Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Pasja – czy ma znaczenie i jak ją znaleźć?

Zawsze kiedy rozmawiam z młodymi ludźmi zadaję im podczas rozmowy pytanie: „co jest twoją pasją?”. Wielu z nich odpowiada: „nie wiem”, „nie mam pasji”, „raczej się nie zastanawiałem” itp. Dlaczego w ogóle pytam ich o pasję? Dlatego, że właściwie od pasji wszystko się zaczyna.

Próbuję im ukazać, iż pasja to niesamowicie ważny element naszego życia. To coś, co ma także wpływ na kształtowanie naszej drogi życiowej, ale również kariery zawodowej. Ktoś mógłby powiedzieć: „a co ma właściwie pasja do zawodu?”. Wiele - ponieważ 1/3 życia spędzasz w pracy! Czy nie wspaniale byłoby gdyby zawód jaki wykonujesz wpasował się w Twoje zdolności wynikające z Twojej pasji?

Pasja wyznacza kierunek, pozwala nam określić nasze predyspozycje zawodowe. Ułatwia nam podejmowanie decyzji. Człowiek, który nie posiada pasji, często ma problem z wyborem kierunku, w którym chciałby się kształcić a następnie z wyborem zawodu. Nie wie gdzie by chciał pracować, czy się nadaje do tego czy nie, a to wszystko jest wynikiem braku pasji.

Nie ważne w jakim momencie życia teraz jesteś. Nigdy nie jest za późno na szukanie i odkrycie własnej pasji, która może w następstwie wpasować się do Twojej ścieżki zawodowej. Człowiek wykonujący pracę, która wiąże się z jego pasjami czuje się spełniony zawodowo. Tym samym konsekwencją tego jest dobre samopoczucie i chęć wykonywania swoich zawodowych obowiązków. Nie mówiąc już o awansach zawodowych.

Beneficjenci często pytają: „ale jak znaleźć swoją pasję?”
Jednym się to udaje w dość młodym wieku, innym trochę później. Jednak sukces, którym jest odnalezienie pasji, tkwi w chęci poszukiwania, zaspokajania swojej ciekawości. Dlatego zachęcam Ciebie do zapisywania się na różne koła zainteresowań, do podjęcia wolontariatu, wstąpienia do stowarzyszeń, fundacji itp. Możesz także spróbować w wolnym czasie wziąć czystą kartkę papieru i wypisać czynności, które sprawiają Tobie radość, przyjemność. Być może jest coś czego chciałbyś się dopiero nauczyć, kto wie, może w tej dziedzinie staniesz się w przyszłości „zawodowcem”. Może warto cofnąć się do przeszłości, przypomnieć sobie co lubiłeś robić jako dziecko, jakie przedmioty lubiłeś w szkole. To także może być dla Ciebie jedną ze wskazówek w poszukiwaniu swojej pasji. Warto także abyś zapytał swoich bliskich, znajomych czy są jakieś czynności, w których postrzegają Ciebie jako eksperta. I pamiętaj: „Kto ma wyznaczony cel - nie błądzi. Kto nie błądzi - nigdy siebie prawdziwego nie odnajdzie".

Nie zniechęcaj się jeśli doświadczysz na swojej drodze porażek, czy też przez długi czas nie odkryjesz tego, czym chciałbyś się zajmować w przyszłości w ramach wykonywanego zawodu. Wytrwałość i wiara w siebie to jeden z elementów, który poprowadzi Cię do sukcesu.
I tego sukcesu Tobie życzę!
     
Autor: Anna Tokarczyk - doradca zawodowy w MCK Police
Źródło: opracowanie własne


Widok zawartości stron Widok zawartości stron