Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Zawód rezydent – to nie darmowe wakacje

Ciekawe podróże, egzotyczne kraje i niezwykłe miejsca, poznawanie nowych ludzi, wysokie zarobki - tak turyści widzą pracę rezydentów, jednak rzeczywistość wygląda trochę inaczej.

Kim jest rezydent?

Rezydent jest pracownikiem biura podróży, którego podstawowym zadaniem jest opieka nad klientami firmy podczas wyjazdu za granicę. Po dotarciu turystów na miejsce, rezydent przejmuje od pilota wycieczki nadzór i opiekę nad nimi aż do zakończenia imprezy turystycznej. Zadaniem rezydenta jest odpowiednie zorganizowanie od strony administracyjnej pobytu turystów w danym miejscu. Oprócz niewątpliwych atutów tej pracy, w postaci możliwości podróżowania w najpiękniejsze rejony świata, zajęcie to ma również swoje ciemniejsze strony…

Przede wszystkim jest to praca sezonowa na kilka miesięcy. Rezydenci bardzo rzadko pracują na umowę o pracę, często muszą zakładać własną działalność gospodarczą, nie mają więc gwarancji zatrudnienia. Należy również pamiętać, że praca rezydenta to nie darmowe wakacje pod palmami, ale praca, która wymaga ogromnej odpowiedzialności, opanowania, cierpliwości i dyspozycyjności 24 godziny na dobę. Obowiązki rezydenta nie polegają jedynie na przewiezieniu turystów z lotniska do hotelu. Jego zadaniem jest przede wszystkim dbanie o ich bezpieczeństwo. Musi wiedzieć co zrobić, gdy np. uczestnik wycieczki będzie miał wypadek, zostanie okradziony lub zgubi się. Ponosi pełną odpowiedzialność za swoją grupę turystów. To praca, która wymaga kontaktu z ludźmi. W dużej mierze polega na dbaniu o wygodę i zadowolenie wczasowiczów, co często wiąże się z pretensjami i wygórowanymi oczekiwaniami turystów oraz potrzebą rozwiązywania różnego rodzaju problemów.

Osoby dopiero przymierzające się do tego zawodu muszą dokładnie przemyśleć swoją decyzję i zastanowić się, czy faktycznie mają predyspozycje do jego wykonywania. Najważniejsze wymagania to: szybkie przystosowywanie się do nowych miejsc i sytuacji, znajomość co najmniej jednego języka obcego, zdolności organizacyjne, umiejętność pracy w stresie, pełna dyspozycyjność, odpowiedzialność, znajomość historii i kultury danego kraju oraz obsługa urządzeń biurowych.

Podsumowując, praca rezydenta to nie tylko plusy w postaci możliwości podróżowania i przebywania w ciekawych krajach, ale przede wszystkim ciężka praca wymagająca dużej odpowiedzialności i odporności na stres.

Autor: Agnieszka Kępińska MCK Bełchatów

Źródło: www.zawodowe.com www.regiopraca.pl www.gazetapraca.pl


Widok zawartości stron Widok zawartości stron