Asset Publisher Asset Publisher

Back

Czym jest Wolontariat Europejski ?

Nie zdajemy sobie sprawy, jak bardzo cenne i przyjemne może być pomaganie w ramach wolontariatu. Jednak przy wsparciu Unii Europejskiej możemy przeżyć jeszcze więcej, zdobyć prawdziwe doświadczenie, nauczyć się języków obcych i zobaczyć kraje, o których każdy z nas marzy, aby zwiedzić.

Wolontariat Europejski organizowany jest w ramach programu Unii Europejskiej "Erasmus+” Program ten umożliwia młodym ludziom w wieku od 18–30 realizować swoje plany, marzenia, zdobywać wiedzę oraz doświadczenie.

Wolontariat Europejski
EVS czyli European Voluntary Service pomaga chętnemu wolontariuszowi podjąć pracę we wszystkich Krajach Programu oraz Sąsiedzkich Krajach Partnerskich, np. w Portugalii, Mołdawii, Wielkiej Brytanii, Francji, Norwegii i innych. W wolontariacie można brać udział indywidualnie lub grupowo. Wolontariat Europejski rozwija samodzielność wolontariusza, jego zdolności językowe, integracyjne, wymaga odpowiedzialności, dojrzałości, dobrego nastawienia i energii. Nie potrzebne jest doświadczenie czy certyfikaty, ważne aby sumiennie wykonywać powierzone obowiązki. Wolontariat może być krótki – kilkutygodniowy lub kilkumiesięczny, ale może też trwać długo – nawet rok. Udział w wolontariacie zaliczany jest do doświadczenia osobistego wolontariusza i może służyć jako świetny wstęp do kariery zawodowej.

Pierwszym krokiem, jaki musisz wykonać, to znalezienie organizacji, która jest chętna gościć wolontariuszy w swoim kraju – tzw. organizacji goszczącej oraz organizacji wysyłającej, która przygotuje Cię do wyjazdu. Baza wszystkich organizacji dostępna jest na stronie Komisji Europejskiej. Jeżeli spodoba Ci się jakaś organizacja i jej projekt, po prostu zapisz jej numer. Organizacji wysyłających w Polsce jest dużo – Ty wybierz tę, która znajduje się najbliżej miejsca Twojego zamieszkania. Może to być właśnie OHP.
Następnym krokiem jest zgłoszenie do wybranej organizacji swojej kandydatury. Przeważnie wykorzystywany jest tutaj list motywacyjny oraz CV wolontariusza. Musisz tym przekonać organizację goszczącą, że będziesz doskonałym wolontariuszem. Wtedy czekasz już tylko na odpowiedź. Jeśli będzie negatywna, powinieneś napisać do innej organizacji. Powody odmowy są różne. Organizacja może mieć pewne wiekowe ograniczenia, lub szukać wolontariuszy z konkretnych krajów. Jeżeli natomiast zostałeś wybrany, to organizacja goszcząca oraz wysyłająca muszą wspólnie wypełnić wniosek i rozpocząć współpracę. Od momentu zakwalifikowania do wyjazdu zostanie co najmniej
6 tygodni. W tym czasie musisz wyrobić np. paszport, wizę, przejść szkolenie przygotowujące Cię do wyjazdu.

Każda organizacja goszcząca specjalizuje się w jakiejś dziedzinie, np. pomaga dzieciom, jako ofiarom zaniedbań, osobom chorym, starszym, lub potrzebuje pomocy w organizacji imprez, świąt, zawodów sportowych, a także szuka chętnych do pomocy zwierzętom.  Jako wolontariusz, już na początku możesz sam wybrać, co chciałbyś robić. Praca jest nieodpłatna, jednak masz zapewnione w trakcie pobytu wyżywienie, zakwaterowanie, ubezpieczenie i czas wolny. Zazwyczaj w ciągu tygodnia pracuje się 35 godzin, co daje pracę od poniedziałku do piątku, natomiast weekend jest wolny.
W 35 godzinach pracy ujęta jest także nauka języka obcego. Im dłuższy czas Twojego pobytu za granicą, tym więcej masz czasu na integrację, przyswojenie się do nowego środowiska, ludzi, języka i obowiązków. Każdy wolontariusz uczestniczący w projekcie dostaje po pomyślnie zakończonej pracy certyfikat Youthpass, który zaświadcza o odbytym Wolontariacie Europejskim, opisuje zdobyte kompetencje i stanowi dokument, którym można pochwalić się w przyszłym CV.

Wolontariat sam w sobie daje bardzo dużo korzyści dla obu stron – wolontariusza oraz instytucji go goszczącej. Jednak Unia Europejska poszerza możliwości wolontariusza jeszcze bardziej, zapewniając mu bezpieczeństwo, gwarancję jakości organizacji goszczącej, możliwości nauki, a na koniec zaświadcza, o odbytym wolontariacie. Warto skorzystać z oferty Wolontariatu Europejskiego, gdyż otwiera on wiele możliwości, daje także szansę na oderwanie się od codzienności, zwiedzanie
i spędzenie wspaniałych chwil w międzynarodowym towarzystwie.

Autor: Katarzyna Stępień


Web Content Display Web Content Display