Asset Publisher Asset Publisher

Back

Daj się poznać pracodawcy - Video CV

"Wyróżnij się albo zgiń” - to słowa słynnego specjalisty od marketingu Jacka Trout, jak najbardziej pasują do realiów, w których obecnie żyjemy. Dzisiejszy rynek pracy wymaga od nas kreatywności oraz pomysłowości. Tu z pomocą przychodzi nam Video CV (vCV). Jest to krótka prezentacja w formie pliku audio - video ukazująca Ciebie – Twoje doświadczenia oraz zainteresowania.

CV w formie video jest nowym sposobem zaprezentowania siebie potencjalnemu pracodawcy. Nie jest jeszcze tak powszechne jak tradycyjne CV przesyłane w postaci dokumentu, pozwala natomiast w niestandardowy sposób zwrócić na siebie uwagę potencjalnemu pracodawcy. Założeniem tworzenia vCV jest przedstawienie takich cech kandydata, które staną się podstawą do zainteresowania pracodawcy bezpośrednim spotkaniem, a następnie podjęciem współpracy z prezentowaną osobą.

Na to, by swoje osiągnięcia zawodowe przedstawić w formie krótkiego filmiku wpadli Amerykanie, gdzie prezentacja życiorysu w formie filmu już standardem. W Polsce video CV nie jest jeszcze tak popularne jak w krajach zachodnich, aczkolwiek jest coraz częściej wybieranym narzędziem niezbędnym w procesie rekrutacji na dane stanowisko pracy.

Ta forma CV jest narzędziem przydatnym szczególnie dla ludzi młodych, wchodzących dopiero na rynek pracy. Tradycyjne CV wymaga wyszczególnienia dokumentów potwierdzających zdobyte uprawnienia lub zdobyte doświadczenie zawodowe. Tworząc video CV, jego autor może skupić się na prezentacji swojej osobowości, wizerunku oraz swoich cech, opowiedzieć o swoim potencjale, a także o pracy, jaką chciałby wykonywać. Pracodawca podczas oglądania prezentacji zostaje „oprowadzony" po życiorysie danego kandydata. Po jego wykształceniu, osiągnięciach, ukończonych kursach czy pasjach. Należy przeprowadzić to w przyjazny dla odbiorcy sposób.

Tworząc swoje video CV należy pamiętać o kilku kluczowych kwestiach:

  • Wygląd kandydata musi być dostosowany do stanowiska o jakie się stara.
  • Część prezentacji przedstawiająca obszar zawodowy powinna być związana ze szczegółami dotyczącymi wiedzy i doświadczenia.
  • Prezentacja powinna być płynna i zrozumiała dla odbiorcy.
  • Video CV powinno wyróżniać się zwięzła formą.
  • Prezentację powinna charakteryzować maksymalna ilość przekazu merytorycznego.

Nowe technologie zmieniają oblicze rynku pracy. Internet jest coraz częściej narzędziem wykorzystywanym do przeprowadzenia procesu rekrutacji oraz sposobem na szukanie pracy. Obecnie vCV jest najbardziej innowacyjną i atrakcyjną formą autoprezentacji. Tworząc je jego autor ma okazję żeby zaprezentować się w pełniejszej formie niż za pomocą tradycyjnego curriculum vitae. Multimedialne CV z pewnością jest formą niestandardową, co może stanowić dowód naszej kreatywności i pomóc nam się wyróżnić ze stosu papierowych aplikacji.

 

Autor: Iwona Samborska – specjalista ds. rozwoju zawodowego MCK w Sanoku

Źródło:

Model „ Tworzenia architektury własnego środowiska pracy" – Modelarnia Przestrzenia Pracy

Jan Goślicki, Sztuka reklamy

Internet


Web Content Display Web Content Display