Asset Publisher Asset Publisher

Back

Dzięki OHP rozwinęłam swoją pasję

Justyna Cetnar to absolwentka Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Tarnowie. Naukę odbywała w Zespole Szkół Niepublicznych w Tarnowie na kierunku fryzjerstwo. Justyna to osoba niezwykle skromna, spokojna, ale także zawsze chętna do pracy. Mająca jasno sprecyzowane plany na przyszłość.

Dlaczego wybrała fryzjerstwo?

Jak sama podkreśla zawsze chciała zostać fryzjerem. „Fryzjerstwo interesowało mnie już od najmłodszych lat, dlatego postanowiłam związać z nim swoją przyszłość. A do tego będę mogła stale rozwijać swoją pasję. Przecież w życiu chodzi o to, żeby robić to, co się kocha. Wtedy praca jest dla nas przyjemnością"- mówi Justyna.

W pracowni fryzjerskiej pod czujnym okiem instruktor pani Danusi Herduś poznawała pierwsze tajniki sztuki  fryzjerstwa. Zdobywała potrzebną wiedzę, umiejętności, a także doskonaliła  techniki strzyżenia, układania i modelowania włosów. Sama podkreśla, że nauka w szkole pozwoli jej zdobyć potrzebne w zawodzie umiejętności, ale jeżeli chce coś osiągnąć to musi przede wszystkim sama tego chcieć.

 

Udział w konkursach

Szybko okazało się, że w Justynie drzemie ogromny talent. Dała się poznać jako pracowita, sumienna, niezwykle twórcza osoba, której z dużą łatwością przychodziło wypracowanie czegoś nowego, niepowtarzalnego. Taki talent należało w odpowiedni sposób wykorzystać. Dlatego instruktor zawodu postanowiła zaangażować dziewczynę do udziału w konkursach fryzjerskich.

„Pani Danusia zawsze  bardzo zachęcała mnie do udziału w konkursach, zawsze wspierała i motywowała. Bez takiego wsparcia trudno byłoby mi osiągać sukcesy. Najgorszy dla mnie do pokonania  był stres i ogromna trema. Jednak  poprzez  każdy kolejny udział w konkursie udawało mi się nad nim zapanować, ale przede wszystkim nabrać pewności siebie, która jest tak potrzebna w tym zawodzie"- mówi Justyna.

Konkursów, w których brała udział, i w których zajmowała pierwsze miejsca, Justyna ma na swoim koncie  dużo. Wśród nich należy wymienić między innymi: Trzecie Regionalne Mistrzostwa Upięć i Fal „Kok w stylu lat 50-60", w którym zajęła pierwsze miejsce, Międzyszkolny Konkurs Fryzur Historycznych „Damy cesarskiego Rzymu", Drugie Regionalne Mistrzostwa Upięć i Fal „Perła wieczoru" czy udział w wojewódzkim etapie ogólnopolskiego konkursu „Sprawny w zawodzie, bezpieczny w pracy" OHP w Krakowie.

„Uczestnicząc w konkursach miałam możliwość nie tylko sprawdzenia swoich sił i umiejętności ale przede wszystkim nabrałam nowych, cennych doświadczeń. Udział w nich pozwolił mi rozwijać moją pasję"- podkreśla. Wszystkie sukcesy zawdzięcza przede wszystkim sobie. Swojej ciężkiej pracy, chęci i zapałowi jaki wkładała w przygotowania do każdego konkursu. Jednak nie byłoby tych wyników gdyby nie wrodzony talent i pasja do fryzjerstwa, którą dzięki uczestnictwu w OHP mogła rozwijać.

 

Jak wspomina naukę w szkole?

Bardzo dobrze. „Wspaniałe koleżanki, koledzy, wyrozumiali nauczyciele. Moja instruktor zawodu, pani Danusia, na którą zawsze mogłam liczyć i z którą nadal utrzymuję kontakt"- mówi Justyna.

Jest jednak coś, co szczególnie utkwiło jej w pamięci. To spotkanie z panią minister.  Było to podczas pikniku zorganizowanego z okazji Dnia Dziecka w ogrodach Kancelarii Premiera w Warszawie. Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Tarnowie także włączyło się w przygotowanie różnych atrakcji dla najmłodszych, wśród których było min. czesanie fryzur w wykonaniu uczestniczek Centrum z kierunku fryzjerstwa.

Stoisko CKiW odwiedziła min.  Minister Pracy, Rodziny i Polityki Społecznej pani Elżbieta Rafalska. Tuż przed oficjalnym otwarciem Justyna czesała panią minister. Wydarzenie to wspomina bardzo miło i dodaje „Bardzo cieszę się, że mogłam uczestniczyć w pikniku, bo spotkanie z panią Minister było dla mnie cennym doświadczeniem. Otrzymałam od pani minister podziękowanie na piśmie. To dla mnie ogromne wyróżnienie".

 

Czym aktualnie się zajmuje?

„Obecnie nadal robię to, co lubię najbardziej. Pracuję w salonie fryzjerskim, gdzie cały czas się doskonalę i  zdobywam nowe umiejętności. Ta praca daje mi dużo satysfakcji. Jednocześnie kontynuuję naukę w liceum dla dorosłych. Czasami trudno mi pogodzić pracę zawodową z nauką, ale wiem, że jak chcę coś w życiu osiągnąć to nie mogę się poddawać" - twierdzi.

 

Autor: Agnieszka Hajduk

Zdjęcie: Justyna podczas jednego z konkursów, autor: Konrad Gębarowski


Web Content Display Web Content Display