Asset Publisher Asset Publisher

Back

Ełk – Akcja rejestracji dawców szpiku

Czy wiesz, że w Polsce co godzinę stawiana jest komuś diagnoza: nowotwór krwi, czyli białaczka? W takim wypadku bardzo często jedyną szansą dla osoby chorej jest przeszczep szpiku od dawcy niespokrewnionego. Czy wiesz też, że prawdopodobieństwo odnalezienia zgodnego dawcy szpiku, nazywanego bliźniakiem genetycznym, wynosi średnio 1 do 25 tysięcy?

Biorąc pod uwagę fakt, że na całym świecie na 7 miliardów ludzi potencjalnych dawców jest tylko 11 milionów prawdopodobieństwo jest naprawdę bardzo niewielkie. Dlatego Młodzieżowe Centrum Kariery OHP w Ełku wraz z Fundacją DKMS Polska zorganizowały akcję „Pomóż Jerzemu i Innym", w ramach której zarejestrowało się 383 potencjalnych dawców komórek macierzystych. Przedsięwzięcie odbywało się w dniach 8-9 listopada w Centrum Handlowym Brama Mazur w Ełku.

Rejestracja sprawnie przebiegała dzięki pomocy pozyskanych przez Młodzieżowe Centrum Kariery OHP w Ełku wolontariuszy, między innymi z Wolontariackiego Ośrodka Wsparcia oraz Stowarzyszenia „Onkoludki". Dzięki zaangażowaniu w planowanie, organizację i przebieg akcji młodzi wolontariusze zdobyli doświadczenie, wiedzę i umiejętności, które z pewnością pomogą w odnalezieniu się na rynku pracy. Całe przedsięwzięcie było ogromnym wyzwaniem logistycznym, bez wsparcia władz samorządowych lokalnych przedsiębiorstw nie możliwe byłoby sprawne przeprowadzenie inicjatywy. Wspierano nas pod względem transportowym, marketingowym i promocyjnym oraz zapewniono wolontariuszom posiłki podczas rejestracji.

W tym miejscu chcielibyśmy podziękować wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili  się do realizacji tego zadania. Akcja „Pomóż Jerzemu i Innym" objęta była honorowym patronatem Prezydenta Tomasza Andrukiewicza.

 

Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży OHP w Olsztynie

Autor tekstu: Beata Różańska, doradca zawodowy,

Autor zdjęć:Beata Warsiewicz, pośrednik pracy

Nr 1 – Rejestracja dawców szpiku, autor zdjęć Beata Różańska

 

 


Web Content Display Web Content Display