Wydawca treści
Wykorzystaj kwadrans akademicki na pracę
W dzisiejszych czasach potrzeby ekonomiczne i konsumpcyjne studentów są olbrzymie. Z tego powodu rynek pracy wyciąga do nich „pomocną dłoń” i proponuje szereg ofert pracy między godzinami zajęć akademickich. Życie ekonomiczne podczas studiów może być samowystarczalne, trzeba tylko wiedzieć, w jaki sposób działać i zapewnić sobie dobry byt.
O czym warto wiedzieć rozpoczynając w tym samym czasie studiowanie i zarabianie? Oto kilka podstawowych wskazówek, jak przetrwać ekonomiczne kryzysy życia studenckiego.
Obserwacja rynku pracy w pobliżu uczelni
Studenci, którzy chcieliby zarabiać własne pieniądze powinni zacząć podczas codziennych czynności od obserwacji potencjalnych miejsc pracy w najbliższym otoczeniu. Będąc w „zaprzyjaźnionym", osiedlowym markecie można już zaobserwować wiele zawodów i profesji odpowiednich dla osób studiujących. Baczna studencka obserwacja każdego z pracowników dużego sklepu pod względem zachowań, wykonywanych czynności, podziału obowiązków, atrakcyjności pracy daje rozpoznanie i wskazówki do zastanowienia się nad podjęciem podobnej pracy. W sektorze handlowym obecnie młodzi ludzie zatrudniani są często do prac związanych z układaniem towarów zgodnie ze standardami sklepu, do prac inwentaryzacyjnych, sprawdzania jakości i terminowości towarów. W okresach przedświątecznych centra handlowe zapewniają szczególnie studentkom prace związane z promocją towarów kosmetycznych, chemicznych i degustacją żywności.
Skieruj kroki do specjalisty pośrednictwa pracy
Obecny rynek pracy ma do zaoferowania wiele miejsc i instytucji, w których młody człowiek poszukujący krótkoterminowego zatrudnienia może otrzymać profesjonalne wsparcie. Do najpowszechniej znanych źródeł oferujących miejsca pracy tymczasowej są agencje pracy. Działalność obecnych agencji pracy polega na rekrutacji i szybkiej selekcji pracowników odpowiadających oczekiwaniom pracodawców. Pracownik tymczasowy zatrudniany jest na podstawie umowy o pracę lub umowy cywilnoprawnej w zależności min. od rodzaju zadań. Podobne role w zakresie pośrednictwa pracy prowadzone są w Ochotniczych Hufcach Pracy. Niemalże w każdym studenckim mieście można zarejestrować się w poszukiwaniu prac dorywczych, elastycznie dostosowanych do życia studenckiego właśnie w OHP. Specjaliści tj. pośrednik pracy i doradca zawodowy pomagają młodym ludziom w wejściu na rynek pracy, uwzględniając tak ważne aspekty jak: pomoc w prawidłowym sporządzeniu dokumentów aplikacyjnych, przygotowaniu do rozmowy kwalifikacyjnej i skutecznej autoprezentacji, a także rejestracji w systemie i szybkiemu kierowaniu do pracy. Student musi być przygotowany do tego, że z dnia na dzień będzie musiał podjąć szybką decyzję o pójściu do pracy (praca od zaraz). Forma kontaktu telefonicznego i e-mailowego z pośrednikami pracy jest dostosowana do potrzeb i wygód młodzieży. Blisko studentów pracują również specjaliści rynku pracy w Biurach Karier. To właśnie miejsce powinno być znane każdemu młodemu człowiekowi, który szuka pracy dorywczej, kontaktu z pracodawcami, zastanawia się nad wyborem specjalizacji, planuje poszerzyć wiedzę i zdobyć nowe kwalifikacje oraz rozwijać postawy przedsiębiorcze.
Student pilnie poszukiwany
Wachlarz zawodów i stanowisk pracy dla młodych ludzi jest szeroki i wciąż otwarty na nowe możliwości. Pracodawcy oferują najczęściej stanowiska pracy takie jak: promotor marki, inwentaryzator, hostessa, magazynier, sprzedawca, barman, kelner, konsultant telefoniczny, pracownik obsługi imprez, event-ów, kolporter, sprzedawca. Widoczne są okresy większego zapotrzebowania na pracowników sezonowych min. w okresie przedświątecznym, podczas weekendów czy wakacji.
Liczą się dobre chęci i pozytywne nastawienie do pracy
Potrzeba zdobycia doświadczenia i niezależności finansowej to w dużej mierze wystarczające motywatory do podjęcia pracy. W zdobyciu i podtrzymaniu zatrudnienia potrzebne jest jeszcze przyjazne nastawienie do pracodawcy, współpracowników i klientów oraz lojalne wykonywanie obowiązków pracowniczych. Praca w czasie studiów to ciekawa lekcja życia, usamodzielnienia, oszczędzania, zarabiania, inwestowania, doświadczania, poznawania świata zawodów i samego siebie.
Autor: Magdalena
Mrozek – pośrednik pracy MCK Chełmno
Źródło: Opracowanie własne
Widok zawartości stron
Zobacz również:
Zobacz również:
-
Jak zbudować pewność siebie?
31.01.2019
-
Dlaczego warto inwestować w naukę języków?
28.01.2019
-
Czy nastolatkom potrzebne są cele?
17.01.2019
-
W grupie siła, czyli o rolach zespołowych
15.01.2019
-
Jak znalazłam swoją życiową drogę?
14.01.2019