Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

„Radośc dawania” w strzelińskim hufcu

Radość dawania… Te słowa niejednokrotnie padały w Hufcu Pracy w Strzelinie w przedświątecznej gorączce przygotowań do świąt Bożego Narodzenia i wigilii hufcowej.

Każdego roku znane osobistości: aktorzy, czasem politycy zachęcają do wzięcia udziału w niezwykłym ogólnopolskim projekcie, jakim jest „Szlachetna Paczka". Jest to projekt, w którym każdy może bezinteresownie przygotować samodzielnie lub wpłacić określoną kwotę na przygotowanie paczki dla rodzin potrzebujących. Adresy tych rodzin są pozyskiwane przez wolontariuszy, którzy działają lokalnie. W tym roku akcja jest organizowana czternasty raz. Pierwsza edycja odbyła się w 2000 roku, kiedy grupa studentów duszpasterstwa akademickiego prowadzonego przez ks. Jacka Stryczka (dziś prezesa Stowarzyszenia WIOSNA) obdarowała 30 ubogich rodzin. Dzisiaj projekt ma charakter ogólnopolski i jak żadna inna akcja charytatywna w Polsce łączy działania setek tysięcy osób.

Młodzież z Hufca Pracy w Strzelinie wspólnie z wychowawcami, analizując rozwój i zasięg „Szlachetnej Paczki", postanowiła wyjść naprzeciw rodzinom potrzebującym z terenu lokalnego. Pomocnym w zrealizowaniu tego przedsięwzięcia okazało się być Stowarzyszenie „Gramy o Życie, które postanowiło przenieść idee „szlachetnej paczki" na nasze lokalne realia i tak oto powstała akcja „Radość dawania".

Rodzina prosi o ryż, makaron, konserwy…

Na stronie internetowej stowarzyszenia zamieszczone zostały opisy rodzin zakwalifikowanych do przygotowania paczek na święta Bożego Narodzenia. Z oczywistych względów nie zamieszczono zdjęć rodzin, dbając o ich komfort psychiczny. Pod każdą rodziną oznaczoną cyfrą zamieszczono jednak krótki opis sytuacji i potrzeby rodziny. Każdy chętny do przygotowania paczki, bądź zakupienia część z potrzebnych produktów proszony jest o komentarz pod zdjęciem (numerem rodziny). Przykładowo 16: to 24 –letnia matka z trójką dzieci w wieku 6 lat, 5 lat i 18 miesięcy. Źródłem utrzymania rodziny jest GOPS. Dochód wynosi 940 zł. Kobieta sama może oddać wózek inwalidzki i pampersy dla osób starszych. Potrzeby rodziny: Chleb, ryż, makaron, mleko, konserwy, cukier, mąka, olej, przyprawy, masło, margaryna, kawa, herbata, środki czyszczące, papier toaletowy, słodycze, kasza manna.

Wyżej wymienione produkty są marzeniem rodziny, która pragnie pozostać anonimowa. Nie ma wśród nich ani słowa o drogich zabawkach, pięknych ubraniach czy dekoracjach świątecznych.

Młodzież ze strzelińskiego hufca często boryka się z różnymi problemami, jednak wychodzi z założenia, że (…) „Nie jest bogatym ten, kto dużo ma, lecz ten, kto dużo daje"(…) Erich Fromm.

 

Autor: Sabina Abrahamowicz –  st.wychowawca HP – 1-63 w Strzelinie

Żródło: tekst własny, www.szlachetnapaczka.pl


Widok zawartości stron Widok zawartości stron