Asset Publisher Asset Publisher

Back

Być jak Sherlock Holmes

Pasjonuje cię świat zagadek kryminalnych? Jesteś osobą dociekliwą? Twoją mocną stroną jest analityczne myślenie? Lubisz pracować pod presją czasu? Przekonaj się, jak wygląda praca współczesnego detektywa! Może to zawód właśnie dla ciebie?

Wszyscy znamy postać słynnego detektywa opowieści kryminalnych – Sherlocka Holmesa. Jego pasją były zagadki, do rozwiązania których wykorzystywał metodę dedukcji, umiejętność obserwacji oraz szeroką wiedzę z wielu dziedzin. A Ty jak wyobrażasz sobie pracę detektywa?

Podstawowe obowiązki

Pierwsze nasze skojarzenie z tym zawodem to często rozwiązywanie spraw rodzinnych związanych ze zdradami, zniknięciami, porwaniami. Oprócz problemów cywilnych, detektyw ma za zadanie: na zlecenie firm ustalenie wiarygodności przyszłych partnerów biznesowych, wykrycie sprawców kradzieży, np. w miejscu pracy,  ustalenie sprawców przestępstw, w przypadkach, gdy policja nie może się nimi zająć. Ponadto zajmuje się również przestępstwami handlowymi, często związanymi z używaniem cudzych znaków towarowych czy zdradzaniem tajemnicy handlowej, poszukiwaniem zaginionych przedmiotów m.in. majątku, dzieł sztuki, jak również sprawdzaniem wiarygodności informacji dotyczących szkód zgłaszanych zakładom ubezpieczeniowym. Jak widzisz, w rzeczywistości obszar działania detektywa jest bardzo różnorodny, każda sprawa jest inna i nie ma czasu na nudę.

Jak pracuje detektyw?

Głównym przedmiotem pracy detektywa jest zbieranie informacji za pomocą wywiadu czy obserwacji konkretnego środowiska, w celu ustalenia faktów, którymi zainteresowany jest jego klient. Decydując się na pracę detektywa pamiętaj, że twój dzień będzie zależał od tego, jaką sprawą będziesz się zajmował, może być to ciekawe wyzwanie, ale bywa też niebezpiecznie. Często to dzień spędzony na obserwacji – w samochodzie, w parku lub na ulicach – i to bez względu na warunki pogodowe. Twoim zadaniem jest zbadanie otoczenia i zebranie potrzebnych informacji. Do rozwikłania zagadki niekiedy będziesz musiał wcielić się w rolę zupełnie kogoś innego. Wiele czasu będziesz musiał też poświęcić na pracę w biurze, analizując zgromadzoną dokumentację i inne dowody, które są podstawą do ustalenia faktów danego zdarzenia.

Potrzebne predyspozycje

W pracy detektywa bardzo ważne są predyspozycje fizyczne i psychiczne, odporność na stres, „stalowe nerwy", analityczne myślenie, zmysł obserwacji, spostrzegawczość. Nie można zapomnieć o dyskrecji i takcie, pracując z ludźmi, powinieneś pamiętać o powierzonym ci zadaniu. Detektyw ma nienormowany czas pracy, często też pracuje na terenie całego kraju, a nawet po za jego granicami.

Jak zostać detektywem?

Aby zostać licencjonowanym musisz posiadać min. wykształcenie średnie i ukończone 21 lat. Dodatkowo potrzebna jest również nieposzlakowana opinia społeczna.

Pierwszy etap to złożenie wniosku do komendanta wojewódzkiego policji, następnie zdajesz egzamin państwowy obejmujący wiedzę z zakresu prawa, w tym Konstytucji RP, ochrony danych osobowych czy kryminalistyki. Po zaliczeniu egzaminu dokonywany jest wpis do rejestru licencjonowanych detektywów, prowadzony przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Do egzaminu pomogą ci się przygotować uczelnie lub szkoły policealne zajmujące się kształceniem przyszłych detektywów. Podczas zajęć zgłębiasz wiedzę z zakresu prawa, bezpieczeństwa, technik kryminalistycznych, ratownictwa medycznego, ochrony osób, obiektów i mienia oraz sztuk walki i samoobrony.

Jako detektyw posiadający licencję możesz pracować w agencji detektywistycznej bądź samodzielnie, prowadząc własną działalność. Praca w tym charakterze na własny rachunek może okazać się nieopłacalna, bo oprócz predyspozycji i licencji bardzo ważna jest posiadanie pokaźnej sieci kontaktów.

Detektyw to zawód bardzo popularny, chociażby z tego powodu, że branża detektywistyczna nieustannie się rozwija. Jest to też zawód pełen wyzwań i taki, który może przynieść wymierną satysfakcję ze skutecznie rozwiązanej sprawy. Jeśli będziesz robił to, co lubisz, działalność detektywistyczna może stać się twoim zawodem przyszłości.

Autor: Agnieszka Czyżewska-Kilimnik

Źródła:
 
http://praca-enter.pl/zawody/1368/detektyw
http://www.zawodowe.com/detektyw_181
Ustawa o usługach detektywistycznych
Katharine Brooks, Jaki wybrać zawód? Zaplanuj swoją przyszłość, Bydgoszcz 2010


Web Content Display Web Content Display