Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Poradnik bezpiecznych wakacji

Po dziesięciu miesiącach nauki i pracy nadeszły upragnione wakacje – czas swobody, zabawy i odpoczynku. Warto pamiętać, że do sezonu letniego należy się odpowiednio przygotować, pamiętając o zagrożeniach, które mogą być bardzo nieprzyjemne w skutkach.

Planując wakacje, trzeba zastanowić się, czy odpowiednio przygotowujemy się pod kątem bezpieczeństwa. Każdy powinien o nim pamiętać, bez względu na to gdzie jest i co robi. Niestety, często zapominamy o podstawowych zasadach spokojnego wypoczynku. Oto kilka rad, o których należy pamiętać już od początku wakacji.

Przed wyjazdem należy zostawić najbliższym informacje, gdzie i z kim będziemy spędzać czas. Cenne rzeczy, które mogą stać się łupem dla złodziei, powinny być schowane osobno, by w razie kradzieży nie stracić wszystkiego.

Przebywając nad wodą należy zachować szczególną ostrożność, pływać tylko w miejscach oznakowanych i wyznaczonych do tego celu, obowiązkowo przestrzegając regulaminu kąpielisk. Bezwzględnie należy słuchać zaleceń ratownika. Do wody można wchodzić wyłącznie wtedy, gdy na maszcie zawieszona jest flaga koloru białego. Flaga czerwona oznacza zakaz kąpania, mimo iż warunki temu służą. Zaleca się, żeby nie pływać w wodzie poniżej 14 stopni C oraz podczas burzy, porywistego wiatru, a także mgły. Przed wejściem do wody powinno się poznać głębokość oraz strukturę dna zbiornika. Nie wolno skakać do wody w miejscach, których się nie zna. Niesprawdzone miejsce kąpieli może kryć wiele niebezpiecznych niespodzianek. Na dnie mogą znajdować się zatopione konary drzew, metalowe przedmioty, a także mogą występować zimne i silne prądy wodne. Lepiej nie odpływać od brzegu zbyt daleko, ponieważ może nie starczyć sił na powrót, a szanse niesienia skutecznej pomocy przez ratownika z każdym metrem maleją. Ważne jest również, by do wody nie wchodzić po spożyciu alkoholu oraz jakichkolwiek środków odurzających. Osoba będąca pod ich wpływem, w wodzie dużo szybciej traci ciepłotę ciała, a przy słabej ocenie własnej sprawności może się utopić.

Przebywając w wodzie, warto zwracać uwagę na inne osoby. W wielu przypadkach to my możemy uratować komuś życie. Wystarczy tylko w porę odpowiednio zareagować. Do tego przede wszystkim potrzebna jest umiejętność udzielenia odpowiedniej pomocy. W razie braku jej znajomości wystarczy tylko poinformować o danej sytuacji inne osoby, a życie ludzkie będzie ocalone.

W górach, aktywnie wypoczywając, należy zadbać o dobrą kondycję. Przed wyruszeniem na górskie szlaki, należy się z nimi zapoznać, określając ich długość oraz trudność. Warto pamiętać o właściwym ubiorze, a przede wszystkim o odpowiednio dobranych butach, ponieważ pogoda w górach jest bardzo zmienna. Silny wiatr może wyziębić organizm, a mocne słońce może doprowadzić do odwodnienia i poparzeń. W plecaku turysty powinien znaleźć się prowiant, woda, a także latarka. Wyruszając, warto poinformować kogoś z otoczenia lub ze schroniska, dokąd idzie się i jakimi szlakami. Dla własnego bezpieczeństwa powinno się pamiętać również numer alarmowy GOPR.

Spędzając wakacje w domu, również należy dbać o bezpieczeństwo, szczególnie podczas jazdy na rowerze, deskorolce, rolkach czy wrotkach. Używając ich, należy mieć odpowiednie ochraniacze, a przede wszystkim kask, który w razie upadku zabezpieczy głowę od urazu. Ważne jest również, by jeździć po ścieżkach rowerowych i bezwzględnie przestrzegać zasad ruchu drogowego. Dbając o swoje bezpieczeństwo, warto pamiętać, iż na drogach obowiązuje zasada ograniczonego zaufania i należy wybierać miejsca bezpieczne, oddalone od jezdni. Po zmroku należy mieć przy sobie elementy odblaskowe, widoczne z dużej odległości, ponieważ dzięki nim kierowcy samochodów będą mieli czas na dostosowanie prędkości i wykonanie odpowiedniego manewru.

Korzystając z wakacyjnych przyjemności, nie wolno zapominać o innych zagrożeniach. Wakacyjne wyjazdy sprzyjają zawieraniu nowych znajomości, a nowo poznane osoby nie zawsze mają dobre intencje. Dlatego też, gdy ktoś namawia do zażycia narkotyków lub dopalaczy należy być asertywnym i stanowczo odmawiać - narkotyki wcale nie pomagają dobrej zabawie.

Zasady bezpieczeństwa obowiązują zawsze i wszędzie, nawet w czasie wolnym. Dlatego warto o nich pamiętać, by po powrocie z wakacji mieć tylko dobre wspomnienia.

Autor: Monika Migaj, HP Ostrów Wlkp.


Widok zawartości stron Widok zawartości stron