Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Rozmowa kwalifikacyjna, czyli jak oczarować pracodawcę

Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej? Praktyka czyni mistrza – czyli co zrobić żeby wypaść najlepiej w rozmowie z pracodawcą? Dobre wrażenie od drzwi? 5 najgłupszych rzeczy, które można powiedzieć podczas rozmowy o pracę ? Wiesz co działa na rekruterów, odpowiednia mowa ciała? Jak osiągnąć cel – oczaruj pracodawcę!

Rozmowa kwalifikacyjna no te żarty. To czy otrzymasz daną pracę, czy też nie, może mieć olbrzymi wpływ na Twoją dalszą karierę i całe życie. Nie chcę Cię stresować, ale to, jak dasz sobie radę na rozmowie kwalifikacyjnej, jest naprawdę ważne. Bardzo ważne. Osoby przeprowadzające rekrutację nie tracą czasu na zapraszanie na rozmowy kogoś, o kim nie myślą jak o potencjalnym pracowniku. Możesz zatem przyjąć, że wszyscy pozostali kandydaci będą bardzo mocni. Oznacza to, że aby dostać pracę, musisz być od nich jeszcze lepszy.

Na pewno nie muszę Ci mówić, jak bardzo nierozsądnym posunięciem będzie pójście na ważną rozmowę bez przygotowania. Im lepiej będziesz przygotowany, tym większe będziesz miał szanse na zdobycie pracy. Oczywiście zakładam, że skoro zaproszono Cię na rozmowę kwalifikacyjną, to opracowałeś każdy szczegół Swojego listu motywacyjnego i CV. Już wiesz, co chcesz powiedzieć w trakcie rozmowy? Na każde pytanie masz przygotowane konkretne, rzeczowe odpowiedzi? Nie wiesz jednak ile masz czasu na ich zaprezentowanie? Czy będziesz musiał się zmieścić w 15 minutach i przedstawić wszystko w telegraficznym skrócie, czy może będziesz miał do dyspozycji całą godzinę, co pozwoli na spokojne omówienie każdej z kwestii? Nie będziesz tego wiedzieć, jeśli nie spytasz. Zadzwoń do biura przeprowadzającego rekrutację i po prostu zapytaj „Czy mógłbym wiedzieć, ile czasu przewidziano na rozmowę?”.

Jest to standardowe pytanie i każdy powinien udzielić odpowiedzi. Masz już zatem wszelkie potrzebne informacje i przygotowałeś wszystkie niezbędne materiały. Ostatni etap przygotowań  dotyczy samego dnia rozmowy. Po pierwsze, nie możesz się spóźnić . Jeżeli przyjdziesz za wcześnie, możesz pójść na spacer, na lunch albo na zakupy w lokalnych sklepach, tak aby nie pojawić się w recepcji zbyt wcześnie. Ale nawet 2-3 minutowe spóźnienie może wiele zmienić – zwłaszcza gdy Twój rozmówca okaże się osobą przywiązującą ogromną uwagę do punktualności.
Ustaliliśmy już, że pierwsze wrażenie ma ogromne znaczenie. A zatem praktyka czyni mistrza, a na tym oczywiście nie koniec. Musisz się postarać, aby wywrzeć jak najlepsze wrażenie przez całą rozmowę. Opinia na Twój temat będzie zależała nie tylko od tego, co powiesz, lecz także od sposobu, w jaki to powiesz – w efekcie zdecyduje więc o tym czy zostaniesz uznany za najlepszego kandydata na dane stanowisko. Nie oznacza to jednak, że masz się zapisać na jakiś kurs aktorstwa w lokalnej szkole aktorskiej czy stać się zupełnie kimś innym. Nie ma potrzeby odgrywania jakiejś roli – powinieneś być sobą. W tworzeniu właściwego wizerunku nie chodzi o to, byś zmieniał Swoje „ja”, lecz o to byś zachował się tak, aby zrobić jak najlepsze wrażenie. Pamiętaj! Bądź komunikatywny! Bądź pewny siebie! Bądź pełny energii! Wykaż entuzjazm! Język ciała – to jak wyglądasz i zachowujesz się może być równie istotne, jak to, co mówisz!

Wszyscy wiemy, że nie powinno się oceniać książki po okładce, a jednak mimo wszystko większość z nas to robi. W pierwszym odruchu wciąż sięgamy po ładnie opakowany produkt, nie doceniając wnętrza. Ten mechanizm ma zastosowanie także w przypadku rozmów kwalifikacyjnych. Jeżeli pojawisz się niechlujnie ubrany lub z wyrazem niezadowolenia na twarzy, prawdopodobnie lepiej byś zrobił zostając w domu. Pamiętaj! Wywrzeć dobre pierwsze wrażenie to dobry początek. Idąc tropem dobrego wrażenia na rozmowie kwalifikacyjnej wystrzegaj się 5 najgłupszych rzeczy, które można powiedzieć na rozmowie kwalifikacyjnej. 1. Po prostu potrzebuję pracy. 2. Co będę z tego miał? 3. Spieszę się, bo mam rozmowę w innej firmie. 4. Nie mam do Was żadnych pytań. 5. Przekręcenie nazwy
i nazwiska firmy pracodawcy. To dowód na brak przygotowania i profesjonalizmu.

Przed rozmową kwalifikacyjną trzeba sobie uświadomić, że przyjęta postawa ciała podczas prezentacji swojej osoby świadczy o przeżywanych w danej chwili emocjach, a nawet o słabości kandydata. Należy więc zachować postawę otwartą lekko pochylając się w stronę rozmówcy - świadczy to o szczerym zainteresowaniu tym, co mówi pracodawca. Również sposób siedzenia ma określone znaczenie - siadanie na brzegu krzesła sygnalizuje niepewność, należy więc usiąść wygodnie i pewnie. Nie należy jej więc ignorować, bo postawa i zachowanie kandydata ma bardzo duży wpływ na ostateczny wynik rozmowy kwalifikacyjnej.

Pamiętaj! Łatwiej znajdziesz pracę, gdy oczarujesz szefa profesjonalizmem, autentycznością
i swoją przydatnością dla firmy. Wtedy udowodnisz w ciągu tych kilku minut, jaki jesteś potrzebny i jak pozytywnie wpłyniesz na jej rozwój. Unikaj także „gadania o niczym”. Konkretnie pokaż, że tylko Ty jesteś tym najlepszym i jedynym kandydatem na to stanowisko. Podsumowując, najważniejsza jest samokontrola, niezbędna do skłonienia pracodawcy, by spośród kilkudziesięciu kandydatów na jedno stanowisko wybrał właśnie Ciebie.

 

Autor: Katarzyna Oniskiewicz, doradca zawodowy


Źródło:
http://www.wiecjestem.us.edu.pl
             www.poradnik-kariery.monsterpolska.pl
 


Widok zawartości stron Widok zawartości stron