Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

W poszukiwaniu doświadczeń zawodowych

Czy zastanawiałeś się już nad wyborem przyszłego zawodu? Czy wiesz, gdzie będziesz pracować? Czy to, co będziesz robić przyniesie Ci korzyści i satysfakcję? Większość osób młodych wyobrażających siebie w przyszłości myśli tylko o tym, by po ukończeniu szkoły dostać pracę. Czy wiesz, że już teraz możesz sobie pomóc? W artykule tym chciałabym pokazać Ci, jak ważne jest zastanowienie się nad możliwościami wokół Ciebie. Gdzie udać się by uzyskać wsparcie?

„Tylko praca daje okazję odkryć nam nas samych, pokazać to, czym naprawdę jesteśmy, a nie tylko to, na co wyglądamy." - Joseph Conrad

Cytat przedstawiony powyżej świetnie wprowadza nas w tematykę poznania siebie i odnalezienia tego, czego właśnie szukamy, czyli „dobrej" pracy. Pamiętaj, że praca to nie tylko wynagrodzenie i wykonywanie określonych czynności. Praca to przede wszystkim „my", czyli ludzie, którzy wykonują ją z mniejszym lub większym zaangażowaniem. Dobrze byłoby, gdybyś wykonywał pracę z pasją i zainteresowaniem. Pracujemy dla pieniędzy, ale jeśli robimy to, co lubimy, to co przynosi nam radość, wtedy wiemy, że żyjemy. Gdy spotykam się z ludźmi młodymi, uczącymi się lub absolwentami podkreślam to, aby  ich zawód nie był przypadkiem, ale świadomym wyborem. Gdy będziesz miał pewność, że zdecydowałeś się na odpowiednią profesję, to z każdej czynności będziesz wynosił nowe lekcje, każdy sukces będzie bardziej znaczący niż pieniądze, a porażka nie zrazi Cię do kolejnego zadania.

Czytając ten tekst myślisz:, „tak, ale skąd będę wiedział, jaki zawód jest dla mnie dobry?". Przedstawię Ci możliwości, poprzez które będziesz miał szansę na odnalezienie zawodu dla siebie.

Wybierając zawód musisz uwzględnić kilka czynników: Twoje cechy charakteru, wiedzę, zainteresowania, wartości i stan zdrowia. Aby je określić ich warto udać się do specjalisty - doradcy zawodowego z Młodzieżowego Centrum Kariery, który jako osoba obiektywna, pomoże Ci określić mocne i słabe strony, podpowie Ci, nad czym warto jeszcze popracować lub co warto zmienić. Pamiętaj, że ma to wpływ na Twoją przyszłość zawodową. Gdy poznasz siebie na tyle dobrze, by dokonać pierwszych wyborów warto „przetestować" siebie w kilku pracach.

Pierwsze doświadczenie możesz nabyć będąc już w gimnazjum, może to być np. wolontariat, czy też aktywne uczestnictwo w grupach szkolnych. Jeśli jesteś osobą otwartą na innych, lubisz wspierać i dostrzegasz problemy i emocje innych osób pomyśl nad wolontariatem np. w hospicjum, ośrodkach działających dla osób ubogich lub też w schronisku dla zwierząt. Podczas pracy w wolontariacie, możesz dużo się nauczyć np. systematyczności, odpowiedzialności, sumienności. Może być on również świadczony w biurach, gdzie również zdobędziesz dodatkowe umiejętności jak np. obsługa urządzeń biurowych czy poznanie zasad pracy biurowej.  Wolontariat jest bezpłatny, jednak w perspektywie dłuższego czasu korzyści płynące z tej pracy są ogromne. Szkolne grupy jak np. przyrodniczo - chemiczne, językowe czy redakcyjne, również wzbogacą Twoje doświadczenie jak i wiedzę.

Doświadczenie zawodowe możesz również uzyskać poprzez szkolenia, które realizują różne instytucje. Podczas rozmów z pedagogami bardzo często słyszę, że na szkolenia np. realizowane w szkołach zgłasza się bardzo dużo osób młodych, jednak gdy przychodzi czas szkoleń większa część rezygnuje lub poddaje się i nie korzysta z tak cennej możliwości. Podczas szkolenia zdobywasz nowe umiejętności i wiedzę. Podobnie jak z wolontariatem, tu też uczysz się systematyczności. Poświęć swój czas wolny - a w przyszłości nie powiesz, że to był zmarnowany okres, bowiem nabędziesz samodyscyplinę, której wymaga wykonanie każdego zadania. Po szkoleniu otrzymujesz zaświadczenie lub certyfikat, który będziesz mógł wykorzystać w CV. Szkolenia są bardzo ciekawą formą nauki, co więcej nabierasz „nawyku" samokształcenia i w przyszłości nie będziesz miał problemów z podnoszeniem lub zdobywaniem nowych kwalifikacji. Pamiętaj, że dbałość o swój rozwój osobisty jest Twoim atutem.

Staże i praktyki to ostatni element, który omówię. W ich trakcie nabywasz nowe umiejętności. Praktyki odbywasz w szkołach zawodowych, technikach i na studiach. Uczysz się konkretnych rzeczy, wykonujesz pracę związaną z wybranym przez Ciebie zawodem. Praktyki są także oceniane, podobnie jest w pracy – większość pracodawców ocenia sposób wykonywania przez Ciebie zadania. Często jest tak, że jeśli sprawdzisz się i pracodawca zauważy Twoją sumienność i rzetelność, masz większe szanse na zdobycie posady w miejscu, w którym odbywałeś praktyki.

Staże dają nam możliwość wdrożenia się do pracy. Podczas stażu otrzymujemy wynagrodzenie, bardzo często bywa też, że staż traktowany jest jako okres próbny. W dużej mierze od Ciebie zależy, czy sprawdzisz się i otrzymasz upragnione zatrudnienie.

Pierwsze doświadczenia zawodowe zdobędziesz przede wszystkim poprzez chęci do pracy, zaangażowanie się i podejmowanie nowych zadań. Jeśli zdobędziesz doświadczenie zawodowe na początku swojej kariery dostrzeżesz, że to nie był stracony czas, a w oczach pracodawcy zyskasz. Bardzo ważne, byś kierował się tym, że praca powinna przynosić Ci przede wszystkim radość i satysfakcję. Pieniądze to tylko dodatek.

Myśląc o swojej przyszłości odwiedź Młodzieżowe Centrum Kariery i Punkt Pośrednictwa Pracy. Spotkasz w nich pełnych zaangażowania ludzi, którzy podpowiedzą jak poznać siebie i kierować swoją karierą. Pamiętaj, że dla nich liczysz się właśnie Ty.

Autor: Emilia Szafraniec - doradca zawodowy, Młodzieżowe Centrum Kariery w Gniewie

Opracowanie własne


Widok zawartości stron Widok zawartości stron