Asset Publisher Asset Publisher

Back

Bezinteresowność – czy potrafisz pomóc?

Jak w praktyce wygląda bezinteresowna pomoc? Czy nie uważasz, że w życiu każdego nastolatka powinno się znaleźć miejsce na bezinteresowną pomoc? Można to robić na różne sposoby – przez gest lub zachowania w stosunku do osób starszych, schorowanych czy dotkniętych biedą, przez wyjście z dziadkami po zakupy, przez pomoc koledze w odrabianiu w lekcji.

Oczywiście nie czerpiemy z tego żadnych korzyści materialnych. Bezinteresowna pomoc daje satysfakcję i poczucie spełnienia z czynienia dobra.

Wolontariat – pomagaj poprzez pracę!

Jest wiele instytucji, stowarzyszeń i grup podejmujących inicjatywy społeczne polegające na bezinteresownej pomocy w formie wolontariatu. Wolontariat jest związany z pracą na rzecz innych. Trzeba pamiętać, że wolontariuszem jest się z wyboru, a nie z przymusu. Światowe Dni Młodzieży Kraków 2016 pokazały, że wolontariat jest czymś wyjątkowym. Wolontariusze zdobyli bezcenne doświadczenie, poznali inne kultury, zintegrowali się z młodzieżą z całego świata. Pomoc pielgrzymom dała wolontariuszom wiele radości i pozwoliła nawiązać nowe przyjaźnie.

Wolontariat może być związany także z pracą na rzecz zwierząt. Większość schronisk z radością wita potencjalnych wolontariuszy, którzy pomagają w zbiórkach żywności lub innych akcjach na rzecz schronisk. Pomocna dłoń skierowana do zwierząt pozwala kształtować charakter i wyrobić w sobie poczucie empatii (zdolności współodczuwania).

Bardzo dobrym przykładem wolontariatu jest „Szlachetna Paczka” – akcja, w której młodzi ludzie pomagają bezinteresownie rodzinom dotkniętym ubóstwem czy chorobą. Wolontariusze poświęcają swoją energię i wolny czas, aby nieść pomoc rodzinom czy osobom potrzebującym. Uśmiech i podziękowanie są czymś bezcennym dla wolontariuszy i darczyńców, którzy swoją bezinteresowną pomoc wyrażają w formie materialnej.

I Ty możesz zostać wolontariuszem! Zgłoś się do regionalnego koordynatora wolontariatu, którego znajdziesz w sieci centrów wolontariatu na stronie www.wolontariat.org.pl.

Siedzisz w domu i się nudzisz? Wyjdź i zrób coś dla innych

Pomyślcie czy nie lepiej czas wolny spożytkować w wartościowy sposób? Warto zacząć od sprecyzowania swoich zainteresowań. Jeżeli interesujesz się sportem, możesz zgłosić się do lokalnego animatora i wyrazić chęć pomocy w organizacji zawodów czy turniejów sportowych w środowisku lokalnym. Chciałbyś zostać strażakiem? Zapisz się do Ochotniczej Straży Pożarnej w swojej miejscowości, zdobędziesz doświadczenie zawodowe i możliwość niesienia bezinteresownej pomocy. Lubisz historię? Włącz się w różnego typu akcje upamiętniające i pielęgnujące historię, np. poprzez sprzątanie grobów lub udział w kwestach na ich renowację. Albo weź udział w uroczystościach historycznych podtrzymujących pamięć przodków i bohaterów narodowych.

W każdym czasie możesz znaleźć coś dla siebie, dlatego wyjdź przed szereg i zrób coś dla innych!

Autor: Bartłomiej Gogłuska, specjalista ds. rozwoju zawodowego – stażysta, MCK Parczew


Web Content Display Web Content Display