Asset Publisher Asset Publisher

Back

Czas wolny = czas bezpieczny!

Przed nami niecierpliwie wyczekiwany okres wakacji. Jest to czas odpoczynku, zabawy, beztroski, spontaniczności. Z tym ostatnim – spontanicznością, wiąże się wiele pułapek.

W czasie wolnym nie powinno się myśleć o problemach i obowiązkach. Należy przede wszystkim odpocząć. Nie zwalnia to nas jednak z odpowiedzialności za samych siebie oraz innych ludzi. Poddanie się chwili, impulsowi często może mieć negatywny wpływ jeśli nie na całe życie, to na dużą jego część.Jak więc sprawić, by letni czas wypoczynku był atrakcyjny ale jednocześnie spokojny i bezpieczny? Oto kilka rad do wykorzystania:

1. Wybieraj sprawdzone miejsca noclegu i zarezerwuj je wcześniej. Będąc na miejscu może okazać się, że zamówiony przez niesprawdzonego pośrednika domek z widokiem np. na morze jest barakiem położonym daleko od plaży. Natomiast spontaniczne szukanie miejsca do spania (bez wcześniejszej rezerwacji) może zakończyć się fiaskiem albo nieadekwatną do jakości ceną.

2. „Zasięgnij języka" przed podróżą. Zapytaj znajomych, poszukaj informacji na forach internetowych, w co warto się zaopatrzyć udając się do danego miejsca. Jest to szczególnie ważne przy wypadach za granicę, gdzie w grę wchodzą nie tylko odpowiedni ubiór ale także znajomość lokalnych tradycji i zwyczajów, nawyki żywieniowe, leki, szczepionki.

3. Kultura i rozsądek nic nie ważą – zabierz je ze sobą. Bez względu na to, czy wyjedziesz w góry, czy na Mazury, pamiętaj o przestrzeganiu ogólnie przyjętych zasad:
- w lesie nie zostawiaj po sobie „pamiątek" w postaci śmieci, a rozpalając ognisko sprawdź czy nie grozi ono pożarem;
- wybieraj tylko strzeżone kąpieliska, a do wody nie wskakuj będąc tuż po opalaniu, jedzeniu albo pod wpływem alkoholu czy substancji odurzających;
- bez względu na to czy poruszasz się pojazdem mechanicznym czy pieszo, dostosuj się do zasad ruchu drogowego.

4. Nie ufaj zbyt atrakcyjnym ofertom pracy sezonowej z niesprawdzonych źródeł. Za ogłoszeniami obiecującymi zawrotne sumy za pracę w charakterze np. kelnerki czy sprzątaczki mogą kryć się oszuści wyłudzający pieniądze albo co gorsza handlarze żywym towarem. Wyjeżdżając za granicę sprawdź dokładnie dokąd się udajesz, poszukaj informacji w Internecie. Sprecyzuj również jak i kiedy będziesz się z kontaktować z rodziną. Dobrze jest ustalić jakiś kod np. konkretne zdanie, które wypowiedziane w trakcie rozmowy telefonicznej będzie oznaczało, że jesteś w niebezpieczeństwie.

5. Nie palę, nie piję a żyję. Kiedy używki górują i stanowią jedyną „atrakcję", można spodziewać się, że taka zabawa nie będzie miała szczęśliwego finału.
Powyższe rady to jedynie niewielka podpowiedź jak optymalnie i bezpiecznie wykorzystać okres wypoczynku bez uszczerbku na własnym zdrowiu psychicznym i fizycznym.

Uruchom myślenie, to nie boli.

Autor: Kamila Piechowicz – Wychowawca HP w Białymstoku


Web Content Display Web Content Display