Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Zawód ślusarz

Chcesz pracować, jako ślusarz? Dowiedz się, na czym polega praca ślusarza oraz jakie wykształcenie, doświadczenie i predyspozycje są mile widziane w tym zawodzie.

 

Jedni uważają, że praca ślusarza jest ciężka i nieprzyjemna, a na dodatek źle płatna. Według drugich, ślusarz to zawód „pożyteczny”, zaś sama praca, choć nie należy do lekkich i w pełni bezpiecznych, to jednak daje wiele satysfakcji, a zaangażowanie i dodatkowe uprawnienia pozwalają na otrzymywanie przyzwoitej pensji.  Ślusarz to jeden z najstarszych zawodów na świecie. Znany był już w starożytności, a jego pełen rozkwit przypadł na okres średniowiecza. Mimo upływu lat i rozwoju technologii, ślusarze nadal są potrzebni. Z ich umiejętności powszechnie korzysta się w szeroko pojętym przemyśle metalowym, maszynowym i budowlanym. Ślusarz zajmuje się ręczną lub ręczno-maszynową obróbką metali na zimno. Obrobione metale są następnie wykorzystywane podczas montażu i napraw urządzeń technicznych i konstrukcji stalowych oraz do wytwarzania różnego rodzaju przedmiotów metalowych, takich jak: zamki i klucze, kraty, bramy, ogrodzenia, balustrady, okucia i podnośniki do drzwi i okien, zbiorniki, zbrojenia budowlane, płaskowniki, kształtowniki, metalowe wyroby artystyczne i inne.

Aby pracować w zawodzie ślusarza należy ukończyć szkołę zawodową lub technikum o profilu ślusarskim lub dowolną szkołę średnią, po której można zapisać się na kierunek ślusarstwo w szkole policealnej. Uprawnienia do wykonywania tego zawodu uzyskać można również po ukończeniu kursu na ślusarza. Współcześnie ślusarstwo jest na tyle rozwinięte, że kandydaci do pracy w zawodzie ślusarza w toku nauki lub późniejszej pracy zawodowej, mogą kształcić się i poszerzać doświadczenie w następujących specjalizacjach: ślusarzy narzędziowych– wykonują narzędzia skrawające do metali, przyrządy i uchwyty obróbkowe oraz przyrządy do pomiaru i kontroli; ślusarzy monterów– wykonują montaż i końcową obróbkę elementów w produkcji jednostkowej; ślusarzy mechaników – konserwują i naprawiają sprzęt mechaniczny; ślusarzy artystycznych – wykonują ozdobną galanterię metalową, np. balustrady, bramy itp.

Aby sprawdzić jak zawodu ślusarza uczą się uczestnicy Środowiskowego Hufca Pracy 15-2 w Krotoszynie udałam się do firmy SOBMETAL z siedzibą w Rogożewie, z którą współpracujemy od 2011 roku. Po firmie oprowadził mnie jeden z właścicieli Marek Sobański, na co dzień opiekujący się uczniami. Na chwilę obecną kształci dziewięciu przyszłych ślusarzy: trzech uczniów klasy I, trzech uczniów klasy II, jednego ucznia klasy I szkoły zawodowej oraz jednego ucznia klasy II Gimnazjum z oddziałami przysposabiającymi do pracy. Firma SOBMETAL istnieje na rynku od 1999 roku. Zajmuje się produkcją wyrobów ze stali, wykonujemy między innymi mieszalniki paszowe, silosy paszowe, zbożowe, przenośniki ślimakowe, taśmowe, kompleksowe systemy załadowczo - rozładowcze materiałów sypkich, ogrodzenia i bramy kute oraz przemysłowe wraz z automatyką, konstrukcje stalowe z płytą warstwową. Jak mówi Marek Sobański, przyszły ślusarz powinien posiadać odpowiednie predyspozycje do wykonywania tego bardzo trudnego zawodu. Do nich zalicza przede wszystkim zdolności techniczne i manualne, a także artystyczne, jeśli zajmuje się ślusarstwem artystycznym. Ślusarz powinien być dokładny i sumienny podczas wykonywania obowiązków oraz posiadać dobrą kondycję fizyczną i zdrowie, szczególnie wzrok i koordynację ruchową.

„Dziś w Polsce potrzeba ludzi mających dobre wykształcenie zawodowe, a kluczem do znalezienia pracy są wysokie kwalifikacje”.  Dlatego tak ważne jest, aby ukierunkować młodych ludzi, którzy dopiero zamierzają wybrać swoją drogę zawodową, aby wybierali zawody przyszłościowe. Ślusarze z uwagi na rozległą wiedzę
i umiejętności zawodowe, mogą znaleźć zatrudnienie w kraju i za granicą, w zakładach usługowych naprawy sprzętu domowego, przemysłu metalowego, obsługi technicznej, zakładach naprawczych oraz w przedsiębiorstwach zajmujących się wytwarzaniem i eksploatacją wyrobów technicznych w branży metalowej. Można również, z uwagi na kreowanie przedsiębiorczości, prowadzić własny warsztat ślusarski.

Zdjęcie: Uczeń klasy II ZSZ podczas spawania elementów


Widok zawartości stron Widok zawartości stron