Asset Publisher Asset Publisher

Back

Inicjatywy Jarosławskiego Opactwa

W dniach 20-22 września 2013 r. w murach Jarosławskiego Opactwa odbył się III Jarmark Benedyktyński. Jarmark stanowił doskonałą okazję do poznania historii klasztoru Sióstr Benedyktynek, podziwiania tradycyjnych produktów ponad 100 wystawców oraz świetnej zabawy również dla uczestników Ochotniczego Hufca Pracy.

Ponad 400 - letni klasztor Sióstr Benedyktynek w Jarosławiu jest jednym z najpiękniejszych zabytków miasta oraz stanowi prężne centrum rozwoju kulturalnego i religijnego. W klasztorze, którym opiekują się Siostry Benedyktynki znajduje się Ośrodek Formacji Chrześcijańskiej, rozgłośnia Radia Fara oraz Kościół. Organizowane są tu liczne spotkania, w których może brać udział także młodzież hufca np. uroczystości patriotyczne i religijne, wystawy, wykłady, spotkania z ludźmi kultury i nauki, koncerty oraz zabawy dla najmłodszych w Dniu Dziecka. Wszystko odbywa się w otoczeniu zabytków z XVII wieku takich jak mury i baszty okalające kościół oraz budynki klasztorne.

Po raz trzeci klasztor organizował Jarmark Benedyktyński, który już stał się tradycją kulturalną miasta. Impreza mała charakter wystawy, gdzie na licznych straganach prezentowane są produkty ponad 100 wystawców w tym z Litwy, Ukrainy i Węgier.

Podczas trzydniowej imprezy zaprezentowano wiele produktów i wyrobów, takich jak tradycyjne potrawy polskie, biżuteria artystyczna, biała broń, zabawki ludowe, zioła, przyprawy, herbaty, oleje, kosmetyki, ceramika, ikony, rzeźby itp. Ponadto było można zobaczyć wystawy mniej znane, takie jak: „Leśny Kompleks Promocyjny Lasy Birczańskie", „Królestwo marzeń rodziny Zbierak", „Garncarstwo artystyczne Władysławy Prucnal z Medyni", "Moją polityką jest miłość", „Kresy - znane i nieznane", „Jarosławskie Opactwo - meandry dziejów", „Znaleziska archeologiczne z 2013 r. w obwarowaniach Opactwa", „150 lat Arcybractwa SHNSPJ" oraz bardziej znane „Sala Papieska na 1000 eksponatów", „Medale Piotra Roga", „II Rákóczi Ferenc w Polsce", „Fauna Florydy", „Ceramika zakonna", „Lampki Europy", „400 lat", „Czym ludzie obdarowują naszego Metropolitę", „Bilderkreuz", „Pejzaż Podkarpacia", „Polskie krajobrazy łowieckie", „Takie było Twoje ukrzyżowanie", „Ceramika ozdobna", „Co pozostało po arcybiskupie Ignacym".

Można rzec, że każdy znalazł tam coś miłego dla siebie. Odbył V Turniej Rycerski Ziemi Jarosławskiej, a w nim turnieje: łuczniczy, miecza i tarczy, wojów, miecza długiego, włóczni oraz zmagania giermków, bieg dam, życie sarmatów, walna bitwa i inne. Poza tym wystartował II Półmaraton Benedyktyński na trasie Mołodycz - Jarosławskie Opactwo.
Podczas trwania jarmarku wystąpiły również liczne zespoły oraz grupy: Oratorium Sióstr Michalitek z Przemyśla, Zespół Śpiewaczy z Wiązownicy, Zespół Pieśni i Tańca Pawłosiowianie, Kapela Młoda Harta, Zespół Śpiewaczy Majdaniacy, Zespół Aktywni w Sieniawie z kapelą, Zespół Piosenki Biesiadnej Wierzbianie, Kapela Ludowa Gacoki, Edyta Kisiel i Zespół Piosenki Biesiadnej Akademii III Wieku z Jarosławia, Zespół Bluesowy z Centrum Kulturalnego w Przemyślu, Zespół Outsider Blues Poczuj bluesa!, Przedszkole nr 1 w Jarosławiu oraz Perełki Niepokalanej i Zespół wokalno - instrumentalny Gimnazjum Sióstr Niepokalanek.

Wszyscy, którzy przybyli w dniach trwania Jarmarku do Jarosławskiego Opactwa mogli również zwiedzić jego zabytkowe budynki z przewodnikiem.

Dla uczestników Hufca Pracy, Jarmark Benedyktyński był świetną formą spędzenia czasu, robienia wyjątkowych zakupów czy odkrywania nowych smaków, ale łączył w sobie także edukację z szacunkiem dla tradycji i kultury. Impreza w piękny sposób przybliżyła klimat dawnego wielokulturowego Jarosławia. Każdy kto nie był jeszcze w Jarosławskim Opactwie powinien to nadrobić, ci zaś którzy już tam byli na pewno powrócą – bo wiedzą co dobre.

Autor: Andrzej Kuca – wychowawca HP 9-12 w Jarosławiu
Źródło:
http://www.opactwo.pl/?go=terminarz&id=1476


Web Content Display Web Content Display