Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Wielkopolski Festiwal Rzemiosła

Udział w Festiwalach Rzemiosła jest doskonałą okazją do tego, aby młodzież pokazała to, czego nauczyła się w trakcie nauki w Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Pleszewie.

Jest także możliwością przekazania tym, co kończą naukę w szkole gimnazjalnej, że wybór szkoły zawodowej może być dla nich zarówno szansą na podjęcie w przyszłości ciekawej pracy, jak i na kształcenie się w zawodzie, który będzie ich pasją. Już trzeci raz podczas Wielkopolskiego Festiwalu Rzemiosła uczestnicy pleszewskiego Centrum przekazywali swoim młodszym kolegom i koleżankom specyfikę zawodów, do których się przyuczają.

Kończysz gimnazjum i zastanawiasz się, gdzie masz dalej kontynuować swoją naukę? Myślisz nad tym, aby zostać stolarzem, kucharzem, cukiernikiem, krawcem itp., ale tak naprawdę nie wiesz, czego uczą w szkołach zawodowych? Okazją do tego są Drzwi Otwarte w tychże szkołach, jednak często wiąże się to z kursowaniem od jednej placówki do kolejnej i porównywanie ich ofert kształcenia. Alternatywą jest udział w festiwalach rzemiosła, gdzie w jednym miejscu młodzi ludzie w stoiskach przygotowanych przez placówki, w których się kształcą, pokazują próbkę tego, co wykonują na co dzień. 

Jedno z takich festiwali rzemiosła odbyło się 18 września 2015 roku. Miało rangę wojewódzką, a na terenie Zespołu Szkół Usługowo-Gastronomicznych w Pleszewie zaprezentowały się zarówno liczne szkoły zawodowe, jak i zakłady rzemieślnicze z różnych branż (zarówno z tych popularnych –budowlanych, gastronomicznych, usługowych, jak i te reprezentujące zawody niszowe, takie jak kowal, rymarz, garncarz, zdun). Tym samym zwiedzający, głównie dzieci i młodzież ze szkół podstawowych i gimnazjalnych, mieli okazję porównać ofertę szkół oraz zobaczyć, jak będzie wyglądać praca zawodowa po ukończeniu nauki.

Zobaczyli też rzeczy wykonane przez swoich starszych kolegów i koleżanki z Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Pleszewie. Były to wyszywane maskotki oraz haftowane serwetki wykonane w trakcie zajęć przyszłych krawcowych, meble (w tym kolorowe meble dziecięce) zrobione przez młodzież przyuczającej się do zawodu stolarza. Młodzież zasmakowała również wykwintnej zupy – barszczu ukraińskiego wykonanego przez osoby pobierającej naukę w zawodzie kucharza. Nastolatki mogły również zobaczyć pokaz skręcania mebli stolarskich przygotowany przez uczestników pleszewskiego Centrum, a także spróbować własnych sił, zmierzając się z tym zadaniem. Podobne atrakcje czekały odwiedzających na innych stoiskach, gdzie mogli wykonywać różnorodne czynności rzemieślnicze (m.in. lepić naczynia z gliny, malować ściany, układać dachówkę czy też przybijać papę).

III Wielkopolski Festiwal Rzemiosła cieszył się jeszcze większym zainteresowaniem niż to miało miejsce w roku ubiegłym. Z analiz rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych w regionie wynika, że szkoły zawodowe są częściej wybierane niż rok, dwa czy też kilka lat temu. Wynika to z faktu, że zmieniły się potrzeby rynku pracy i zaczęło brakować fachowców. Zdobywając teraz fach w jednej ze szkół zawodowych, nie powinieneś mieć problemu ze znalezieniem później pracy. Nie wierzysz? Odbywa się taki Festiwal Rzemiosła w Twojej okolicy? Jeśli tak, to idź koniecznie i porozmawiaj ze starszymi kolegami i koleżankami, instruktorami praktycznej nauki zawodu czy też przedstawicielami zakładów rzemieślniczych. Przekonasz się sam, że warto zdobyć konkretny fach, a zakłady pracy coraz częściej i chętniej współpracują ze szkołami zawodowymi, m.in. wybierając dla siebie pracowników z absolwentów tychże szkół.

Autor: Grzegorz Kowalski, CKiW w Pleszewie


Widok zawartości stron Widok zawartości stron