Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Praca w Unii Europejskiej – o czym warto wiedzieć przed wyjazdem

Chcesz wyjechać do pracy za granicę? Dobrze trafiłeś!

Od 1 stycznia 2015 roku Ochotnicze Hufce Pracy są partnerem sieci EURES. Przed osobami korzystającymi z usług pośrednictwa pracy oferowanego przez OHP otworzyły się kolejne drzwi. Drzwi, za którymi kryje się wiele ofert pracy. Co zrobić, by bezpiecznie wyjechać? Na co zwrócić uwagę przed wyjazdem? Co zabrać ze sobą, by nic Cię nie zaskoczyło?

Niektórzy zapytają:

Czy te oferty są pewne? Czy ktoś może mi pomóc przed wyjazdem?

Nad rzetelnością i wiarygodnością ofert czuwają doradcy EURES z państw członkowskich sieci. Dokładają oni wszelkich starań, by zostały one sprawdzone, a poszukujący zatrudnienia zadowoleni. Osoby wyjeżdzające do pracy za granicę muszą się przygotować. Przede wszystkim należy uzyskać informacje na temat państwa, do którego zamierzasz wyjechać. Dowiedz się: czy w tym państwie jest zapotrzebowanie na Twoje kwalifikacje oraz ich potwierdzenie certyfikatem lub dyplomem. Koniecznie sprawdź: jakie są wymagania dotyczące pobytu, zatrudnienia, zarejestrowania w odpowiednich instytucjach i urzędach.

A co z przepisami prawa pracy i zabezpieczenia społecznego?

Jeśli wyjeżdżasz do pracy za granicę i jesteś zatrudniony u zagranicznego pracodawcy – pamiętaj, że obowiązują Cię przepisy z tego państwa. W poszczególnych krajach różne są zasady funkcjonowania systemu ubezpieczeń, podatkowania oraz przyznawania świadczeń (chorobowe, macierzyńskie, emerytalne). Sprawdź te zasady – niech nic Cię nie zaskoczy. Doradca EURES pomoże Ci uzyskać te informacje. Możesz je również znaleźć w broszurze: „Przepisy UE w dziedzinie zabezpieczenia społecznego. Twoje prawa w innych państwach Unii Europejskiej" dostępnej na stronie internetowej Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.

Czy coś trzeba zabrać ze sobą?

Oczywiście, że tak! Dowód osobisty – koniecznie, aktualny paszport – opcjonalnie. Przygotuj swoje Curriculum Vitae, list motywacyjny, referencje, świadectwa kwalifikacyjne. Wszystko w języku pracodawcy i zgodnie z wymogami formalnymi danego państwa. Zabierz również te dokumenty w formie elektronicznej. Warto również mieć ze sobą adresy polskich placówek dyplomatycznych (możesz je znaleźć na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych). Weź ze sobą trochę środków pieniężnych – przynajmniej na miesięczny pobyt i powrót do domu.

A jeśli, „odpukać w puste i niemalowane", coś mi się stanie i będę potrzebował opieki zdrowotnej? Co wtedy?

Przed wyjazdem zawsze warto wykupić ubezpieczenie od nieszczęśliwych wypadków. Oferuje je każde towarzystwo ubezpieczeniowe. Najbezpieczniej jest wyrobić kartę EKUZ (Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego). Jest to bezpłatna karta, wydawana przez Narodowy Fundusz Zdrowia i jego oddziały. Zapewnia ona dostęp do wszelkich niezbędnych z medycznego punktu widzenia usług państwowej opieki zdrowotnej w czasie pobytu na terenie państw Unii Europejskiej, Islandii, Liechtensteinu, Norwegii oraz Szwajcarii. Opieka ta udzielana jest na takich samych warunkach i w takiej samej cenie (czyli w niektórych państwach bezpłatnie), jak osobom ubezpieczonym w danym kraju.

Czy coś jeszcze muszę wiedzieć zanim wyjadę?

Możesz jeszcze przygotować kilka rzeczy, by wyjazd przebiegał bezproblemowo. Kup bilet powrotny. Jeśli Twój plan "nie wypali" - zawsze będziesz mógł bezpiecznie wrócić do domu. Zabierz ze sobą trochę pieniędzy „na start", gdyż życie w niektórych państwach jest bardzo drogie. Dokonaj obiektywnej oceny znajomości języka obcego. Od kandydatów na dane stanowisko pracy za granicą wymaga się jego znajomości. Może Ci się tylko wydawać, że się swobodnie porozumiesz.

Jeśli nie jesteś fachowcem w danej dziedzinie - nie udawaj tego. Jeśli masz obawy dotyczące własnych umiejętności lepiej od razu się do tego przyznaj. Unikniesz sytuacji konfliktowych, rozczarowania pracodawcy i własnego zażenowania. Jeśli wyjeżdżasz do państwa, w którym masz znajomych – skontaktuj się z nimi. Pomogą Ci się zaaklimatyzować, przezwyciężyć trudności, zrozumieć kulturę i mentalność innych narodowości.

Wszystko to wydaje Ci się trudne i skomplikowane? Skontaktuj się z najbliższym doradcą EURES lub asystentem EURES z Ochotniczych Hufców Pracy. Uzyskasz więcej praktycznych informacji na temat wyjazdu i każdego z państw należących do sieci EURES. Dane kontaktowe do doradcy i asystentów EURES znajdziesz na stronie www.malopolska.ohp.pl w zakładce „Oferty pracy".

Wyjazd do pracy za granicę to bardzo poważna decyzja, przed którą podejmuje coraz więcej młodych ludzi. Korzyści są oczywiste: atrakcyjne wynagrodzenie, możliwość zdobycia nowych umiejętności zawodowych i osobistych, zrozumienie innych krajów i kultur. Jeśli odpowiednio przygotujesz się do takiego wyjazdu możesz zdobyć cenne doświadczenia i nowe umiejętności, możesz spojrzeć na pracę z innego punktu widzenia, znaleźć innowacyjne rozwiązania, które po powrocie mogą okazać się Twoim najcenniejszym atutem w oczach przyszłego pracodawcy.

Autor: Krzysztof Borek

Źródło: Opracowanie własne na podstawie portali internetowych: EURES, Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, Ministerstwa Spraw Zagranicznych


Widok zawartości stron Widok zawartości stron