Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

W poszukiwaniu trafnych decyzji

Droga edukacyjno-zawodowa może być niezwykle kręta. W czasie jej pokonywania wielokrotnie musimy podejmować różne decyzje. W wędrówce może nam towarzyszyć doradca zawodowy - jako specjalista, który pomoże w dokonywaniu trafnych wyborów na każdym etapie naszego życia. Wskaże nam odpowiedź na trudne pytania, szczególnie jeśli nie jesteśmy pewni: co w życiu chcemy robić, jak szukać pracy, nie potrafimy określić swoich zasobów zawodowych, na co zwrócić uwagę przygotowując się do rozmowy z pracodawcą.

Do pułtuskiego MCK trafiła Kasia, absolwentka liceum profilowanego, która nie miała pomysłu na swoją przyszłość zawodową. Zapytaliśmy Kasię o to, czy warto było zgłosić się do doradcy.

- Jeszcze w czasie nauki w liceum uczestniczyłam razem z klasą w zajęciach prowadzonych przez doradcę - odpowiada Kasia - było to moje pierwsze spotkanie tego typu. Doradca opowiadał nam o swojej pracy i  zachęcał do udziału w różnych warsztatach i spotkaniach indywidualnych. Tematyka zajęć bardzo mi się podobała. Kiedy skończyłam szkołę i nie miałam pomysłu na siebie postanowiłam umówić się na spotkanie z doradcą. W czasie kilku rozmów lepiej poznałam swoje cechy, osobowość, przeanalizowałam umiejętności, zainteresowania i odkryłam obszar zawodowy, w którym najlepiej się czułam. W międzyczasie szukałam również pracy. Przy pomocy doradcy doskonaliłam również umiejętność autoprezentacji. Udało mi się podjąć staż absolwencki w lokalnej firmie.  Uważam, że zdobędę doświadczenie zawodowe, które otworzy przede mną nowe możliwości. Zdecydowałam się również na dalszą naukę w szkole policealnej w kierunku: technik rachunkowości. Doradca zawodowy przekazał mi mnóstwo ważnych informacji, które ułatwiły mi podjęcie decyzji. Jestem zadowolona z wyborów, których dokonałam.

Na rozpoczęcie projektowania życia zawodowego nigdy nie jest za wcześnie.

- Młodzież z reguły zastanawia się nad planowaniem ścieżki zawodowej w momencie kończenia szkoły. To zdecydowanie za późno, bo musimy poznać i obiektywnie ocenić siebie, zdobyć niezbędne informacje np. o zawodach, możliwościach kształcenia, szkolenia - a to wymaga czasu – mówi Joanna Ciszewska - doradca zawodowy z pułtuskiego MCK. Do doradcy zawodowego zgłosiła się również Monika.

- Potrzebowałam  pomocy w zakresie sporządzenia życiorysu zawodowego. Szukając pracy znalazłam ciekawe ogłoszenie. Szybko musiałam przygotować CV. Niestety nie posiadałam aktualnej wiedzy w tym zakresie. Koleżanka zasugerowała mi,  żebym skorzystała z pomocy doradcy. Wyszukałam placówki w najbliższej okolicy i umówiłam się na spotkanie. Okazało się, że w najbliższym czasie odbywały się warsztaty z tego zakresu - zapisałam się. Uzyskałam wiele praktycznych informacji, związanych nie tylko z samym tworzeniem CV i listu motywacyjnego, ale również informacje z zakresu profesjonalnej korespondencji e-mail w szukaniu pracy. Wszystkie osoby, które mają wątpliwości w zakresie swoich umiejętności sporządzania CV zachęcam do udziału w takich zajęciach - dodaje Monika.

Warto korzystać z pomocy doradcy zawodowego, który pomoże dokonać realnego bilansu naszych szans na rynku pracy. Udział w zajęciach czy rozmowa pozwoli uświadomić nam nasze możliwości, ale również i trudności, z którymi będziemy musieli się zmierzyć planując nasze życie zawodowe.

Autor: Joanna Ciszewska


Widok zawartości stron Widok zawartości stron