Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Słownik zawodów z przymrużeniem oka. Klucznik

Klucznik to osoba, która dawniej odpowiedzialna była za klucze do zamku, folwarku czy fabryki. Dzięki temu były one pod opieką i zawsze w jednym miejscu.

Klucznik zamykał i otwierał przeróżne drzwi, nie tylko główne. Był kimś w rodzaju odźwiernego (osoby otwierającej drzwi gościom) i zarządcy, który sprawował opiekę nad zamkiem. Było więc to dość odpowiedzialne zajęcie.

Mieszkańcy zamku czy folwarku dzięki klucznikowi nie mieli problemu z odnalezieniem kluczy, o ile oczywiście udało im się odnaleźć samego klucznika, który czasem po upojnej nocy mógł leżeć gdzieś niedysponowany…

Najsłynniejszy klucznik znany jest oczywiście z „Pana Tadeusza”. To Gerwazy, który nosił ze sobą wielki rapier, nazywany przez niego ironicznie scyzorykiem.

Jak można ocenić ten zawód ze względu na to prestiż, zarobki i satysfakcję z pracy?

Prestiż: 3,5/5 

Z pewnością nie było to wyjątkowo prestiżowe zajęcie, jednak na pewno przydatne. Jako zarządca dużego obiektu klucznik musiał orientować się, co, gdzie i niejako czuwać nad bezpieczeństwem mieszkańców. Znał zapewne wiele domowych tajemnic, dlatego mieszkańcy musieli darzyć go szacunkiem.

Zarobki: 2/5

Ciężko powiedzieć, ile mógł zarabiać taki klucznik. Na pewno wikt i opierunek. A resztę, to już ile pan raczy dać…

Satysfakcja z pracy: 4/5

Skoro podjął się takiego zajęcia, to znaczy, że musiało mu ono sprawiać przyjemność. Może lubił ten charakterystyczny szczęk kluczy przy pasie? A może czuł, że ma dzięki nim jakąś władzę?

Autor: Joanna Buharewicz

Źródła (dostęp: wrzesień 2016):

https://pl.wikipedia.org/wiki/Klucznik_(zaw%C3%B3d)

http://www.moremaiorum.pl/ginace-zawody-przodkow/


Widok zawartości stron Widok zawartości stron