Asset Publisher Asset Publisher

Back

Boże Narodzenie – szansa na dodatkową pracę!

Okres Bożego Narodzenia to czas wiążący się z dodatkowymi wydatkami i obciążeniami dla domowych budżetów.

Kupno prezentów, ozdób, przygotowanie świątecznych  potraw, czy sylwestrowy wyjazd potrafią znacznie nadwyrężyć stan naszego konta. Warto byłoby więc zadbać o zdobycie dodatkowych pieniędzy przed świętami.

Boże Narodzenie to magiczny czas, na którego wiele osób nie może doczekać się przez cały rok. Zapach choinki, wyjątkowy smak wigilijnych potraw i ciepło rodzinnych spotkań to pierwsze skojarzenia jakie przychodzą na myśl o końcu grudnia. Jednak obok czasu radosnego świętowania Boże Narodzenie to też niezwykle ważny okres dla gospodarki. Każdy chce, aby jego święta były dostatnie i wyjątkowe. Dlatego też w okresie przedświątecznym chętniej sięgamy do portfeli, decydując się na zakup towarów i usług, bez których potrafimy obejść się na co dzień. Wzrastająca konsumpcja to także większe zapotrzebowanie na pracowników, co widać na internetowych portalach z ogłoszeniami o pracę, a także w Młodzieżowych Biurach Pracy OHP.

Jaka praca przed świętami?

Najwięcej ofert przedświątecznej pracy znajdziemy w handlu. Wiele sklepów, aby poradzić sobie z obsługą tłumnie odwiedzających je w przedświątecznym szczycie zakupowym klientów, potrzebuje dodatkowych pracowników. Potrzebne są więc osoby do bezpośredniej obsługi klienta, a także do pracy w sklepowych magazynach. Wiele sklepów w okresie przedświątecznym decyduje się na wprowadzenie do swojej oferty dodatkowych usług, mających na celu skłonienie klienta do zakupu świątecznych prezentów u siebie. Proponują więc klientom np. ozdobne zapakowanie kupionych przedmiotów. Nie brakuje więc ofert pracy przy pakowaniu prezentów, gdzie obok szybkości i precyzji niezbędny jest także zmysł estetyczny.

W okresie świątecznym pojawia się także wiele zupełnie nowych, sezonowych punktów handlowych. Stoiska na świątecznych jarmarkach organizowanych coraz chętniej przez polskie miasta, punkty sprzedaży choinek, czy wigilijnych karpi to kolejne miejsca, gdzie można dorobić przed świętami. Z roku na rok coraz więcej osób decyduje się na zrobienie przedświątecznych zakupów przez internet. Dlatego również sklepy internetowe i firmy kurierskie potrzebują w tym okresie dodatkowych rąk do pracy, np. przy przygotowywaniu zamówień, czy w sortowniach przesyłek. Z kolei w okresie między Bożym Narodzeniem a Sylwestrem na ulicach miast i w centrach handlowych pojawiają się liczne punkty sprzedaży fajerwerków, gdzie potrzebni są sprzedawcy. Koniec roku to też czas inwentaryzacji w sklepach i marketach, stanowiących dobrą szansę na dorobienie w okresie świątecznej przerwy od nauki.

Mikołaj – król świątecznych ofert pracy

Wśród najbardziej intratnych ofert przedświątecznej pracy prym wiodą Mikołaje. Najlepsze zarobki wcielając się w rolę brodatego świętego uzyskać można w wigilijny wieczór. W zależności od regionu kraju stawki za 20 minutową wizytę wahają się od 50 do nawet 200zł. Mikołaje oferują swoje usługi na portalach ogłoszeniowych, istnieją także liczne agencje wyspecjalizowane w organizacji wizyt świętego w domu klienta. Jednak tutaj częstym warunkiem, obok odpowiedniej aparycji i dobrego podejścia do dzieci, bywa wiek. Zbyt młoda twarz świętego, nawet ukryta za starannie dobraną charakteryzacją i brodą, może podważyć jego wiarygodność w oczach dzieci, a to dla Mikołaja chyba największa zawodowa porażka. Jednak zapotrzebowanie na osoby wcielające się w świętego, a także towarzyszące mu śnieżynki, jest ogromne również w miejscach, gdzie warunki nie są aż tak wyśrubowane. Liczne akcje promocyjne, galerie handlowe, markety to miejsca gdzie w okresie przedświątecznym łatwo jest o zdobycie pracy w tym charakterze. I choć stawki wynagrodzenia nie są już tak dobre jak w przypadku wizyt domowych, z pewnością pozwolą one na uzupełnienie budżetu nadwyrężonego świątecznymi wydatkami.

Autor – Michał Komła W-M WK OHP


Web Content Display Web Content Display