Asset Publisher Asset Publisher

Back

Czas na zawodowców

Wywiad z Katarzyną Golonko, absolwentką Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Wasilkowie, uczestniczką projektu „Równi na rynku pracy - kompleksowy program wsparcia osób niepracujących”

Kasiu, opowiedz pokrótce o sobie, swoich doświadczeniach szkolnych i zawodowych,
o drodze edukacyjnej, która przebyłaś do tej pory.

Katarzyna Golonko: W zeszłym roku szkolnym ukończyłam gimnazjum i przyuczenie do zawodu fryzjer podczas pobytu w Ośrodku Szkolenia i Wychowania w Wasilkowie. Bardzo miło wspominam ten czas. Naprawdę wiele się nauczyłam zarówno o sobie, o życiu, zobaczyłam konkretny cel i odkryłam w sobie pasje – fryzjerstwo i śpiew. W obu tych dziedzinach miałam okazję się sprawdzić podczas licznych konkursów, festynów, przeglądów, pokazów i prawie zawsze z sukcesami, co pozwoliło mi uwierzyć w siebie. Nie bez znaczenia było wsparcie wychowawców, dzięki ich zaangażowaniu odnalazłam swoje miejsce. Właściwie w internacie czułam się jak w drugim domu, tym bardziej, że moja sytuacja rodzinna jest dosyć trudna.

Jak zmieniła się twoja sytuacja po ukończeniu gimnazjum?

K. G.: Muszę przyznać, że było mi trudno się odnaleźć, zakończył się pewien etap w moim życiu. Przyzwyczaiłam się do tego, że wokół mnie jest grupa wspierających osób, a tu nagle zostałam sama przed wyborem, co dalej z moim życiem, jak znaleźć pracę. Jednego byłam pewna, chciałam zająć się pracą związaną z fryzjerstwem. Niestety, okazało się to skomplikowane i wtedy otrzymałam propozycję od pani kierownik z Ośrodka Szkolenia i Wychowania OHP w Wasilkowie, żeby wziąć udział w projekcie „Równi na rynku pracy - kompleksowy program wsparcia osób niepracujących".

Na czym polega twój udział w projekcie?

K.G.: Projekt jest właściwie realizowany przez Powiatowy Urząd Pracy w Białymstoku, Centrum Aktywizacji Zawodowej i ZDZ, jednak to kadra OHP umożliwiła mi w nim udział i pomogła przejść procedury rekrutacyjne. Najbardziej cieszy  mnie możliwość podniesienia moich kwalifikacji zawodowych - przez pół roku będę na stażu w ekskluzywnym salonie fryzjerskim w Białymstoku, a potem zostanę zatrudniona na trzy miesiące. To naprawdę wielka szansa i jestem zdeterminowana do tego, żeby ją dobrze wykorzystać. Tym bardziej, że teraz na rynku pracy poszukiwani są specjaliści, mistrzowie w swoim zawodzie. Jednym zdaniem, czas na zawodowców.

Kasiu dziękuję ci za rozmowę i życzę powodzenia w realizacji planów zawodowych.

Autor: Joanna Kowalska, wychowawca w Ośrodku Szkolenia i Wychowania w Wasilkowie

Zdjęcie: Katarzyna Golonko na stoisku OSiW OHP w Wasilkowie podczas festynu rodzinnego  w Wasilkowie 

Web Content Display Web Content Display