Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Wakacyjna gotówka

Przeglądasz wakacyjne ogłoszenia na portalach internetowych. Znajdujesz ciekawą ofertę pracy sezonowej. Myślisz „Super! Warto zarobić pierwsze pieniądze.” Wiesz, że Twoje zgłoszenie to początek starań?

Wakacje to nie tylko odpoczynek

Maj, czerwiec to miesiące, w których organizujemy sobie fundusze na letnią przerwę od nauki. Aktywne poszukiwania pracy to podstawa. Pracodawcy nie wymagają od młodzieży wcześniejszego doświadczenia zawodowego. Liczy się przede wszystkim zapał, zaangażowanie i podjęcie wyzwania.
Ponieważ jesteś zainteresowany ofertą znalezioną w sieci, przygotowujesz wymagane dokumenty. Najczęściej w rekrutacji do prac sezonowych wymagany jest tylko życiorys zawodowy. Wydaje się, że po wysłaniu zgłoszenia mailem pozostaje już tylko czekać na zaproszenie do zarobienia pierwszych pieniędzy. Nic bardziej mylnego.

Młodość, a odpowiedzialność

Wakacyjna praca to na ogół pierwsza rozmowa kwalifikacyjna. Pracodawcy, co prawda, poszukują młodych rąk do pracy na sezon, lecz wybierają osoby, które podczas spotkania wykażą się odpowiedzialnością oraz motywacją do pracy. Podstawowe pytanie dotyczy doświadczeń zawodowych. Jeśli wykonywałeś prace w rolnictwie lub przy zbiorach owoców, warzyw – masz przewagę nad rówieśnikami. Poznałeś, czym jest fizyczna praca, wykonywanie zadań w różnych warunkach atmosferycznych: prażącym słońcu, deszczu. Umiesz przez wiele godzin wykonywać takie same czynności.
Podczas rozmowy z pracodawcą zachęć do współpracy. Udowodnij, że zależy Tobie na tym stanowisku. Masz cel – marzenie, które dzięki zatrudnieniu możesz osiągnąć. Chcesz kupić „wypasiony” rower lub upragnioną gitarę elektryczną. Na morze i plażę też znajdziesz czas.

Korzyści z pierwszych rozmów rekrutacyjnych

Sukces w postaci zdobycia pracy na wakacje uskrzydla, daje satysfakcję. Możesz sobie powiedzieć: „Pokonałem stres, konkurentów, mam pracę”. Co w przypadku nie uzyskania zatrudnienia? Oceń, co potrafisz. Umiesz prawidłowo przygotować CV, zdobyć wiedzę i informacje o przyszłym pracodawcy, przykładowych czynnościach wykonywanych na proponowanym stanowisku pracy i wykorzystać ją podczas rozmowy kwalifikacyjnej? Potrafisz okazać należyty szacunek, stosować właściwe zwroty, cechuje Cię kultura osobista? Przemyśl, jakich użyłeś w trakcie rekrutacji gestów, mimiki, postawy ciała, tonu głosu, słownictwa. Co warto ulepszyć?

Rozmowę z pracodawcą też można przećwiczyć

Z perspektywy osobistych doświadczeń myślę o mojej pierwszej rozmowie kwalifikacyjnej - ogromnej niewiadomej. Mnie się udało, miałam szczęście i ogromne ambicje. Stąd dzisiaj z satysfakcją mówię o sukcesie. Będąc pośrednikiem pracy wprowadzam młodzież na rynek pracy. W ramach współpracy z jedną z placówek oświatowych od kilku lat organizujemy konkurs - symulacyjną rozmowę z pracodawcą. Na wygraną składa się kilka elementów. Po teoretycznych zajęciach z zakresu sporządzania dokumentów aplikacyjnych, autoprezentacji czy przebiegu procesu rekrutacyjnego następuje część praktyczna. Młodzież wykonuje własne dokumenty aplikacyjne, indywidualnie przygotowuje się z informacji uzyskanych podczas warsztatów i przystępuje do rywalizacji.
W konkursie pełnię rolę pracodawcy. Młodzi ludzie często wracają do Młodzieżowego Biura Pracy i opowiadają wrażenia z autentycznej rozmowy kwalifikacyjnej. Często pada zdanie „Na mojej rozmowie o pracę było identycznie jak na konkursie. Wiedziałem/-łam jak usiąść, zachować się, co ubrać. Odczuwałem/-am mniejszy stres”.

Daj sobie szansę

Wakacje tuż, tuż. Pomyśl o pracy. Przejrzyj oferty. Przygotuj dokumenty. Przećwicz rozmowę kwalifikacyjną, a później… za pierwsze zarobione pieniądze zrealizuj swój plan na ciekawy letni wypoczynek!


Autor: Anna Suberlak, pośrednik pracy MBP Nowe


Widok zawartości stron Widok zawartości stron