Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Sukces zawodowy „po znajomości”?

Dużo młodych osób uważa, że wysyłanie ofert pracy nie ma sensu. Twierdzą, że bez znajomości nie ma, co szukać pracy. Zdaniem specjalistów od doradztwa personalnego ponad połowa ofert pracy w ogóle nie trafia do agencji, a rozchodzi się przez sieć osobistych kontaktów tzw. networking. W takim razie, czy warto się starać, jak i tak o naszej karierze zawodowej przesądzi łańcuch znajomości?

 

Firma SW Research na zlecenie portalu z ofertami pracy dla młodych Absolvent.pl przeprowadziła badania wśród osób w wieku do 30 lat, z których wynika, że 64 procent osób młodych twierdzi, że najłatwiej dostać pracę dzięki rodzinie i znajomym, a 40 procent zna to z własnego doświadczenia. Jednak osoby, które mają styczność z polskim rynkiem pracy i współpracują z osobami bezrobotnymi, twierdzą, że nie jest to jedyny sposób, dzięki któremu można zyskać zatrudnienie. Są przecież przedsiębiorcy, którzy nie potrafią napisać ogłoszenia pod konkretne stanowisko i często umieszczają w nim zbyt wiele wymagań. Dobrze wiedzą o tym  kandydaci do pracy i wysyłają oferty wszędzie, nawet wtedy, gdy formalnie nie spełniają wymogów pracodawców. Nie jest to jednak dobra droga. Anna Karaszewska z jednej z firm zajmujących się przywracaniem na rynek pracy osób długotrwale bezrobotnych twierdzi, że „zamiast wysyłać setki CV, lepiej jest kontaktować się z firmą osobiście”. Jej zdaniem wówczas zwiększamy swoje szanse na znalezienie zatrudnienia.

 Nie należy więc tracić nadziei, ale wierzyć w to, że pracodawcy będą potrafili docenić nasze umiejętności zawodowe, doświadczenie oraz chęci. Najważniejsze, by pamiętać, że to od naszej aktywności będzie zależeć nasz sukces. Praca sama do nas nie przyjdzie! Aktywne poszukiwanie zatrudnienia wymaga przede wszystkim naszego zaangażowania, czasu, trudu, wyrzeczeń, samodyscypliny i konsekwencji. To bardzo ciężka praca, ale im szybciej zaakceptujemy tę brutalną prawdę, tym łatwiej zmobilizujemy się do działania i będziemy gotowi znieść wszystkie porażki. A ich z pewnością będzie sporo. Nie zniechęcajmy się, ale z każdego niepowodzenia wynieśmy odpowiednią naukę.

Aby odnieść sukces, nie możemy też skupiać się na jednej czy dwóch metodach poszukiwania pracy. Im więcej nawiążemy różnorodnych kontaktów, im więcej podejmiemy prób - tym większe będą nasze szanse na znalezienie zatrudnienia. Każdy z nas powinien jednak podejść do tego indywidualnie. Dlaczego? Bo różnimy się, temperamentem, aspiracjami, charakterem, mamy inne pomysły na siebie. By odnieść sukces na rynku pracy koniecznie musimy wykorzystać te wyjątkowe cechy i walczyć o swoje marzenia!!! Na przykład tak, jak Łukasz Jakóbiak, który wydrukował swoje CV w wielkości bilbordu i powiesił je przed firmą, w której chciał podjąć pracę. Wprawdzie nie otrzymał zatrudnienia, ale swoją metodą zwrócił na siebie uwagę innych pracodawców, którzy potrafili docenić jego kreatywność.

Kilka ważnych rad dla poszukujących pracy:

PO PIERWSZE: powiedz swoim bliskim i przyjaciołom, że szukasz pracy.
PO DRUGIE: wyślij swoje CV bezpośrednio do danej firmy.
PO TRZECIE: skorzystaj z usług świadczonych przez instytucje rynku pracy.
PO CZWARTE: zgłoś się po pomoc do organizacji pozarządowej.
PO PIĄTE: nawiąż kontakt z zawodowymi pośrednikami pracy.
PO SZÓSTE: odwiedzaj targi i giełdy pracy.
PO SIÓDME: szukaj ofert pracy w prasie lub w Internecie.
PO ÓSME: zamieść w prasie własne ogłoszenie.

Autor: Katarzyna Rynkiewicz, specjalista ds. szkoleń w OSZ w Tarnobrzegu
Źródło:http://www.rp.pl
https://sprawniwpracy.pl


Widok zawartości stron Widok zawartości stron