Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Nietypowe zainteresowania czy droga do sukcesu?

Uczelnie, starając się odpowiedzieć na potrzeby rynku pracy, wprowadzają co roku nowe kierunki studiów. Czy są one naprawdę potrzebne? Opinie na ten temat są różne.

Jedni twierdzą, że brakuje nam specjalistów z nietypowych dziedzin nauki, którzy mogliby pomóc w udoskonalaniu świata i zwiększania życiowego komfortu. Drudzy są konserwatystami, którzy uważają, że zmiany wprowadzą tylko chaos, w związku z czym należy pielęgnować oraz umacniać tradycyjne wartości i to, co zostało już sprawdzone.

Kosmos możliwości

Inżynieria kosmiczna czy systemy inteligentnego i energooszczędnego budownictwa to nowe kierunki studiów na uczelniach technicznych. Jak wykazują badania, firmy coraz chętniej chcą pozyskiwać i zatrudniać takich absolwentów na bardzo dobrych warunkach.

Studenci inżynierii kosmicznej, to umysły ścisłe, którym matematyka, fizyka oraz chemia dają powód do życia. Oprócz tych typowych przedmiotów będą również zdobywali wiedzę z zakresu inżynierii materiałowej, mechaniki i budowy maszyn, informatyki, automatyki oraz robotyki i sterowania. Miejscem ich przyszłego zatrudnienia będą przedsiębiorstwa, gdzie stosowane są nowoczesne technologie, a także jednostki naukowe i konsultingowe związane z sektorem kosmicznym.

Inżynieria kosmiczna to dział techniki zajmujący się budową i eksploatacją sztucznych obiektów kosmicznych i ich elementów oraz urządzeń naziemnych potrzebnych do realizacji lotów kosmicznych, np. ośrodków startowych i sieci śledzenia obiektów kosmicznych, dzięki czemu możemy zgłębiać tajemnice kosmicznego świata. W trakcie studiów oraz po ich ukończeniu przewidywane są praktyki i staże w krajowych oraz zagranicznych ośrodkach zajmujących się projektowaniem i budową urządzeń satelitarnych. To naprawdę „kosmos" możliwości, jaki otwiera się przed młodymi ludźmi. Mają oni nieograniczone pole do wprowadzania swoich pomysłów i idei, a przy tym dostęp do najnowszych technologii.

Zatrzymać energię

Inteligentne systemy zarządzania budynkami mają sprostać coraz to wyższym wymaganiom klientów, a także nowym kryteriom ustawowym dotyczącym energetycznej efektywności budynków. Ostatnie lata potwierdzają, jak szybko wzrasta zapotrzebowanie na tego rodzaju specjalistów. Absolwenci tego kierunku uzyskają kompetencje oraz wiedzę z zakresu programowania, projektowania i integracji systemów zarządzania w inteligentnych i energooszczędnych budynkach.

Już w 2020 roku wszystkie nowe budynki będą musiały być energooszczędne. Jeśli jeszcze niektórzy z nas nie „oswoili się" z technologiami, to może przekona ich fakt, że energia zużywana na ogrzewanie, chłodzenie i wentylację stanowi około 60-70% całkowitego zużycia energii w budynkach. W zależności od zastosowanego systemu oraz rodzaju obiektu, inteligentne instalacje pomagają ograniczyć to zapotrzebowanie, a także koszty nawet o 30%.

Oto kilka faktów, a jednocześnie mocnych argumentów przytaczanych przez specjalistów w tym zakresie (na podstawie artykułu „Dom inteligentny = energooszczędny?" z portalu energiamax.pl)

  • System kontrolujący temperaturę w pomieszczeniach może obniżyć ją o np. 2 ̊C. Taka sytuacja może mieć miejsce w nocy, kiedy zajmujemy tylko jedno z pomieszczeń lub podczas naszych dłuższych wyjazdów, kiedy nie potrzebujemy dodatkowego grzania. W sezonie grzewczym każdy stopień mniej do dogrzania to 6% oszczędności energii;
  • Największe oszczędności można uzyskać jednak na oświetleniu, jest to ok. 35%. System automatyki mierzy natężenie światła w pomieszczeniu i w zależności od pożądanego poziomu jasności, załącza tylko niezbędne oświetlenie;
  • Sterowanie roletami i żaluzjami pozwala nam oszczędzić energię o 10%.

Czy potrzebujemy więcej faktów, czy nadal będziemy zagorzałymi tradycjonalistami?

Dajmy odpowiedziom i sobie czas oraz pozwólmy im „zakwitnąć" w naszej świadomości i umysłach. Nowa ulepszona technologicznie rzeczywistość na pewno pozwoli nam lepiej zrozumieć otaczający nas świat. Nietypowe zainteresowania i zamiłowania młodzieży to nie tylko hobby, to także droga prowadząca do kariery oraz sukcesu zawodowego. Pozwólmy zatem rozwijać się tym pasjom, które jednocześnie będą zapoczątkowywały coraz to nowsze dziedziny nauki i techniki.

Autor tekstu: Marta Głogowska

Źródła:
http://energiamax.pl/energia/dom-inteligentny-energooszczedny
http://portalwiedzy.onet.pl/67524,,,,inzynieria_kosmiczna,haslo.html
Artykuł z Dziennika Akademickiego (z dn. 18.05.2015r.) pt. „Firmy chcą takich absolwentów"


Widok zawartości stron Widok zawartości stron