Asset Publisher Asset Publisher

Back

Idealna praca

Skończyłeś szkołę? Zdobyłeś zawód i zastanawiasz się, co dalej robić? Iść na studia czy rozpocząć swoją pierwszą w życiu pracę? Chcesz, żeby Twój zawód był idealny, ale… w zasadzie nie wiesz, co to znaczy?

Stare przysłowie mówi, aby robić to co się kocha, a nie będzie się wtedy w ogóle pracować. To prawda, ale tylko w części. W każdym zawodzie znajdziemy coś, co nie będzie nam odpowiadać, co nas znudzi lub zmęczy. Wszędzie zdarzają się też jakieś przykre momenty, za które należy ponosić odpowiedzialność, a może i nawet konsekwencje.

Jak więc sprawić, żeby praca była w pełni satysfakcjonująca? Na pewno ważnym i przemawiającym argumentem będzie czynnik finansowy, czyli stawka za wykonanie pracy.   Niestety, skupienie się jedynie na kwestiach finansowych może przynieść bardzo złe skutki. Warto pamiętać - pieniądze to nie wszystko, ważne są też inne wartości. Między innymi takie, żeby praca była możliwie przyjemna i mało absorbująca. Tak naprawdę, punkt ten powinnam zamieścić na samym początku listy. Czas jest tym, co mamy najcenniejsze, nie da się go kupić. Celem stojącym u kresu drogi do wolności finansowej jest wyeliminowanie tego, czego robić nie chcemy, aby swój czas poświęcać wyłącznie realizacji naszych marzeń.

I wreszcie - mówiąc o idealnej pracy - należy też wspomnieć o predyspozycjach zawodowych. Nie jesteśmy przecież stworzeni do wykonywania każdej pracy, nie posiadamy wszystkich możliwych kompetencji lub umiejętności. Jeżeli jednak zapytać młodego człowieka co chciałby robić, jaką prace podjąć – odpowiada… każdą. Uczymy się w szkole kilka albo nawet kilkanaście dobrych lat, zdobywamy umiejętności, rozwijamy zainteresowania, pasje a wszystko po to, żeby uporządkować i stworzyć  biznesplan własnych możliwości i - co ważne - swobodnie mówić o tym co lubimy oraz chcemy robić w swojej przyszłej, idealnej pracy zawodowej.

Gdybyś teraz wygrał los na loterii i do końca życia nie musiał pracować, co najchętniej robiłbyś? Jakie podejmował działania? Każdy z nas ma potrzebę tworzenia i zostawienia czegoś po sobie. Zastanów się, co chciałbyś, aby inni mówili na temat Twoich zawodowych osiągnięć. Pamiętaj: warto mieć marzenia, żeby potem móc je realizować.

Zastanów się i dokładnie zaplanuj swoją przyszłość zawodową. Pomyśl jaką idealną pracę chciałbyś podjąć. Każde wyobrażenie o zawodzie należy zweryfikować. Poszukaj osobę, która wykonuje Twoją wymarzoną pracę. Skontaktuj się z nią i porozmawiaj o tym, jak wyglądają jej codzienne obowiązki. Uzyskasz wiedzę, jakiej nie dostarczą Ci książki lub Internet. Czy wiesz, że możesz otrzymać bezpłatną, profesjonalną pomoc w zakresie poradnictwa zawodowego? Na terenie Polski działają Mobilne Centra Informacji Zawodowej. Możesz spotkać się z doradcami zawodowymi, porozmawiać o swoich kompetencjach zawodowych, pomyśleć o dalszym kształceniu, zaplanować ścieżkę zawodową.

Zapraszamy.

Autor: Dagmara Owsianik, doradca zawodowy MCIZ Bydgoszcz

 

 

 


Web Content Display Web Content Display