Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Tydzień japoński w Dębicy

W świetlicy osiedlowej na Igloopol w Dębicy, odbył się "Tydzień z Japonią", zorganizowany przez dębickie jednostki OHP dla dzieci i młodzieży z najbliższej okolicy.

W ramach współdziałania Młodzieżowego Centrum Kariery, Młodzieżowego Biura Pracy, Środowiskowego Hufca Pracy 9-2 oraz Świetlicy Osiedlowej na osiedlu Igloopol w Dębicy odbyła się realizacja programu "Tydzień z Japonią". Podczas jego trwania młodzież OHP oraz dzieci uczęszczające do świetlicy osiedlowej miały możliwość pogłębienia wiedzy z zakresu kultury i stosunków społecznych panujących w Japonii.

Kraj Kwitnącej Wiśni, to jedno z najbardziej rozwiniętych społeczeństw we współczesnym świecie. Od lat to tam wyznaczane są normy jakości wielu produktów np. elektronicznych. Japończycy znani są także z intensywnej polityki pracy, która to właśnie spowodowała tak duży wzrost znaczenia tego kraju na arenie światowej. Pomimo tego Japonia jest w Polsce praktycznie nieznana i kojarzona jest co najwyżej z groźnymi samurajami, dziwnie zachowującymi się gejszami, bombą atomową czy dziwacznym językiem. Często mylona jest również z Chinami. By przybliżyć nam ten mało znany kraj, pracownicy MCK, MBP i ŚHP 9-2 w Dębicy, postanowili zorganizować cykl spotkań, podczas którego można było wziąć udział m.in. w: pokazie sztuk walki, wykonywaniu i degustacji tradycyjnej potrawy japońskiej sushi, prezentacji i nauce sztuki składania papieru Origami, emisji oraz omawianiu fragmentów klasycznego dzieła filmowego z gatunku jidai-geki Siedmiu samurajów oraz prezentacji połączonej z dyskusją na temat codziennego życia we współczesnej Japonii.

Wybór działań nie był przypadkowy. Istotne było pokazanie różnorodności oraz egzotyki dalekowschodniego państwa, tak różnego od otaczającej mas rzeczywistości. Dzięki temu uczestnicy programu mogli pogłębić wiedzę z dziedziny kultury i historii Japonii oraz skonfrontować ją z własnymi doświadczeniami życiowymi. Uczyć to ma tolerancji dla wszelkiej odmienności, poszerzać horyzonty myślowe, oraz rozbudzać młodzieńczą ciekawość. Dzięki takim inicjatywą mamy możliwość obcowania z tak odległym i wysokorozwiniętym państwem azjatyckim jakim jest Japonia.

Autor: Paweł Bonarek – doradca zawodowy MCK Dębica.


Widok zawartości stron Widok zawartości stron