Asset Publisher Asset Publisher

Back

Długie weekendy !

Wiele osób zastanawia się jak dobrze wykorzystać kilka dni wolnego, które coraz częściej nazywamy długim weekendem.

Rok 2014 szczególnie temu sprzyja, ponieważ biorąc kilka dodatkowych dni wolnego z pracy możemy zyskać naprawdę sporo czasu do wykorzystania. Jak zatem dobrze wygospodarować ten czas i odprężyć się w niezwykle przyjemny sposób?

Długie weekendy często wykorzystujemy na wypoczynek. Najczęściej mamy możliwość grillowania w tym czasie z rodziną i przyjaciółmi, wyjazdu w góry, nad morze lub jeszcze inne atrakcyjne tereny. Możemy w tym czasie naprawdę wypocząć. Jak się jednak okazuje podczas takiego wypoczynku zapominamy o tym, że czas ten może być przyjemny i dodatkowo pożyteczny. Wystarczy, że poświecimy ok. 15 minut dziennie na naukę języka obcego, na nadrobienie zaległości czytając jakąś specjalistyczną książkę, której tematyka nas interesuje lub dobrze przygotujemy nasze dokumenty aplikacyjne, a potem skorzystamy ze spokojnej chwili, by je rozesłać do pracodawców.

Oprócz tego, że czas długich weekendów sprzyja wypoczynkowi może też być dobrą okazją do tego, żeby zrobić np. mały remont w mieszkaniu, a przy okazji zająć się porządkowaniem dokumentów. Możemy w tym czasie posegregować nasze świadectwa szkolne, świadectwa pracy, dyplomy, uporządkować wszystkie „kadrowe” dokumenty niezbędne do podjęcia zatrudnienia. Na ich podstawie łatwiej jest wówczas sporządzić własne, indywidualne a jednocześnie profesjonalne i uporządkowane CV lub zaplanować spokojnie proces poszukiwania pracy za pomocą indywidualnego planu poszukiwania pracy.

W czasie długiego weekendu możemy również poświęcić trochę czasu na własny rozwój kariery i rozwój kompetencji miękkich. Posiadanie takich umiejętności jest równie ważne jak wykształcenie, wiedza merytoryczna, doświadczenie, czy znajomość języków obcych. Kompetencje miękkie są ściśle związane z naszą osobowością i takimi cechami jak: komunikatywność, inicjatywa, kreatywność, dynamizm działania, elastyczność, współpraca w grupie oraz zarządzanie czasem.

Osoba  wykazująca wymienione zdolności, jest wartościowa dla pracodawcy, ponieważ wykonywanie przez nią obowiązków może być bardziej efektywne. Sposób, w jaki radzimy sobie w kontaktach międzyludzkich, jaka jest nasza odporność na stres czy dynamika działania, częściowo zależy od naszego temperamentu, cech osobowościowych. Pamiętajmy, że kompetencje miękkie można wypracować w działaniu i za pomocą ćwiczeń uaktywnić w sobie takie cechy, których dotychczas nie posiadaliśmy. Często dzięki osobom wykazującym się przebojowością, pomysłowością oraz umiejętnościami zaprezentowania i obronienia swoich poglądów, wydajność zespołu pracowniczego znacząco wzrasta. Dlatego warto zajrzeć również na strony, gdzie takie szkolenia są organizowane i z nich skorzystać.

Czas dłuższego odpoczynku daje także możliwość do tego by poszukać ofert pracy krótkoterminowej dla osób, które nie mają możliwości podjęcia jej w formie pełnoetatowej szczególnie wtedy, gdy są w trakcie edukacji dziennej. Wiele osób decyduje się na wyjazd nad morze, by przyjemnie spędzić czas, a przy okazji, żeby dodatkowo zarobić pieniądze podejmując krótkoterminowe prace zlecone. W okresie długich weekendów wzmożony nabór do pracy prowadzą punkty gastronomiczne oraz handlowe. Przechodząc nadmorskim deptakiem można często zaobserwować przyklejone na szybie ogłoszenie typu „przyjmę do pracy…”. 

W czasie kilkudniowego „urlopu” można nadrobić wiele zaległości i zająć się rzeczami, na które normalnie nie moglibyśmy sobie pozwolić w trakcie zwykłego tygodnia, ze względu na bieżące obowiązki. Warto, zatem przemyśleć jak zagospodarować czas wolny, ponieważ najbliższy długi weekend wypada już w dniach 19-22.06.2014 r.


Autor:  Andżelika Płatwa- Wojciechowska, Magdalena Maj
Źródło: Opracowanie własne


Web Content Display Web Content Display