Asset Publisher Asset Publisher

Back

Dlaczego warto iść do pracy?

Czy w pracy najważniejsze są pieniądze? Na tak postawione pytanie wielu z Was z pewnością odpowie, że tak. Bez nich nie da się żyć. Są niezbędne, by zaspokajać najważniejsze potrzeby np. żywność, mieszkanie, zdrowie, a następnie, jeżeli będzie ich więcej, mogą umożliwić realizowanie własnych pasji i zainteresowań.

To prawda, że pieniądze są w stanie zaspokoić większość naszych potrzeb, dlatego też szukamy dobrze płatnej pracy. Dzięki nim wzrasta nasze poczucie bezpieczeństwa. Pieniądze dają nam szansę na realizację własnych marzeń, ale też  powodują, że czujemy się  doceniani przez pracodawców i lokalne środowisko. Jednak nie dzięki pieniądzom, ale dzięki pracy stajemy się „Kimś". Co zrobić, by ją mieć? Szczególnie w kraju, gdzie jest wysokie bezrobocie i dotyka ono w wyjątkowy sposób osoby, które dopiero wchodzą na rynek pracy? Przede wszystkim nie należy siedzieć w domu i czekać na świetną ofertę. Jeśli sami nie zaangażujemy się w jej poszukiwanie, nikt nam takiej nie przedstawi.

Pośrednicy pracy wielokrotnie spotykają się z twierdzeniem, że „mi się do tej pracy po prostu nie opłaca iść, bo koszty dojazdu są za wysokie i zarobki zbyt niskie". Pewnie wiele w tym racji, bo kto z nas chce dokładać do  pracy. To ona ma nam przynosić zysk. W przypadku osoby, która odniosła już częściowy sukces, ma doświadczenie zawodowe i dla której brak pracy to jedynie chwilowy problem, takie słowa można zrozumieć. Natomiast w przypadku tych, którzy jeszcze nie przepracowali ani jednego dnia, to żadne wytłumaczenie.

Pierwsza praca zawsze wiąże się z pewnym poświęceniem – własnych pieniędzy lub czasu. Młodym ludziom, szczególnie studentom, poleca się wolontariat. Działalność ta nie przyniesie pieniędzy, ale na tym etapie nie one są najważniejsze. Taka praca daje doświadczenie i przygotowanie zawodowe oraz kontakty, dzięki którym przestaje się być anonimową osobą. W ten sposób dużo łatwiej zapracować na swój przyszły zawodowy sukces. Wiadomo, że tego typu działanie nie zainteresuje osoby, która pracy potrzebuje natychmiast, bo właśnie skończyła szkołę i musi się usamodzielnić. Można jednak przekonać ją do tego, że warto podjąć nawet niskopłatne zajęcie po to, by zaistnieć w konkretnym środowisku zawodowym. Czy to zrobi, będzie zależało od jej sytuacji życiowej, a przede wszystkim wewnętrznej motywacji. Dlaczego watro podjąć takie wyzwanie? Bo pójście do pracy opłaca się zawsze. Wystarczy odwołać się do Piramidy Maslowa, który potrzeby ludzkie podzielił na sześć kategorii: potrzeby fizjologiczne (pożywienie, mieszkanie), bezpieczeństwa (ochrona przed bezrobociem, chorobą, starczą niezdolnością do pracy), przynależności (akceptacja, przyjaźń, przynależność do grupy), uznania (sukces, szacunek, prestiż) i samorealizacji (rozwijanie siebie, swoich zdolności, talentów, potwierdzenie własnej wartości).

Praca jest w stanie zaspokoić każdą z nich. Niektórzy potrzebują mniej, inni natomiast dzięki wykonywanemu zawodowi spełniają swoje największe marzenia.

 

Autor: Monika Obrębowska – Czwórnóg, pośrednik pracy w PPP w Łańcucie


Web Content Display Web Content Display