Asset Publisher Asset Publisher

Back

Czemu pasja nie przynosi sukcesów zawodowych ?

Do doradcy zawodowego zgłaszają się klienci z problemami zawodowymi. Najczęściej rozpoznaje się u nich braki w zakresie wykształceni, bądź umiejętności poszukiwania pracy i w tym obszarze niesiemy im pomoc. Zdarza się, że nasz petent ma wiele zalet, a i tak nie może zaistnieć na rynku pracy. Wśród klientów MCK Szczytno znalazł się człowiek, którego osiągnięcia powinny wynieść go na piedestał, dać szansę rozwoju zawodowego, a jednak tak się nie stało. Dlaczego ?

Tomasz Podgórski ma 20 lat, pochodzi z Janowa w powiecie szczycieńskim. Jest absolwentem Zespołu Szkół Mechaniczno-Energetycznych w Olsztynie. Zdobył zawód technik elektryk. Kiedy stanął przed doradcą zawodowym sprawiał wrażenie skrytego, mało komunikatywnego. Przyszedł w celu napisania dokumentów aplikacyjnych. Podczas rozmowy okazało się , że ten młody człowiek zbudował samodzielnie rower napędzany silnikiem elektrycznym. Po nadto konstruuje zdalnie sterowane pojazdy, w których wykorzystuje swoje nowatorskie pomysły. Rower, o którym mężczyzna opowiedział jest sprzętem działającym. Poruszając się nim można osiągnąć prędkość do 80 km/godz.  Pan Tomasz opowiadając o swym projekcie wydawał się być w innym świecie. Zginęła jego nieśmiałość, a komunikatywność stała się wręcz gadulstwem.

Doradcę zawodowego zaskoczył fakt, iż projekt młodego człowieka nie spotkał się z zainteresowaniem przedsiębiorców, mediów. Prawdą jest, że znaleźli  się nauczyciel, którzy wspierali mentalnie chłopaka i pozyskali drobne fundusze, nie podjęto  jednak takich działań, które pozwoliłyby na rozwój wiedzy Tomasza. Mężczyzna przeznaczał swoje kieszonkowe na zakup części, wyszukiwał takich, na które miał środki. Projekt wzbudzał dużo emocji wśród rówieśników. Jedni nieśli pomoc, inni podziwiali zapał, ale byli i tacy, którzy drwili z jego ciężkiej pracy.

Zastanawia fakt, że łatwo do mediów docierają informacje o przestępcach, zbrodniach, tragediach, a nie może się przebić informacja o sukcesie? Odpowiedź może być banalna- wszyscy interesujemy się sensacjami.

Pana Tomasza, nie przeraża brak zainteresowania jego wynalazkami. Mężczyzna obecnie wyjechał po za teren naszego województwa, tam będzie pracował i realizował swoje pasje. Jeszcze nie przyszedł czas, aby praca przy ulepszaniu swojego projektu dawała  korzyści materialne. Jego to nie zniechęca. Wręcz przeciwnie, wydaje się bardzo zmobilizowany do kolejnych działań.

Mamy nadzieję, że młody człowiek odniesie w przyszłości sukcesy zawodowe.


Web Content Display Web Content Display