Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Rękodzieło sposobem na biznes

Handmade, czyli rękodzieło. Jak znaleźć niszę na rynku rękodzieła i na tym zarobić?

W dzisiejszych czasach, w dobie zalewającej nas masy produktów ludzie coraz częściej poszukują przedmiotów oryginalnych i pięknych, jednak nie będących wytworem masowej produkcji, lecz dziełem niepowtarzalnym, jedynym w swoim rodzaju. Naprzeciw tym oczekiwaniom wychodzą rękodzielnicy, osoby twórcze zajmujące się często hobbystycznie tworzeniem biżuterii, zabawek, przedmiotów codziennego użytku, ubrań, itp.

Jeśli i Ty masz zdolności manualne i twórczą naturę warto zastanowić się nad tym czy z hobby nie uczynić sposobu na życie i co ważne możliwości zarabiania pieniędzy.

Większość osób, które z rękodzieła zrobiły źródło utrzymania zaczynało od wytwarzania pojedynczych sztuk przede wszystkim dla siebie. W późniejszym czasie dla rodziny i przyjaciół, a w efekcie doszły do etapu tworzenia na większą skalę.

W rękodziele najważniejszy jest oryginalny pomysł, nie powielanie utartych schematów, a szukanie innowacyjnych, często zaskakujących rozwiązań i pomysłów. Warto również zwrócić uwagę na to, iż każdy produkt z reguły wykonywany jest własnoręcznie (lub przy pomocy specjalistów np. krojczyni, szwaczki czy szewca) dzięki czemu są one niepowtarzalne i wyjątkowe. Zazwyczaj twórcy dbają o to, by wszystkie ich dzieła różniły się choć drobnymi detalami, które wpłyną na jakość, ale głównie na oryginalność efektów ich pracy. Osoby kreatywne, nie bojące się ryzykować oraz dostrzegające potencjał twórczy w najbardziej zaskakujących materiałach czy dodatkach mają największe szanse na sukces w tej dziedzinie.

Osobną dziedziną jest tworzenie sztuki z odpadów, wykonywanie biżuterii, dodatków itp. z przedmiotów powszechnie uważanych za bezwartościowe. Obecnie kiedy bardzo modne jest bycie EKO - a świadomość ekologiczna ludzi jest o wiele większa niż jakiś czas temu - tego typu przedmioty cieszą się dużym powodzeniem i popularnością.
Przykładem może być rodzeństwo projektantów Zachary i Zoltan Tipton, którzy wpadli na pomysł wykonywania oprawek okularów z płyt winylowych. Obecnie ich oprawki robią zawrotną karierę, są kupowane przez gwiazdy showbiznesu, a ich ceny osiągają zawrotny poziom.

Jeśli nie masz odwagi aby od razu zaryzykować otwarcie własnego sklepu stacjonarnego lub internetowego zawsze można spróbować metody „małych kroków”, czyli rozpocząć od sprzedawania swoich dzieł na początek wśród znajomych, a później na jarmarkach, w galeriach internetowych lub oddawać do sklepów stacjonarnych.

Taka metoda pozwala przy minimalnym ryzyku na rozeznanie potrzeb rynku. Jeśli Twój pomysł wypełni lukę na zapotrzebowanie na dany towar, a Ty czujesz się na siłach by rozwinąć swój biznes i rozszerzyć działalność wykorzystaj własną szansę na sukces. Szansę dzięki której możesz być niezależnym, robić to co sprawia Ci przyjemność, swobodnie pracować w godzinach wygodnych dla Ciebie, a przede wszystkim samodzielnie tworzyć swoją własną markę. 


Autor:  Ewa Bajda-Szczygieł 9-17 HP Stalowa Wola


Widok zawartości stron Widok zawartości stron