Asset Publisher Asset Publisher

Back

Jak hobby zmienić w zawód?

Jesteś pasjonatem „czegoś”. Spędzasz wiele godzin na wykonywaniu tych czynności i sprawia Ci to przyjemność. Posiadasz ciekawe hobby, którym chciałbyś się podzielić z innymi. A może myślisz o przekształceniu swojego hobby w zawód i chciałbyś na nim zarabiać? Jeśli tak jest powinieneś wiedzieć jakie podjąć kroki, by odnieść sukces.

Jesteś pasjonatem „czegoś". Spędzasz wiele godzin na wykonywaniu tych czynności i sprawia Ci to przyjemność. Posiadasz ciekawe hobby, którym chciałbyś się podzielić z innymi. A może myślisz o przekształceniu swojego hobby w zawód i chciałbyś na nim zarabiać? Jeśli tak jest powinieneś wiedzieć jakie podjąć kroki, by odnieść sukces.

Jeśli myślisz o założeniu własnej działalności gospodarczej i chcesz, by Twoje hobby stanowiło dla Ciebie podstawowe źródło dochodu pamiętaj o oszacowaniu ryzyka związanego z takim wyborem. Powinieneś dokładnie zbadać rynek. Zastanów się czy możesz zarobić na swoim produkcie/usłudze, czy znajdziesz odbiorców, czy będziesz się w stanie utrzymać ze swoich zarobków, z kim będziesz konkurować. Jeśli wolisz pracować u innych, a jednocześnie chcesz na bieżąco rozwijać swoje zainteresowania, Twoje hobby może stać się dla Ciebie źródłem dodatkowych przychodów. Będziesz wykonywał inną, być może mniej pasjonującą pracę, ale za to dającą pewny dochód; a jednocześnie będziesz mógł oddawać się swojej pasji i czerpać z tego dodatkowe zyski.

Jeśli uważasz, że na Twoim hobby można zarobić, zastanów się co konkretnie chciałbyś oferować swoim klientom, kim by oni byli, ile czasu musiałbyś poświęcić, aby na bazie Twojej pasji stworzyć produkt lub usługę atrakcyjną dla odbiorcy; jak mógłbyś zareklamować swoje usługi. Przeanalizuj ile musisz początkowo zainwestować i czy jesteś w stanie ponieść takie koszty. Pamiętaj, że przedsiębiorcy nie zarabiają „od razu". Na zyski przychodzi im trochę poczekać.

Na współczesnym rynku pracy najłatwiej jest zaistnieć osobom biegłym w nowych technologiach, potrafiącym bezproblemowo poruszać się w rzeczywistości wirtualnej. Na takich ludzi czeka rynek. Jeśli więc lubisz spędzać czas przed komputerem, grając w gry lub nawet je tworząc może w przyszłości ta umiejętność stanie się dla Ciebie źródłem dochodu.

Jeśli interesujesz się modą, lubisz tworzyć nowe kreacje, bawić się stylami i kolorami, a inni mówią Ci, że masz do tego talent, być może warto pomyśleć o pracy w charakterze szafiarki (bloggerki modowej). Wiele dziewczyn odniosło duży sukces zawodowy i jednocześnie finansowy właśnie dzięki prowadzeniu strony internetowej, na której prezentują własne pomysły na stylizacje modowe. Jeśli jesteś pasjonatką mody na pewno kojarzysz takie nazwiska, jak: Kasia Tusk, Julia Kuczyńska, czy Jessica Mercedes. Jeśli moda jest Twoją pasją i chciałabyś się jej poświęcić pójdź w ich ślady.

A może potrafisz pięknie malować lub wyszywać? Takie umiejętności również można łatwo zamienić na konkretny zawód. Otworzysz swoją pracownię i będziesz malowała portrety, wykonywała ozdoby, biżuterię, a może nawet szyła szmaciane zabawki dla dziewczynek.  Na takie usługi jest spore zapotrzebowanie.

Podobne przykłady można by mnożyć. Jest wiele osób, które zrezygnowały ze swojej pracy, by prowadzić  działalność gospodarczą związaną z ich rzeczywistymi zainteresowaniami.

Mówi się, że sukces przychodzi wtedy, gdy człowiek realizuje swoje pasje. I że praca oparta na hobby nie jest pracą a przyjemnością. Czy tak jest w rzeczywistości? Żebyś mógł odpowiedzieć na to pytanie musisz podjąć ryzyko i spróbować przekształcić swoje hobby w zawód. Powodzenia.

Joanna Plak

Elektroniczne Centrum Aktywizacji Młodzieży


Web Content Display Web Content Display