Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Opowieść o Żydach polskich - lekcja Muzeum Historii Żydów Polskich

23 października uczestnicy Hufca Pracy 3-4 w Tomaszowie Lubelskim (uczniowie Niepublicznego Gimnazjum Uzawodowionego oraz Zasadniczej Szkoły Wielozawodowej w Tomaszowie Lubelskim) za pomocą transmisji internetowej uczestniczyli w specjalnej lekcji przygotowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich.

Lekcja internetowa odbyła się w ramach projektu edukacyjnego „Opowieść o Żydach polskich" i miała na celu przybliżenie części wystawy stałej muzeum. Zealizowano ją w związku z zaplanowanym na 28 października, oficjalnym otwarciem wystawy opowiadającej o 1000-letniej historii Żydów polskich.

Uczestnicy mieli okazję wziąć udział w zajęciach poruszających tematykę tożsamości polskich Żydów. Gimnazjalistów i uczniów szkół ponadgimnazjalnych na wystawę zabrali: aktorka Maria Seweryn wraz z aktorem i prezenterem Maciejem Orłosiem. W trakcie lekcji, uczniowie przenieśli się do XVI-wiecznego Krakowa, stanęli pod zdobnym sklepieniem XVII-wiecznej synagogi w Gwoźdźcu i trafili na zatłoczoną ulicę międzywojennej Warszawy. Pokazano też galerię opowiadającą o zagładzie Żydów.

Uczniowie z zainteresowaniem, zaangażowaniem i empatią zwiedzali muzeum za pośrednictwem Internetu. Wyrazili również chęć odwiedzenia Muzeum Historii Żydów Polskich w przyszłości na żywo. Patronat honorowy nad projektem „Opowieści o Żydach polskich" sprawuje Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Autorki: Beata Malicka, Karolina Komadowska, wolontariuszki HP 3-4 w Tomaszowie Lubelskim


Widok zawartości stron Widok zawartości stron