od ludzi, których znasz. Miej oczy szeroko otwarte i wyłapuj informacje, które mogą przynieść Ci korzyść.

Jakie są korzyści networkingu?

Wiele dobrych posad nie jest ogłaszanych w gazetach czy na portalach kariery. Wiadomości przekazywane są z ust do ust, a im wyższa pozycja, tym częściej ma to miejsce. Nawet, jeśli oferta pracy jest oficjalnie ogłoszona, znajomość z kimś z firmy rekrutującej może przynieść Ci korzyści. Może akurat ta osoba będzie przeprowadzać z Tobą rozmowę, co z pewnością odejmie Ci trochę stresu, albo będzie mogła szepnąć parę dobrych słów na Twój temat do osób prowadzących rekrutację.

Networking opiera się na kilku zasadach, według których trzeba postępować:

1. Nie pytaj bezpośrednio o pracę – networking to nie jarmark pracy, ale możliwość zdobycia potencjalnie przydatnych dla nas informacji.
2. Dawaj i bierz – networking to wymiana obustronna, nie istnieje coś takiego jak darmowy lunch.
3. Zbuduj bazę – wyszukaj informacje o swoich kontaktach zanim się z nimi spotkasz.
4. Myśl wszechstronnie – postaraj się poszerzać swoje kontakty o nowych ludzi, zwłaszcza spoza Twojego dotychczasowego grona znajomych.
5. Cierpliwość jest cnotą – budowanie bazy kontaktów to długa droga, nie spodziewaj się efektów po pierwszym spotkaniu.
Budowanie sieci kontaktów

Tworzenie sieci może właściwie odbywać się wszędzie. Mogą to być spotkania w cztery oczy, targi pracy i kariery, spotkania związane z edukacją i kształceniem zawodowym, kluby, Internet. W budowaniu sieci kontaktów mogą nam pomóc znajomi ze szkoły czy studiów, dalsi członkowie rodziny, przyjaciele Twojej rodziny, twój lekarz, prawnik czy księgowy, byli współpracownicy lub szefowie, członkowie stowarzyszeń, klubów lub innych miejsc, w których udzielasz się towarzysko lub społecznie.

W wyniku różnych badań, w tym badań firm, zajmujących się outplacementem, pokazują, że odsetek posad, które udało się znaleźć dzięki networkingowi, wynosi od 65 do 85%. Możesz codziennie odpowiadać na ogłoszenia prasowe, posyłać swoje CV przez Internet i zgłaszać się do agencji pośrednictwa pracy, ale i tak stwierdzisz, że o pracy, którą statecznie dostałeś, dowiedziałeś się dzięki tzw. „poczcie pantoflowej”.


Autor: Katarzyna Nowak, pośrednik pracy PPP w Łęcznej
Źródło:
1. Michell Tullier L. „Networking. Jak znaleźć pracę I odnieść sukces zawodowy dzięki tworzeniu sieci kontaktów”, wyd. Wolters Kluwer, Kraków 2006
2. www.moja-praca.gospodarka.pl


Widok zawartości stron Widok zawartości stron